Kyzikos (Kapıdağ) Ultra (4-6 Ekim 2019)

Merhaba,

Ben de 22k koştum. herhangi bir süre vs hedefim yoktu. Yarıştan inanılmaz keyif aldım. Organizasyon, işaretleme , parkur, CP noktası herşey mükemmeldi. Çok ciddi bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Daha çok koşucuyu çekmek için 15 km ve 30 km parkurları da eklenebilir… Bandak ekibi, Alper ve Elena’ya emekleri ve bize bu kadar güzel bir rotayı tanıttıkları için teşekkürler…

5 Likes

Bu işe giriştiğimiz ilk zamandan itibaren antrenman sahamızı, doğa harikası Kapıdağ Yarımadası’nı siz değerli koşu arkadaşlarımızla paylaşmak ve takvime herkesin gözü kapalı kayıt olacağı bir yarış eklemek hayaliyle çalıştık. Bu organizasyonu daha önce de belirttiğim üzere herhangi bir ticari kaygı ya da amaç uğrunda değil tamamen gönüllülük esaslı ve koşucu odaklı yapmaya çalıştık. İlk yılımız olmasına ve acemiliğimize sığınmadan daha iyisini yapmak adına en çok ihtiyaç duyduğumuz da sizlerin değerli eleştirileri ve yorumları olacaktır.
Bu başlık altında eleştirilerinizi, yorumlarınızı ve raporlarınızı yazarsanız okumaktan çok keyif alırız.
İlk eleştiriyi ben yaparak burayı hareketlendirmek isterim. En çok dikkat ettiğimiz noktalardan biri başlangıç saatleriydi, bu hususta asla hata yapmak istemiyorduk. Kit dağıtımının gecikmesi sebebiyle 22K startı gecikti maalesef, o sırada sanırım Mustafa Kızıltaş abimiz bekleyenlerin gönlünü almaya çalıştı. Bu konuda ciddi anlamda üzgünüz.
Hayatımda ilk defa bir koşuda gönüllü olarak çalıştım, normalde koşamadığım için üzülmüştüm ama istasyonda hizmet etmekten ayrı keyif aldım. Ana görevim 56K-85K parkurları için Malya istasyonuydu, tüm sporcular geçtikten sonra geri dönüşlerine kadar destek amaçlı 22K parkurunun da kontrol noktasına indim. Tüm startları kaçırsam da koşucu arkadaşlara hizmet etmek muhteşemdi.
Gerçekleşmesinde elimden geldiğince emek ve mesai harcadığıma hiç pişman olmadığım Kyzikos Ultra’ya bizlere güvenerek gelip koşan tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim.
Seneye çok daha kaliteli, çok daha iddialı ve biraz da tecrübe kazanmış Kyzikos Ultra’yı siz değerli koşucu dostlarımıza sunmak için çalışmaya, hatalarımızı not edip ders çıkarmaya başladık bile.

Saygılarımızla, Kyzikos Ultra/Bandak adına Halil Aksoy

6 Likes

Bu arada yukarıda belirttiğim 22K startı gecikmesinde hava şartları nedeniyle feribot rötarı ve sabah günübirlik yolculuk eden koşucu arkadaşlarımızın gecikmesi(hava koşulları nedenli gecikme) en büyük etkendi. Yine belirttiğim üzere mazeretlere sığınmak istemiyoruz, sadece bilmenizi istediğim için ekleme yapma gereği duydum.
Bu arada ciddi bir hava muhalefetine rağmen hem cumartesi hem de pazar günü koşu saatlerinde havanın izin vermesi bizler adına sevindiriciydi. Cuma gecesi parkurun en yüksek noktalarından biri olan Malya istasyonunda kamp atmak ayrı bir deneyimdi bizler için.

3 Likes

O kadar sorun her yarışta olabiliyor bence mükemmel ötesi bir organizasyon,hediyeler, zaman ölçümü vs herşey mükemmleldi fakat 22K da malzeme kontrolü yapılmaması dikkatimi çekti.

