Maraton Dünya Rekoru - 2023 Chicago

bu arada degisik bir tesaduf olsa gerek, ayakkabi teknolojilerinin konusuldugu bu gun, 2019’da kipchoge’nin maraton mesafesini 2 saatin altinda kostugu gun…uzerinden 4 sene gecmis bile…

2 Beğeni

Yazdiklarina katilmakla birlikte farkli bir bakis acim da var. Ben etkenin tek basina ayakkabilar oldugunu dusunmuyorum. Yeni cikacak Ayari Kacanlar bolumunde de bu konuda konustuk biraz. Her sey degisiyor. Kultur tamamen degisiyor. Finans, sponsorluklar, para akisi, ulasilabilirlik, erisilebilirlik, her turlu teknoloji (ucagindan tutun otel odalarina kadar). Internetin olmadigi bir cagla bugunu karsilastirabilir miyiz? Artik cok fazla insan cok fazla seye curet edebiliyor ve basarabiliyor. Mesela suna ne diyecegiz? Daha 40 yil once Spartathlon kosacak 30 insan bulunamazken bugun binlerce insan arasindaa kura cekiyoruz. Artik her seye, hem mal-malzeme, hem hizmet, hem bilgi hem de teknoloji, erisim cok daha yaygin. Daha 50 sene once ilk kadin olimpiyatta maraton kostu. Kadinlarin baslarini kaldirip ya biz de bir seyler yapsak mi demeleri bu kadar zaman almis olabilir. Kadinlardaki ziplama icin Afrika ulkelerindeki kadinlarin koylerinden cikip sort giyip Avrupaya gelmelerini beklemek zorunda kaldik. Sonucta sporda ilerlemeye etki eden cok sey var, kimi zaman bunlardan biri biraz one gecer. Bu aralar ayakkabi. Ama bu konuda da yapacak bir sey yok. Gelisim, ilerleme durdurulamaz. Bununla barisip daha iyi yonetmenin yollarini dusunmeli.

13 Beğeni

Türkiye’yi (devşirme koşucuları) saymazsak, bu ayakkabı değişimi ülkelerin kendi içindeki rekorları açısından değişime de bakılabilir.

Mesela Japon, Alman, Amerikan koşucular 10km ve üzerinde 2019 yılı sonrası en iyi ilk 10 dereceye kaç koşu eklenmiş? Türkiye doğumlu bir koşucu 2saat10dk altına inebilecek mi?

Macaristan 1993’den kalma maraton rekoru değişmemiş.Elimizde her ülke, tüm rekorların gelişim tarihleri, rekor süreleri olsa, bir de son yıllardaki koşucularının ayakkabı modellerini bilsek :+1:

1 Beğeni

Şahsi düşüncem Eski koşucular eski usullerde eski teknolojik ayakkabı ve ekipmanlarla koşmuşlar daha fazla performans harcamışlar Yeni koşularda da kullanılan yeni ayakkabılar yeni ekipmanlar da neticede yarıştaki herkese veriliyor Yani günümüz yarışlarını günümüz teknolojisiyle değerlendirme taraftarıyım
Eskidsen iklim ve hava kirliliği önemli bir etken değilken şimdi bozulan hava kirliliği,hormonlu gıdalar,iklim…Her neslin yaşamında Avantaj ve dezavanjları var bu sebeple zamanın olaylarını zamanında kıyaslamaya alınması tarafındayım

1 Beğeni

Doing kullansam değil, dopingi aylarca üç öğün yemek niyetine yesem gene öyle koşamam… :smiley:

3 Beğeni

Kipchoge bu konuda herhangi bir yerde bir sey soyledi veya paylasti mi? Instagram olur, Twitter olur, roportaj olur. Duyan goren var mi? Eger kimse bir sey gormediyse bu sessizlik cok acayip degil mi? Onun gibi birinden “genc arkadasimi kutlarim harika kostu, ben de sonraki yarislarimda elimden geleni yapacagim” gibi bir aciklama gelmesini bekledim. Iki olasilik var, ya cok icerledi icinden cikamadi, ya da bir seyler biliyor.

5 Beğeni

sifan hassan maraton sonrası ayakta duracak halde değildi.
bu arkadaş bitirdiğinde jog attı, hareketleri canlı ve güçlüydü, bu kadar zindelik ilginç.

bir diğer ilginçlik de koşu ekonomisi, bana sıkıntılı geldi.
bu arkadaşın koşu stilini bilenler yorumlayabilir mi?

1 Beğeni

Vietnam sayfasında Türkçe çeviriden okuduğum

Kipchoge, Instagram tanıtımını ancak Kiptum’un Chicago’da dünya rekoru kırmasından sonra değiştirdi. Bu turnuvadan önce Kipchoge’nin Instagram’daki tanıtımında “1:59:40 | 2:01:09 WR | 2 kez Olimpiyat Şampiyonu” yazıyordu. Kiptum Chicago’da rekoru kırdıktan sonra “2:01:09 WR” kısmını kaldırdı ve girişi “1:59:40 | 2 kez Olimpiyat Şampiyonu” olarak değiştirdi.

Kaynak:https://vnexpress.net/kiptum-pha-sau-ky-luc-marathon-cua-kipchoge-4662379.html

Aynı haberde @spinodal 'in bahsettiği şekilde sessizliğine yönelik takipçilerinden eleştiri ve ellemeyin krala yorumları olmuş.

