Madalya vs. Finisher Yelek/Tişört

Yarışlarda (özellikle ultralarda) bitirenlere en sık verilen iki ödül. Ya madalya… ki madalya derken buna Amerikan 100 mil yarışlarında nerdeyse standart olan "belt buckle"ı da dahil ediyorum. Ya da daha çok UTMB, Lavaredo, Tor de Geants gibi Avrupa ultralarında verilen yelek/tişört/ceket.

İkincisi Türkiye’de sanırım ilk kez Kapadokya’da uygulandı ve bitirenlere polar yelek verildi. Ender olmakla beraber her ikisini veren yarışlar da var (benim koştuklarımdan sadece Spartathlon’da gördüm) ama sadece birisini seçmeniz gerekse hangisini tercih edersiniz?

Bence birinci kriter kalite ve farklılık. Eğer madalya olacaksa diğerlerinden çok farklı ve özel bir madalya olmalı yoksa madalya çöplüğü arasında yerini alır. İkincisi olacaksa en azından giyilebilecek kadar kaliteli olmalı.

6 Beğeni

Madalyayı boynuna takıp gezsen komik olur, ama yelek bu ihtiyacı güzel karşılar. Yani yelekle etrafa mesaj vermek daha kolay. Öte yandan yeleği de bir madalya gibi duvarına asamazsın, yeleği saklaması da kolay değil. Sanırım organizatör adına madalya koordinasyonu daha kolay, yelek gibi beden ayarlama derdin yok. Öte yandan yeleğe reklam alıp mali avantaj sağlaması da herhalde madalyaya kıyasla daha kolay.
Ben hangisini tercih ederdim bilemedim böyle düşününce.

4 Beğeni

Ben kesinlikle start kitinde TShirt bitirince de yelek olsun derim. Transgrancanaria ve UTMB yelekleri hangi yarışa gitsem birileri ile sohbet konusu oluyor. Iznik ya da Kapadokya’da bu başlarsa çok güzel olur. Madalya biz de ayrı bir odak konusu benim için evde duran bir anı ama Yelek ya da Tshirt sürekli kullandığım bir şey.

5 Beğeni

Bende Ilgaz’ın dediğine katılıyorum.Madalya yerine Finisher yeleği/montu/poları olsun isterim.Şimdiye kadar aldığım en kötü madalya hangisi derseniz Kıbrısta koştuğum Castlesultra 80K derim :smiley:

1 Beğeni

Kesinlikle polar/tişört olması gerektiğini düşünüyorum. Madalya tabii ki sembolik olarak çok motive edici; ama poları/tişörtü her an giyebiliyorsunuz.

Yarıştan kazandığım tişörtler haricinde neredeyse başka tişört giymiyorum. Her giydiğimde o yarış gözümün önüne geliyor, tekrar koşmuş gibi oluyorum.

Bir de küçük bir anımı paylaşmak istiyorum: Prag’a Erasmus’a gidiyorum. Havalanın’da sabırsız bekleyiş, 5 saattir havaalanındayım, sıkılmışım, bezmişim. Etrafta başka Türk’ler var ama herkes yabancı kimseyle konuşmak istemiyorsunuz. Ta ki “İznik Ultra Maratonu 80K” formasını birinin üstünde görünceye kadar! Koşar adımlarla hemen yanlarına gittim, kendimi tanıttım. 28K kontrol noktasında görevli olduğumu söyledim, belki de mataralarını ben doldurdum; kim bilir? Adana’dan geliyorlarmış,Çek Cumhuriyeti’nin kuzeyindeki “Usti Nad Labem” maratonuna gidiyorlarmış, şans o ki ben de o yarışta gönüllü olacaktım. Muhabbet ettik, bir iki yarıştan söz ettik. Zaman nasıl geçti hiçbir fikrim yok. Maraton’da karşılaşamadık, o kalabalıkta belki birbirimize çarpıp da farketmemiş bile olabiliriz. :smile:

Dünya küçük; ama üzerinizde bir “anı tişörtü” olursa ne kadar küçük olduğunun farkına varabilirsiniz.

11 Beğeni

Madalya olmalı ancak özel ve emek harcanmalı, örneğin bu sene Zeytinburnu Cumhuriyet koşusunda verilen madalya hoştu. Ayrıca merak ettiğim birçok yarışı soğuk havalarda koşuyoruz uzun kollu tişört vermek neden kimsenin aklına gelmez ? Belki 5 - 10 TL’ lik ücret artışıyla bu dediklerim olabilir biraz kafa yormakta fayda var.

1 Beğeni

Burada önemli olan birkaç nokta var ki biri kanımca emeğe değer olması. İznik Ultra’daki çini madalya fikri bu noktadan çıktı.
İkinci noktanın yarış ayrımı olduğunu düşünüyorum, örneğin 60km bitiren ile 100km bitiren aynı finisher hediyesini almalı?
3. Nokta organizasyon gözünden; lojistik. Herşeyden önce üretilecek herşeyin belirli üretim zamanları var. Kayıtların ona uyması önemli. Üretim adetlerinin tahmini ve (eksik kalırsa) telafisi de ayrı konu.
2015/2016da ülkemizde opsiyonel ek ücretli bitirme tshirtlü yarışlar ( bakınız Berlin maratonu) ortaya çıkarsa şaşırmayın.