3 Likes

22K’da malzeme kontrolü gerektirecek pek bir şey yoktu. Düdük ve su kabı dışında bir şey taşımamız istenmemişti. Parkurda koşarken 22k koşucularının istenen malzemelerden daha tedarikliydiler… O anlamda yukarıda yazdığınız konu önemli değildi.
Startın geç başlaması da 15 dk gibi çok makul bir süreydi… Bunu da kusur saymak haksızlık olur.
Amatör ruhla yapıldığı halde, ben çok profesyonel bir organizasyon gördüm. Bu yarışın ve Kapıdağ yarımadasının çok ciddi bir potansiyeli olduğuna yürekten inanıyorum. Umarım imarlaşmaya vs açılmaz. Gelecek sene katılımın katlanarak artacağını düşünüyorum. Bunda Erdek’e ulaşımın çok kolay olması da büyük etken…

2 Likes

Malzemeler önemsiz fakat yarış açıklamasında zorunlu malzemeler yer alıyorsa denetim yapılmalı, yapılmayacaksa yazmamalı, tavsiye edilen malzemeler şeklinde yer almalı. @HalilAksoy @ALPER

3 Likes

Öncelikle fikirleriniz için teşekkürler Hasan Bey. 22K parkuru için cuma sabah kit dağıtımından itibaren ve de cuma akşamı teknik toplantıda zorunlu malzemelerin kaldırıldığını, sadece yağmurluk ve su taşımayı tavsiye ettiğimizi ilettik. Bunun nedeni de 22K parkurunun buna izin vermesiydi. Parkur üzerinde bolca çeşme vardı. Güvenlik amaçlı da en arkadan iki arkadaşımız süpürücü olarak koşan/yürüyen katılımcıları takip etti.

2 Likes

HARİKA DOĞA, İLMEK İLMEK EMEK…
KYZİKOS ULTRA…

Bu sene iki tane hedef yarışım vardı. Biri Tahtalı Run to Sky 63 k ve diğeri de Cappadocia Ultra Trail 63 k.
İki yarış için de antrenman yarışı arayışındaydım ve Tahtalı için Latmos Ultrayı seçmiştim. O da ilk defa yapılan bir organizasyondu. Limit Sensin ekibinin büyük emekleriyle Bafa Gölünü çevreleyen Latmos Ultrada kendi yaş kategorimde (29) üçüncü olmuştum ve Tahtalı 63k için güzel antrenman olmuştu.
Mart ayı gibi de Ekim ayında Böyle güzel bir yarış olduğunu ve düzenleyenlere baktığımda gözüm kapalı 56 için kayıt oldum. Neden çünkü; Cappadocia :slight_smile:

Benim bu tarz yarışlara gitmeden önce bir huyum var.
Organizasyonun sitesinden kml ya da gpx dosyalarını indirip bilgisayarımda kurulu olan Google Earth Pro uygulamasına parkuru gömdüğümde parkurun birçok noktasını farklı açılardan görüp yükselti grafiklerini neredeyse metre metre inceliyorum.
Tahtalıdaki yarışa bu sayede hazırlanıp çok çok zorlu bir şekilde 14 saatte 63 k bitirmiştim. Parkuru bu sayede ezberliyorum

