Koşuya yeni başladım, yardımınıza ihtiyacım var

Merhabalar, 3 hafta önce koşmaya başladım, yaklaşık 1 haftadır antrenmanlarımda, koşmaya başladıktan bir süre sonra bacak kaslarımda ve ayaklarımın bilek kısımlarında yanma hissi gibi beni koşturtmayan bir durum oluyor (açma germe hareketlerini yapmama rağmen.) Yaklaşık 10. dakikadan sonra yürümeye başlıyorum bu hissin geçmesi için. Bu durumun çözümleri nelerdir ?

1 Beğeni

Merhaba,

Koşuya yeni başlayanlar için faydalı bilgilere Mert’in blog’undan ulaşabilirsiniz;

1 Beğeni

Teşekkür ederim ilginize.

1 Beğeni

Merhaba,

Aslında cevap çok basit: Şu an için vücudunuzun kaldırabileceği mesafeyi ve/veya hızı aşıyorsunuz.
Detaylar:
1- Ağrılar bilek çevresinde (özellikle iç kısımda ve kaval etrafında) yoğunlaşmaktaysa ayakkabıya ve zemine bakmak lazım. Beton zemin bu ağrıların yaygın bir sebebi. Asla ve asla beton zemine girmemek lazım. Toprak,çim-Tartan-Asfalt-Koşu bandı öncelik sıralaması ideal.
2- Adım şeklini kontrol edip (detaylar Mert’in bloğunda mevcut) içe yada dışa dönme varsa uygun ayakkabı temin etmek ya da özel tabanlık yaptırmak gerekebilir.
3- Koşu şeklini bir gözden geçirmekte fayda var. Ayaklarınız yerde fazla vakit geçirmemeli. Hafif-uzun(dik) koşmalısınız. Adımlarınız çok uzun olmamalı. Ara sıra süre tutup dakikada kaç adım attığınızı sayınız. (180 ideal)
4-Kuvvet: bolca kuvvet çalışmasında fayda var. Şimdilik ağrılara yoğunlaşıp tibialis anterior - tibialis posterior - Kalf güçlendirici egzersizleri araştırarak çalışabilirsiniz. Tabi bu esnada koşu stresini azaltmalı, hatta bir süre ara vermelisiniz bence. Neticede şu an hedef bir yarışınız yok. Aceleniz de yok.
5- Aksamları biraz buz kompresinin de illaki faydası oluyor.

Saygılar,

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim değerli açıklamaların için Turgay Abi. Evet bacaklarım fazla antremansız ve güçsüzmüş. Crossfite başladım bacak ağırlıklı egzersizler yapıyorum, aynı zamanda koşu yapıyorum. Her şey zamanla adım adım :slight_smile:

2 Beğeni