Maraton en hızlı 7. derece sahibi dopingli çıkmış, 10 yıl ceza.

Alıntı (kaynak yukarıdaki vietnam sayfası):

Kenyalı koşucu Titus Ekiru, birden fazla pozitif doping testi ve tıbbi kayıtlarda sahtecilik yaptığı gerekçesiyle Atletizm Dürüstlük Birimi’nden (AIU) 10 yıl men cezası aldı.

16 Mayıs 2021’de Milano Maratonu’nu 2 saat 2 dakika 57 saniyeyle (tarihteki en iyi yedinci başarı) kazandıktan sonra Ekiru’nun kortikosteroid triamsinolon asetonid testi pozitif çıktı.

5 Beğeni

henüz dün bir açıklama yaptı;

2 Beğeni

Ben yazdiktan sonra baskalarinin da yazdiklarini gordum sosyal medyada. Birileri uyarmıştır artık. “Abi bak sessizlik de bir şey demektir, artık bir şeyler söylesen” diyen olmuştur.

6 Beğeni

2024 Rotterdam Maratonu başlığı açıp yazmak yerine, konu takibi açısından buraya yazmak daha doğru geldi. Kiptum 2024 Rotterdam Maratonuna 2 saati kırmak için gidiyor ve NN deli gibi bu işin PR’ını yapıyor. Benim de Nisan’ın 14ünde bu bariyerin resmi olarak geçileceğine inancım büyük.

Özet olarak Dünya rekorunu hedeflediğini ve arada 35 saniye olduğu için yeni Dünya rekorunun 2 saatin altında olabileceğini söylüyor.

Kaynak: https://worldathletics.org/competitions/world-athletics-label-road-races/news/kelvin-kiptum-target-marathon-record-rotterdam-2024

4 Beğeni

o gun icin farkli bir programim var…eger birseyler degisirse rotterdam’da olurum…

2 Beğeni

Kipchoge’nin yerinde olsam bu yarışdan önce yapılan valencia maratonuna katılır iki saatin altına inmeyi denerdim. Tabi sponsorlar buna onay verir mi ikisinin rekor kırmayı denediği bir yarış daha heyecanlı olur bunu göreceğiz sanırım.

2 Beğeni

kipchoge bildigim kadariyla rotterdam’a katilmayacak (en son sanirim 2014’te kostu rotterdam’da)…orda kiptim vs. kipchoge gorecegimizden hic emin degilim…

bu arada kiptum’un rekor kirarken giydigi alphafly next% 3, 4 ocak’ta 310 EUR’luk fiyat etiketi ile satisa cikiyor…

1 Beğeni

Bu pek öyle he deyince olacak bir iş değil.
Niye değil kısmını şöyle açıklıyayım.
Alttaki Fotoğraf Eliud’un 2 saat rekorunu kırdığı zaman kullandığı tavşanlar.
Bu kadar olmasa bile gerek o gerekse Kevin en az 30 tavşan kullanıyorlar.
Bu sayıya beslenme ve su için destek ekibini de eklediğimiz zaman en az 50 kişiden bahsediyor oluyoruz.
Bu kadar kişinin önce yarış için ayarlanması gerekiyor.
Sonra yarış organizasyonundan izin alınması gerekiyor.
Ayrıca organizasyon dünya rekoru peşinde bir organizasyon değilse böyle bir şeye pek izin vermiyor.

3 Beğeni

@ismaileren , bence Dünya rekoru kırdığı Berlindeki yarışlar gibi, özel tavşan atlet kullanılan 2 saat altı organizasyonu gibi değil (Fotoğraftaki ekip olmadan da 2 saat altına inebilir, yaşın getirdiği zorluğu saymazsak).

Valencia’da Bekele de var :wink:
O kadar 2 saat altı ile özdeşleşti, bence de Valencia Maratonu öncesinde deneme yapabilir/yapmalı.

1 Beğeni

valencia marathonu oncesinde deneme yapmasi icin maratonu 2 saatten cok daha hizli kosmasi gerekebilir…dort gun once kenya’dan paylasim yapti, valencia marathonu bu pazar :slight_smile:

@ismaileren zaten maraton rekoru sayilmasi icin gereken kosullardan bir tanesi de kendisine ozel tavsan ekibi olmamasi yaris boyunca…sanirim belli bir mesafede tum tavsan atletlerin yarisi birakmasinin sebebi de bu buyuk organizasyonlarda…

ispanya’da bekele ve cheptegei ile yetincez bu pazar…kadinlar da ayana ve gemechu kapismasi izlenebilir…

1 Beğeni

Eurosport’ta 9.45 (10.00 da olabilir) canlı yayın.İngilterede bbc sport yayınlayacak.

1 Beğeni

Gemechu anti-doping kurallarını ihlal ettiği için geçici olarak askıya alındı.
(biyolojik pasaportunda doping bulgusuna rastlanması nedeniyle)

1 Beğeni

Maalesef o iş öyle değil.
Alttaki video 2022 Berlin maratonunda çekilmiş bir video.
Video Eliud için su ve enerji içeceği yetiştiren kişiyi göstermek için yapılmış ama video içinde Eliud’un önündeki sırf ona ait tavşanların açıkça görebilirsiniz.
Yani dünya rekoruna giderken özel ekip hep oluyor.
Son km’lerde tavşanların görünmesine mani oluyorlar.
Böylelikle TV’den izleyenlerde tüm yarış böyle koştu algısı oluşuyor.

3 Beğeni