Erdek’e daha önce hiç gitmemiş ama oraya adeta gitmiş gibi parkuru çalıştım.
İzmirden 4 saatlik bir yolculuk sonrasında Erdeke 'e ulaştığımızda zorunlu malzeme kontrolünü yaptırıp kitimizi aldık ve organizasyonun bize sunduğu güzel imkanlardan biri olan Kapalı Spor Salonuna gitmiştik. Orada çadırımızı kurup son hazırlıklarımızı yaptık. Bu arada o spor salonu ki bizim sıcak yuvamız sıcak su kaynağımız ve şarj ünitelerimiz olmuştu. ÜCRETSİZ olan bu hizmet için teşekkür ederim.
Sabah uyanıp hazırlıkları yaptıktan sonra start noktasına gittiğimizde bu yarışın nası geçeceği konusunda parkur incelemeleri sadece birer grafik olarak kalmıştı.
Erdek’in mutlu kedi köpekleri ve bizleri yolcu edenlerin eşliğinde başlangıcı yaptık ve 800 metre sonra sahilden ayrılıp sanayinin kenarından patikaya doğru girmeye başladık.
Bu “Bizbize” olan yarışın başlarında sessiz Erdek sokaklarından harika bir doğaya çıkmak uzun sürmedi.
2. kilometreye kadar koşulabilir olan eğim biraz sertleşmeye başladıktan sonra çıkışlarımı yürü koş ile devam ettirdim. Yarışın başlarında kasları çok dürtmemek iyi olur çünkü onlara biraz iş düşecek bugün :slight_smile:
İlk 5,5 km 235 metre kazanımla devam etti. İzmirde yaşayıp Balçova Terapide antrenman yapanlar bilir ki bu çok bir şey sayılmaz :slight_smile:
8. km ye kadar in çıklarla devam eden yarışta ilk cp buradaydı. Burada fazla oyalanmadım.
8 ile 10.3 arası 230 metre çıkış vardı. Yani ilk 5,5 ta kazandığımızı burada sadece 2,3 km de kazanacaktık yani duvardan hallice bir şey =)
bunu da atlatıp 19 a kadar in çıklarla devam ettik ve buralarda harika siserin içinden kapalı bir Karadeniz havası gibi devam ettik. Doğanın yeşilliği ve yaprakların kayganlığı keyif verdiriyordu ama dikkat etmek de azım yoksa toto üstü düşmek norma olur :slight_smile:
20 ile 25 arasında inişlerle doluydu. Bacaklar bas bas bas diye bağırıyor ama beyin neyse ki frenliyordu çünkü orada basarsam bu yarış bitmez diye düşünmüştüm. iyi etmişim :slight_smile:
25 ile 27 arası yani Manastır Cp’sine kadar geçen yolda canavar kadınlarımızdan Ayin Savacı ARMADOR ile sohbet ederek devam ettik ve Mustafa abinin neden yanda yol varken o patikadaki sert çıkışı verdiğini konuşurken bir de baktık ki manastıra çıkmışız :slight_smile:
Manastırda birkaç fotoğraf ve beslenme sonrasında vakit kaybetmeden devam ettik. Buradan sonra 40. km ye kadar çoğunlukla çıkış ağırlıklı ve harika doğanın içinden gittik. Gerçekten bu parkur bitki florası ( @HalilAksoy :slight_smile: açısından ülkedeki en iyilerden biri. Bu kadar çıkış tabi yordu ama ben burada biraz Tahtalı için zamanında yaptığım tepe tekrarlarının etkisini hissettim. Koşabildiğimi söyleyemem ama hızlı yürüdüm çoğu yeri.
41 sonrasında çoğunlukla inişlerin olduğu bir şekilde devam ettik. 4. CP’den geçerken oradaki arkadaşımın geçen 10. kişi olduğumu söylemesi -her ne kadar kürsü amacım olmasa da- bende olumlu bir etki yarattı ve tempomu biraz artırmaya çalışarak devam ettim. Çoğunluğunu inişlerin oluşturduğu son 18 km ile birlikte sağlıklı bir şekilde finişe geldim.
Finişe geldiğimde yaş kategorimde 3. olduğumu öğrenmek güzel bir hediye oldu.

Organizasyon artılar
Parkur gerçekten çok etkileyici ve eminim ki en iyi yolları bizler için belirlemişler.
Kontrol noktası ( Check Point) oldukça doyurucu, görevliler son derece yardımseverdi.
İşaretlemeler ilk 8 km hariç oldukça başarılıydı.
Çok sık CP olması güzel bir detay.
İlk defa yapılan bir organizasyonun ITRA puanı vermesi çekici kılmıştır gelmekte kararsızları.

Eksiler
Yarış tişörtünde tarih olmasını beklerdim.
Bölge halkının esnafın biraz daha bilinçlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum ( ilk defa yapılıyor bu algı gelişecektir.)
Dereceye giren her kişiye sponsor ödülü olarak aynı ödüller verilmeli diye düşünüyorum.

Kendi Artılarım
Mental gücüm ve dayanıklılığım artmış.
Geçen seneki Kapadokya 38 i bitirdiğim ortalama hızda bu sene 59 k koştum üstelik daha eğimli bir yarışta.
Yarış anında beslenme aktif dinlenmeyi geliştirdim.
Uzun saatli yarışlara alışıyorum.
Ve en önemi artı eğlenmeyi unutmuyorum :slight_smile:

Kendi Eksilerim
Uzun yokuşlarda yürüme moduna hemen geçmemem gerekiyor. Aylinin bağırdığı gibi GÜCÜM VAR GİDEBİLİRİM. :slight_smile:
Merkez bölgeyi eritmem ve kuvvetlendirmem lazım :slight_smile:

Sonuç olarak;
Türkiyedeki patika koşusu sevenler harika bir yarış daha takvimlerine ekleyeceklerdir. Organizasyon çok büyük bir iş yapmış. Bizlerin de buradaki insanlara destek vermemiz ve ülkedeki bu güze yarışı elimizden geldiği kadar dünyaya tanıtmamız gerekmekte.
Ben bu konuda güzel bir video hazırlayacağım bu hafta paylaşırım ve yorumlarınızı beklerim.

