Koşucular İçin Görgü Kuralları

Road Runners Club of America tarafından hazırlanmış olan Koşucular İçin Görgü Kuralları yazısını çevirdik. İlginizi çekeceğini umuyorum.

http://www.blog.yarisbul.com/2019/10/02/kosucular-icin-gorgu-kurallari/

11 Likes

Her ne kadar bu kuralların biliniyor olduğunu düşünsek de yazılı hale getirilmiş olması faydalı bir çalışma olmuş. Teşekkürler.

3 Likes

Bu listeye müzik dinlemekle ilgili kesinlikle bir şeyler yazılmalı. Kulaklık yerine dışarıya bangır bangır yayın yapan bir hoparlör ile koşulmamalı. Unutmayın ki insalar sizin müzik zevkinizi paylaşmayabilir ya da sizi motive olduğunuz müzik ile motive olmayabilirler.

15 Likes

Maalesef görgüsüzlük diz boyu.

2 Likes

Bu kuralların nasıl uygulanmaması gerektiğini görmek isterseniz sizleri hafta sonu 20-30 kişilik gruplar halinde yolu ortalayarak bangır bangır müzik eşliğinde koşan olur olmadık yerde durup yolun ortasında ayakkabısını bağlayan ,sağa sola bağıra çağıra laf atan kendilerinden hızlı koşanlara asla yol vermeyen koşu gruplarının olduğu Caddebostan sahile bekleriz.

13 Likes

Neşetsuyu da ne yazık ki bu şekilde Serdar Bey.

3 Likes

Maalesef ki sırf bu görgü kurallarına uymayanlar yüzünden sabah 6 da başlıyorum ben antrenmanıma .Diğer türlü Neşet’te yolun solunda (ters yönde ) yüzüme baka baka yürüyen kan ter içinde gelirken milim kımıldamayan birine fena dalıcam :slight_smile: (Şaka tabi kii ) . Hangi yönde olursa olsun sağda gidip sağdan gelmeyi öğrenemediler. Bireysel olanlara yeni başlayanlara uyarınca anlayanlara hiç lafım yok. Bilmiyordur heyecanlıdır uyarırsın düzeltir . Ancak koşu grubu olunca artık tahammülüm kalmadı. Azıcık ama azıcık koşu kültürü olmaz mı ya bu kadar kalabalık gruplarda . Koşu grubu sadece bir araya gelip kalabalık oluşturup gürültü çıkarmak için olmamalı .

5 Likes

Maltepe’den Pendik’e kadar yoldan trafikle aynı yönde sağ tarafta kosup, dönüste yolun aynı tarafından trafige ters yönde kosuyorum. Gidiste suruculerle bir problem yasamiyorum. Fakat trafige ters yönde kosarken yaklasık 5, 10 adet sürücüden kızgın ifadelerle neden yolda koştuguma dair uyarı alıyorum. Bilmiyorlar ki betonda koşmak istemiyorum. Bahsedilen kurallarda ise hep ters yönde koşulması gerektiği belirtilmiş. Güvenlik önlemi olarak kesinlikle katılıyorum fakat bahsettiğim problemi yaşiyorum ters yönde koşarken.

1 Like

Çok doğru yapıyorsunuz . O güzergahta hemen herkes bu şekilde koşar bende dahil. Aslında çoğu sürücü alıştı bu duruma. Bahsettiğimiz Neşet Suyu parkuru ve Caddebostan sahili tamamen trafiğe kapalı alan. Oralarda çok basit olan sağdan gidiş dönüş kuralına uyulmadığı zaman feci bir koas oluşuyor ve koşarken ister istemez sinirler geriliyor.

2 Likes

Özellikle şehir dışında bilmediğim bir yolda koşuyorsam her zaman araçların gelişine göre karşı yönde koşmaya gayret ederim. Şoförün görmesi açısından daha güvenli oluyor.

2 Likes

@Serdar hocam uzun bir süre ENKA atletizm pistinde antrenman yaptım. Orada bile haftanın bir günü Nike Run Club gelir ve pistin tamamını kaplardı. Bangır bangır müzik vs. gruba baksan başında triatlet, atlet bir çok tanıdık kişi var ama sanırım para, etiğin önüne geçebiliyor.