2 Beğeni

Emek harcanmis ve ozen gösterilmiş bir madalya gercekten motive edici. Bununla beraber kaliteli bir kosu tshirtu veya finisher yeleği de olabilir.

Sanırım bitirenlere ne verileceği koşu mesafesine ve sponsora bağlı. Genel olarak atletizm yarışları alışkanlığıyla kısa mesafelerde madalya, uzun mesafelerde ise sponsor desteği ile finisher giysisi veriliyor. Katılımcıların beklentisi de bu yönde diyebilirim. Kapadokya’ya uzun mesefe katılan kimse madalya sormazken 30K koşucularından bu yönde çok talep geldi.

Kaliteli bir madalya ile kaliteli bir tshirt maliyet açısından birbirine oldukça yakın. Kaliteli yelek ve polarlar ise ciddi olarak farklı, hatta bir kısmını maddi imkan olsa bile yıllık üretim planlamasında yoksa yaptırma şansı yok. O yüzden sponsor desteği olmayan koşularda finisher yeleği veya poları görebileceğimizi sanmıyorum. Ayrıca üzerinde finisher yazan bir ürünü başka yerde kullanma şansı da yok. O yüzden sayısı önemli. Cinsiyet ve beden de faktör olduğu için kayıtları erken kapanmayan bir koşu için sponsorlu bile organizasyonu gerçekten çok zor. Türkiye’deki koşuların şu an için erken kayıt kapatma lüksü pek yok, o nedenle yelek ve polarları pek sık göremeyiz diye tahmin ediyorum.

7 Beğeni

Serkan’ın dediği gibi kaliteli bir polar ve yelek için sponsor + katılım ücretinin yüksek olması + yüksek katılım sayısı gibi faktörler gerek. Kapadokya’da bitirenlere verilen poları TNF mağazasında almaya kalksanız herhalde kayıt ücretinin en az 3-4 katını ödemeniz gerekirdi.

Tişört birçok yarış için daha akla yatkın ve uygulanabilir bir yol. Ama burada da kritik nokta şu: Mesela bir yarış çıksa dese ki, “kayıt anında hiç kimseye tişört verilmeyecek, sadece bitirenlere kaliteli bir finisher tişörtü verilecek”. Bunu kabul eder misiniz? Ya da büyük çoğunluk kabul eder mi?

Benim için cevap çok kolay. Ederim çünkü ben kendime koyduğum kural gereği zaten bitirmediğim yarışın tişörtünü/yeleğini giymem. (üstünde finisher yazsın yazmasın fark etmez). Bu benim kendime koyduğum bir kural.Hak etmediğime inanırım ve gelecek sene yarışı tamamlamak için bunu motivasyon olarak kullanırım.

Ama büyük çoğunluk böyle bir teklife ne der onu bilmiyorum.

7 Beğeni

@caner abi 2015 İznik Ultra 130K finisher lar için kapadokya ultrada olduğu gibi polar yada yelek olacak mı acaba

Bülent varmış ama hepsi M beden :slight_smile:

2 Beğeni

@cerkes abi iyi ya tam bana göre :smiley:

1 Beğeni

Harika bir haber. Medium olması da çoğu kişiye uyacaktır.

Kayıt ücretlerinin arttırılıp , kesinlikle tasarımı güzel olan bir madalya ve kaliteli bir polar verilmesi taraftarıyım.Aykut’un dediği gibi de bitirenlere verilmesi düşüncesindeyim.Ben zaten yarışı bitirememişsem o yarışın madalyası veya polarını giymeyi de istemem.Bu konuda hislerime tercüman olmuşssun Aykut :smile:

Aman Kerem bir yanlış anlamaya sebep olmayalım.Bu medium olayı Bülent’le aramızda bir şaka.Ama Caner’in bu sene bu anlamda güzel bir sürpriz yapacağına inanıyorum :blush:

1 Beğeni

Olsun, eminim çok güzel bir sürprizi olacaktır Caner’in dediğin gibi :wink:

@Kerem @cerkes @bulent sizlere şuan İznik’ten yanıt veriyorum:) iznik ultra yarışlarında çini madalya vermeye devam edeceğiz. Yelek veya polarımız olmayacak.
Bu satırları yazarken, isteyenlerin ücreti mukabilinde sipariş edip adreslerine kargolanacak bir kıyafeti sponsorumuz Asics ile görüşüp hayata geçirmeye çalışırız.

5 Beğeni

@caner abi çok teşekkürler biz çini madalyasını alalım yeter :smiley: ayrıca iznik’e çok selamlar

2 Beğeni

@caner teşekkürler. iznik Ultra organizasyonu en iyi yapılan yarış ülkede. Minnettarız:)

2 Beğeni