İyi akşamlar.

6 Likes

Bu arada Mustafa Kızıltaş Abimizi burada yeri gelmişken yüceltmek isterim. Spor salonunu akıl ederek, ücretsiz olmasını da sağlayarak sporculara açılmasını sağladı. Yine mutfak kısmındaki çayı, küçük tüpü, çaydanlık vs mutfak gereçlerini de kalacaklar için temin ettirip oraya koyduran da kendisi. Spor salonunda normalde hiçbir malzeme yoktu. Bu bizim aklımıza gelmemişti, burada tecrübesini konuşturdu.

8 Likes

Merhabalar, @HalilAksoy öncelikle emeklerinize sağlık.

TR’de nerdeyse koşmadığım yarış kalmadı. Çok net yazabilirim ki, süper bir iş çıkarttınız!

Bu yarış ilk senesinde zaten patladı! 600 kişi koştu ki hangi trail organizasyonu ilk yılında, bu kadar kalabalıkla koşmuştur? Ön sıra elitler ordusu idi… Burada önemli olan uzun mesafelere katılımı arttırmak olmalı. Şahsen ben de CMT öncesi 22k koştum, manastırı tekrar göremediğim için üzgünüm.

Büyük bir gönüllü ordusu canla başla çalıştı. Hayal ettiniz, bu kadar insanı biraraya getirdiniz, inanırdırdınız… başardınız! :clap:

Bir kaç konu başlığı açmak isterim:

  1. Tarih değişikliği. Cappadocia nerdeyse hepimizin ana yarışı. Tarihlerin bu kadar yakın olması 22K’ya yöneltti hepimizi. Tarihi 2 hafta öne çekin, daha fazla kişi 56K ve 85K’yı koşalım… :wink:

  2. Doğaya saygı. Örnekle anlatayım. Ida parkurunda beni rahatsız eden şey yazlık bölgesi olması sebebiyle piknikçilerin bütün yaz boyunca attıkları çöp ve inşaat moloz atıkları görüyoruz koşarken. Erdek ve Kapıdağ Yarımadası da yoğun yazlıkçı bir bölge olmasına rağmen parkur o kadar temizdi ki… işte yerelin farkı, Bandak farkı. Doğa dostu olmak böyle birşey… ağaç ve manzaraların içinden keyifle koştum. Bu çok önemli bir avantaj.

  3. Parkur. Rotaya bir kaç “epic”, yani unutulmaz yapacak nokta eklenebilir. Şiril şiril sular akıyor yanımızdan, ama su geçişi yapmadık hiç. 1-2 dere geçişi efsane olur…

  4. Yerelin desteği. Erdek halkı çok ilgiliydi. Balkondan çekim yapip bravo diyen kadıncağızı unutmayacağım. Yolda gördüğümüz tüm kestane toplayıcıları resmen saygı duruşuna geçtiler biz geçerken. Hoş kadınlara ayrıcalık yapıyor olabilirler :)) Belki bu deliler ne yapıyor demişlerdir, fakat iyi insanlar, ilgililer. Bu da çok önemli…

  5. Köpek konusu. Nasıl o kadar köpeği yönettiniz, cidden şaşırdım. Parkurda 1 gün önce o kadar çok köpek vardı ki… yeni yavrulamış köpekler… kangallar… yarış zamanı parkuru o kadar güvenli koşulur hale getirdiniz ki, Dylan bile köpeği ile koştu. Şapka çıkarıyorum. Önemli bir detay daha.

  6. T-shirt. Yazmadan geçmeyeyim. Kalıp, baskı kalitesi şahane. Ender iyi yarış tshirtlerinden biri olmuş. Fakat kayıt ücreti o kadar makuldu ki madalyaya birşey diyemiyor insan. Ama geliştirilecek alan isterseniz, madalya var … :slight_smile:

Bir yarış raporu ve puanlaması her zamanki gibi yapacağız. Videomuz hazır. Hepsini beraber buraya eklerim. Takipte kalınız!

Herşey için teşekkürler!
Seneye 56K’dayım! Yazın beni listenin başına!

