Madalya vs. Finisher Yelek/Tişört

Bülent ve Kerem’e katılıyorum Caner.Yelek , polar felan işin şakası ; İznik Çini madalyası bugüne değin yarışlarda verilen en estetik ve anlamlı madalyalardan biri bence.Önemli olan böyle bir organizasyonun varolması ve bizim de buna katılabilmemiz , gerisi teferruat.

2 Beğeni

Arkadaşlar, teşekkür ederim. Destekleyenler oldukça İznik Ultra umarım ki gelişmeye devam edecek. Bu arada, bir yarış hepsini veremez ama inanıyorum ki ülkemizde değişik ve değerli bitirme hediyeli yarışlar oluşacak. Takip eder kolleksiyon yaparız.:slight_smile:

4 Beğeni

Ben de polar/t-shirt’ün daha anlamlı ve kalıcı olduğuna inanıyorum. Yarış/anı madalyaları halk koşusuna da aynı, diğer yarışlara da aynı olunca madalya çöplüğü haline geliyor ev. Ben estetik olarak güzel olanları tutuyorum elimde, bu çok daha güzel oluyor. @aykutc dediğine ise katılıyorum, bitirmediğim yarışın ne madalyasını ne de t-shirtünü almayı ben de istemem. Ancak, memleketimizde yarışlara katılanların büyük kısmı buna razı olacağını sanmıyorum.

1 Beğeni

Raidlight Aladağlar Sky Trail yarışında bu sene ultra hafif rüzgardan koruyucu Raidlight finisher yelek verilecek… :slight_smile:

4 Beğeni

Konuyu yeni fark ettim. Bende abimle koşarken bu konuyu tartışıyorduk. Bizim fikrimiz en azından kategoriye girenlere yada bitirdiği süreye göre değişen giyilecek bir şeyler verilebilir. Örneğin Kapadokya 110k 15 saatin altında bitirenlere sarı renkli 18 saatin altında bitirenlere mavi daha sonrası yeşil gibi. Bu armağan yada kazanım ileride karate kuşağı gibi güzel bir anı olabilir. Daha gururla giyilebilir.

1 Beğeni

ağzından bal damlıyor Emre:-)

Bu eski bir konu ama hala organizasyonlarda verilen T-shirt vs konusunda pek yol alınamadı. Özellikle kit içinde verilen koşu t-shirtleri madalyadan daha feci duruma geldi. Bir çok koşucu koşullarda rahat ettiği T-shirtü giyer, verilen diğer sentetik kit T-shirtleri çöp yada dolap dibi olur. En son ida ultra da verilen pamuklu günlük T-shirt yüzümü güldürdü ve bol bol giyiyorum. Diğer yandan yeni koşucular ilk yarışlarında koşu T-shirtü nü seviyor, bence çözüm olarak ayrı ayrı koşu ve pamuklu günlük T-shirt bastırılması ve kayıt sırasında katılımcının hangisini istediğine karar vermesi. Umarım organizasyonu düzenleyenlerin kulağına gider.

Bu konuda MCR Macera Akademisi’nin Geyik Koşuları’ndaki uygulaması bence çok mantıklı. Tişört almak isteyen ekstra ücret ödeyerek alsın. Birkaç senedir koşuyorsanız, muhtemelen hepinizin çekmeceleri farklı kalitede yarış tişörtlerinden patlama noktasına gelmiştir. Ben bu sebeple kitteki tişörtü bile almıyorum. Çoğu organizatör , maliyetlerini yönetebilmek için tişört kalitesinden feragat etmek zorunda kalıyor. Tişörte bir bedel istediğinde, hem kaliteyi belli bir seviyeye getirtmiş oluyor ; hem de biz yarışçılara saklayabileceği güzel bir anı kalıyor. Benim tüm zamanların favorisi Kaçkar Ultra’nın 2019 pamuklu tişörtüdür. Hem kalite, hem logo çok başarılı idi.

4 Beğeni

Daha önce başka bir konu başlığında tshirt gündeme gelmişti de yazmıştım.

Bu konu başlığına tkr yazayım.

Her yarışta t-shirt verilmesi, beklenmesi israftır.
Tekstilin karbon ayak izine baktığınızda her tshirt üretimi için 2000lt su harcanıyor.

Bu konuların korona öncesi kıt kaynakların tüketimi son sürat devam ederken anlaşılma derdi yoktu belki ama korona ile birlikte bu tüketimin devam edemeyeceği, sürdürülebilir olmadığı yeterince gündem oldu diye hızlıca hatırlatma yapayım. Her halde her koşucunun dolabında en az 200 thirt vardır. Daha fazlasına gerek var mı, bilmiyorum… takdir sizin.

