Koşuya Başlamak, Ekipman,Motivasyon

Mutlu Günler,
1-Aylardır başlamak istediğim koşu serüvenine 1-2 ay önce temel atmaya çalıştım lakin şuan hala aynı yerdeyim. Sebebi sanırım öncelikle bir grupla başlamayı denemek çünkü çaylak grupları bile çok profesyonel.Bu nedenle bir hoca ile başladım ve pazartesi günü antremanları 4 gün olarak tespit ediyoruz. Bununla beraber biraz kilo fazlam olduğu için birde beslenme programı takviyesi alacağım. Bu konularda özellikle dikkat etmem gereken neler var ?
2-Başlangıç olarak kendi kendime çalışmalarım için saat bakmaya başladım ama hepsi çok profesyonel ve pahalı. İlk başta nasıl bir saat seçmeliyim ve edinmeliyim ?
3. 25 yaşındayım ve sanki bir şeyler için geç mi diyorum ? Koşmaya başlamayı kilo vermek yada fit olmaktan önce kendimin aşabileceği sınırı görmek ve kendime zaman ayırarak nefesimi kalbimi bedenimi dinlemeyi öğrenmek için istiyorum. Koşu sonrası duyduğum mutluluk acaba kendimi kandırdığım bir an mı yoksa herkeste olabilen bir şey mi ?

Teşekkür ederim :smile:

1 Beğeni

35 yaşına kadar koşmakla ilgili hiçbir şey ilgimi çekmezdi . 108kg olup zayıflamak için koşmaya başlayınca o bir yerdeki kırılma anını yaşayınca artık koşmadığınız dönemler rahatsız etmeye başlıyor sizi. Kendine biraz zaman tanı ve ihtiyaçların netleşsin acele etmene gerek yok amacın derece almak değilse . Ama bunları 5 yıldır iyi kötü koşan ,ama saati olmayan biri söylüyor .

4 Beğeni

Merhaba,

1-Siz bir süre Anaerobik Threshold denilen %80-%90 nabız aralığında antreman yapmayacaksınız. O yüzden Glikojen depolarınızı doldurmaya gerek yok. Yani karbonhidratları kesin. Ekmek, şeker, pilav, bulgur, makarna gibi şeyleri bırakın veya azaltın. Antremanlarınızın hemen sonrası protein bazlı atıştırmalıklar yapmak hem açlığınızı yatıştırmak hemde kaslarınızın toparlanması faydalı olacaktır.

2- ilk başlarda akıllı telefonlar işinizi hayli hayli görecektir. Bende şu bel ÇANTASI var. Telefonumu koymak için maratonlarda kullanıyorum. Çok iyi çantadır.

3- Sınırlarını görmek için hiçbir yaş değildir. Ben şunu derim “Başlamış olmanın pişmanlığı bir gün sürer, başlamamış olmanın pişmanlığı bir ömür” :smile: Koşu sonrası duyduğunuz mutluluğun sebebi endorfin. Ve endorfin bir müddet sonra bağımlılık yapar :slight_smile:

Dipnot: konunun “sınırları görmek” olduğu duyulursa buraya sizi baştan çıkarmak isteyen “ultracı” arkadaşlar gelebilir, dikkatli olun :wink:

4 Beğeni

Şurada sorulara kendimce cevap vermeye çalıştığım yazılar mevcut: https://ritimblog.com/yeni-baslayan/

2 Beğeni

Amacım derece değil sanırım yada şuan onu isteyebilecek kadar büyük hayaller kuramıyorum belki :blush: Sanırım birden pek çok şeye heves ediyorum sadece zamanını beklemeliyim. Teşekkür ediyorum :blush:

1-İrademi net bir şekilde ortaya koyup hepsini çıkarmalıyım. Bunu düzgün bir beslenme programı çevresinde yapsam sanırım denetlemesi hataları bulması daha kolay olabilir.Protein bazlı atıştırmaklıkları araştıracağım zira gerçekten aç biriyim :blush:
2-Bel çantası içine diğer ihtiyaçları koymak içinde pratik olabilir. Acaba rahatsız eder mi diye düşündüm ama sanırım aksine kolaylık sağlıyor ?
3- koşu için kalkma , gitme gelme hepsini ben yapmıyormuşum da dış bir güç yapıyormuş gibi hissedip kendimi baya kötü hissetmiştim. bundan bir kaç gün önce arkadaşım dedi ki, aslında sen yapıyorsun senin iraden senin başarın gerisi sadece motivasyon aracı o kadar. sonra düşündüm ki evet ben yapıyorum ! hayata tutunmak için muhteşem bir bağımlılık!

Dipnota cevap : Çekirge ustayı geçer mi dersiniz ?

Teşekkür ederim :slight_smile:

Bunları okumuştum aslında bu formu da verdiğiniz site aracılığı ile buldum :slight_smile: Lakin kafamda da bir soru soru canlandı , yeniden gözden geçirip izniniz ile yorum yazarak sizi rahatsız edebilirim.

Teşekkür ederim. :blush:

1 Beğeni