11 Likes

Katılımınız için biz de teşekkür ederiz. Süre için de tebrikler. :slight_smile:

1 Like

Sizler olmasanız organizasyon da olmaz, katılımlarınız bizler için çok değerli ve de yorumlarınız da bitiş çizgisine ulaşmanın verdiği mutlulukla eşdeğer neredeyse. Çok teşekkür ederiz, nice güzel koşulara hep birlikte @Sesilsahin :slight_smile:

2 Likes

Yarış öncesindeki paylaşımlarınız harikaydı, öncelikle teşekkürlerimi sunmak isterim. Sizleri organizasyonlarda görmek bize büyük moral, bu kadar enerjik dost ile biz de yerimizde duramıyoruz. :slight_smile: Madalyaları ben de çok saklamam ancak koşamadığım halde çok sevdim :slight_smile: Tüm yazdıklarını dikkate alacağız, katkılarınız, kattıklarınız için sonsuz teşekkürler. İyi ki varsınız #TeamRunBo :slight_smile:

3 Likes

Merhaba, izmir den guzel bir katilimin oldugunu arkadaslarim vasitasiyla ogrenmistim, seneye ben de ilk ultra deneyimi icin cocukluk mekanima gelmek istiyorum, emeklerinize saglik​:clap::clap:

3 Likes

Henuz ikinci yarisim olmasi nedeniyle belki degerlendirmelerim cok saglıklı olmayabilir ancak oncelikle yarışta emeği geçen herkese teşekkur ederim.
Benim en cok dikkatimi ceken gerek organizasyon gerek gonulluler herkesin yuzundeki enerji ve gulumsemeydi.
Eminim önumüzdeki yıllarda cok daha kalabalık olacaktır bu yarıs.Belki 22K yanında biraz daha uzun 35K gibi bir rota daha eklense daha iyi olabilir.
Doga mukemmeldi,tırmanıslar cok uzun olmadıgı icin benim gibi caylak kosucular bile cok zorlanmadı.Orman ici gecisi mukemmeldi.Bir ara etrafı seyretmekten kosmayı unuttugumu bile farkettim.

Benim icin Erdek 30 sene onceye cocuklugumun yazlarina donmek demekti.İnsallah seneye görüsmek üzere…

4 Likes

Evet o konu birçok fısıltı gazetesinde kulağımıza gelen bizim de memnun olduğumuz bir konuydu Mustafa abimize bir kez daha teşekkür ederim :slight_smile:

3 Likes

Haldun AYDINGÜN Abi 85K’yı hem koştu hem de çekti. Hazırladığı videoyu paylaşayım. İyi seyirler…

8 Likes

Muhteşem bir doğada gerçekleşen bu organizasyon için emeği geçenlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Amacı kendinle yarışmak olan ve çok iddiası olmayan koşmayı sevenler için tarifi imkansız bir parkurdu. Yolları , kestaneleri, ağaçları bunları örten sis ve yağmur taneleri asla unutulmaz. Sanki bizler koşalım diye her şey hazırlanmış gibiydi. kontrol noktalarında ki sevecen ve bol menülü karşılamalar her şeye değer. emeklerinize sağlık. bir gün öncesine bakınca herşey olumsuz görünürken (hava muhalefeti sayesinde) ve geceki fırtınamsı havadan sonra koşu sabahı Mustafa bey ve arkadaşları gece biriken yağmur bulutlarını bi şekilde döktürmüşler. İlk organizasyon için Allahın bir lütfu ile.

Kontrol noktalarının mesafeleri ve zenginliği çok yerinde idi. Özellikle 56k için manastırdaki irmik helvası ve tarhana tarifsizdi. Umarım başka yarışlarda parkur teknik bilgileri vermek üzere tüm gönüllülere ve organizasyona teşekkür ediyorum. tekrar görüşmek dileğiyle.

2 Likes

56 K için bir yarış videosu yayınladım .
İyi Seyirler :slight_smile:

7 Likes

Veeee…

Beklenen yarış raporlarımız yayındaaaa!

22K parkurunu sevgili Turgay Kuruçaylıoğlu,
56K parkurunu da ilk kez ultra mesafesini deneyimleyen Murat Özkan yazdı.

Biz okurken çok eğlendik.

Rapor sonunda da her zamanki gibi puanlamamız ve videomuz var!

Keyifli seyirler!

Team Run.BO’lar adına,

8 Likes