A grubu katıldığım yarışlar (benim için bunlar Cappadocia, İznik, İstanbul maratonu) bunların tshirt/yeleği dışında tamamını bir çuvalda biriktirip, sene sonunda Bakiye ablaya iletiyorum. O da köyde ihtiyacı olan çocuklara dagitiyor. Cappadocia’da her yıl aynı poları almanın da bir anlamı yok, 1’den fazlasını yine verdim.

Bunların dışında neler var sakladığım ve severek kullandığım? 2015-2016’da verilen tshirtleri hala kullanılıyorum. Nike Run Istanbul, NB Bozcaada ve Büyükada, Geyik’ler. Sürpriz çıkan iyi tshirtler de Tahtalı 2017, Uludağ 2019, Kaçkar 2018. Ida 2019 iyi bir deneme idi fakat kalıptan sınıfta kaldı. Ama vermedim, bir gün giyerim umudum var…

Dostlar. Tablo çok net.
Gelecekteki dönemde maliyetler x2 olacak.
Bizler devlet destekli yarışların dışında (ki bizim vergilerimizle yapılıyor zaten) yarışlar olsun istiyorsak, kalan özel yarışların yeni korona tedbirleriyle maliyeti de artacak.

Biz koşucular bu organizasyonların devam etmesini istiyorsak bir ayrımdayız. Daha fazlasını talep etmek yerine, nasıl minimize ederiz, yarışlara destek olabiliriz de koşacağımız yarışların devamını sağlarızı düşünmeye başlamak gerekiyor. Yurtdışında yarışmak hayal olduğuna göre elimizdekilere sahip çıkıp, birlikte nasıl bu işin içinden çıkarıza bakmak gerek. Bir süre önce korona sürecinin başında, yarış iptallerinin altına da yazmıştım böyle şeyler. Community olmak, vs. Tekrar ettim. Kusuruma bakmayın.

Sevgiler, sağlıklı ve koşu dolu günler.

7 Beğeni

Yarış maliyetleri gün geçtikçe arttı ve birçok koşucu bu maliyetler nedeni ile kayıtsız koşmayı düşünür hatta uygular oldu.

Bu nedenle hem bu israfın önüne geçmek hemde kayıt ücretlerini azaltmak adına verilen tüm malzemeler seçenekli olabilir. Kayıt esnasında talebe göre ayrıca fiyat ödenir.
Yada finişte o organizasyonun logosu basılı t-shirt - şapka- polar vb koşu ekipmanların satışı ayrı olarak bir masada yapılabilir.

4 Beğeni

Kusura bakmayın dayanamadım yine. Sosyal medyada böyle yorumlar okuyunca da hemen dalıyorum. Zaten ücretsiz katılarak koşan arkadaşlarla aynı dili konuşmak mümkün değil. Ayıp, hem ücret ödeyenlere saygısızlık (ödeyenler sayesinde o yarış yapılabiliniyor) hem de en önemlisi organizatörün emeğini çalıyor. Eğer o yarış sana o bedelde bir deneyim sunmuyorsa hiç katılmayın.

Burada kayıt fiyatı beğenilmeyen bir yarışın muadil yurtdışı bedeli 100 Euro yani bugünün kuru ile 770TL. Ayrıca her yarışın sağlam sponsor desteği var. Burada Cappadocia dışında bir sponsor desteği olmadığını biliyoruz. O zaman kayıt ücretleri ile dönmeye çalışılan organizasyonlardan bahsediyoruz.

Her şeyin bir bedeli var.
Bunu ödemeyecek isek zaten bu yarışlar gelecekte olmayacak.
Sevgiler tkr.

13 Beğeni

Reklamı karşıma çıktı:
https://btcturkbogakosusu.com

Kaç kişi katılacak bilmiyorum ama “Yarışı tamamlayan ilk 5 bin koşucu madalya kazanacak olup tüm katılan koşuculara ise uluslararası geçerliliği olan sertifika verilecektir.”

Belki madalya opsiyonel değil, 5000 değil ilk 300 kişi denilse vs olabilir.Ama sponsorun adını taşıyan yarışın para ödülleri de fazla.

2 Beğeni

21 nisanda iznik ultra var aynı güne neden getirirler bilmem?

1 Beğeni

Btctürk üyeliği istiyor İstanbul yarımaratonundan bir hafta öncesine denk geliyor ödüller daha cazip hangi akılla bu organizasyona izin verilmiş anlamadım resmen İstanbul yarı maratonunu baltalamış. Btctürk kaydı istemese pb için değil yavaşın biraz üstü istanbul yarımaratonuna hazırlık için koşabilirdim.

2 Beğeni