5 Likes

Buradan Ankara’daki Anıttepe pistinde salı-çarşamba ve perşembe günü toplanan koşu gruplarına dahil arkadaşlara sesleniyorum. Lütfen parkurun 1 ve 2. kulvarında durup fotoğraf çektirmeyin, çekmeyin, ya da koşu ile ilgili bilimsel konuşmalarınızı bu kulvarlar üzerinde durarak yapmayın. Bunları yapanları da uyarın (ben uyarmaktan sıkıldım). Koşu ile deneyimi, bilgisi olmayan ama yürümek isteyip bilmeden de olsa 1 ve 2. kulvarları işgal eden teyze ve amcalardan daha kötü bir görüntü veriyorsunuz. Yapmayın!!

5 Likes

Ankara’lı olarak yıllarca Anıttepe’de koşmuş (Toprak halindeyken bile )sonradan İstanbul’a taşınmış biri olarak geçenlerde Anıttepe’ye gidince dediğiniz durumla karşılaşıp dumura uğramıştım. İstanbul’daki görgüsüz koşu gruplarına boşuna laf ettiğimi bile düşündüm. Bkın hiç abartmıyorum 50 kişi grup halinde en içi kulvardan 3-5 kişi içten çimlerden sanırsınız olimpiyat yarışına çıkacak bir grubu koşturuyor havasında 2 tur (yazıyla 2 tur ) attılar sonra 1 saat fotoğraf çektirdiler. Koşu bu değil arkadaşlar .Valla bak

3 Likes

Bazen sahilde koşarken, bir bakıyorum ki 10 kişi etrafımı çevrelemiş, bangır bangır müzik eşliğinde koşuyoruz! Bu durumda direkt yavaşlayıp gruptan çıkıyorum.
Gerçekten nahoş bir durum.
Bir de kol kola yürüyüp bütün şeridi kapatanlar var ki; onlar da başka bir dert.

4 Likes

İşte sorun bu. Sizin neden yavaşlamanız gerekiyor . Benim neden hızlanmam gerekiyor. Zaten kişisel alan kavramını bilmeyen bir ülkede yaşıyoruz bari koşu grupları daha medeni olsun diye bekliyor insan. Gel gör ki görgüsüzlük koşucu dinlemiyor hey hat .

5 Likes

Koşu gruplarına destek olmak için ayağında paten ile eşlik eden bir arkadaşın cızırtılı patlak hoparlörü yüzünden İstanbul yarımaratonunu neredeyse bırakıyordum. Kilometrelerce saçma sapan bir müziğe maruz kalmak sinir bozucu.

5 Likes

Hakemler işlerini iyi yapsalar patenliler orada olamazlar aslında ama o başka bir başlığın konusu :slight_smile:

2 Likes

Bazen cidden Caddebostan da sıkı matematik yapmak gerekiyor :grin:
caddebostan

Bugün havadan mıdır nedir, sabah çok güzeldi ortam gerçi. Gözler yanılmadıysa Faruk hoca yı ve Özlem hanım ı (IDA Ultra 2019 35k W 1.si :wink:) gördüm 5 dakika arayla sabah koşularında.

5 Likes

Iki sene üst üste Kapadokya’da yüksek sesle müzik dinleyen koşuculara denk geldim. Geçen sene arabesk dinliyordu biri. Galiba fiziksel acıyı ruhsal acıyla bastırmaya çalışıyordu. Bu sene de yabancı bir koşucu muzik dinliyordu. Adama ters ters bakmam da ona bir sey anlatmıyordu. Ne yazikki tempomuz benzer olduğundan uzun süre maruz kaldım bu kirliliğe. Sonra da yavaşlayıp önümden gitmesini sağladım.
Bunun dışında koşarken batonlarını bilinçsizce sağa sola sallayanlar da beni çok rahatsız ediyor. Özellikle koşucu trafiğinin yoğun olduğu dar yollarda öndeki koşucuların sorumsuzca baton taşımaları arkadakiler için tehlike arz ediyor.

3 Likes

Blok-alıntı Güzel paylaşım emeğinize sağlık

1 Like