Koşu yapanlar kaç kg verdiniz

#1

ne zamandır koştuğunuzdan ve rutininizden bahsedebilir misiniz? hem kilo vermek isteyenlere motivasyon olur hem de kendime plan hazırlarken dikkat etmiş olurum.

1 Like

#2

7 yıldır koşuyoruz. İlk 3-4 yıl düzensiz koştum . Bazen ayda 20-30 bazen 80-90 km koştum . Sonra 2-3 yıldır ayda 180-200 km arası koşuyorum diyebilirim .
İlk başladığımda 78 kiloyu görmüştüm . Koşuya başladıktan sonra 68- 70 lere düştüm. 68 den aşağıda bir türlü düşemedim. Sonrasında yeme içme dikkatli beslenme ile 66 kg oldum .

Başka bir arkadaşım ise 7-8 aydır , haftada 2-3 kez koşuyor . 92 kg dan 80 kg düştü. Koşmaya başlayıp birazda beslenmeye dikkat ederseniz rahat kilo verirsiniz . Ancak kilo vermek için kendinizi çok zorlayıp sakatlanmamaya dikkat etmeniz gerek.

2 Likes

#3

3 yıldır koşuyorum, başlangıçta yürüyüş ve yürü / koş şeklindeydi. Genellikle haftada 3-4 kez 10 K koştuğum bir rutine oturtmuştum. Son bir yıldır koşmaktan çok yüzüyorum. Toplamda 50 kilo vermiş oldum. Ancak sporun tek başına yeterli olmadığını, asıl farkı yaratanın beslenme olduğunu söyleyebilirim. Ağırken koşabilmek zor, yavaş yavaş, hıza değil mesafeye odaklanarak ve sabrederek hedeflere ulaşılabiliyor.

7 Likes

#4

Ben 2012 de 100 kilo başladım 85 kiloya 1 yılda indim. Sonra 5 yılda 20 kilo aldım 105 oldum :slight_smile: Koşmak kilo aldırır benden söylemesi… Ama boyum var oradan kurtarıyorum :slight_smile:

5 Likes

#5

4 yıldır koşuyorum. 2014 senesinde 95 kiloydum. 2016 mayıs’ta 68 kiloyu gördüm. Şuan 74 kiloyum. Kiloyla birlikte daha bir çok zararlı şeyden arındım. Koşu bir yana sporun iyileştirici gücü hem bedensel hem de mental açıdan paha biçilemez. Şu sözü motto olarak hayatıma benimsedim. ‘‘Antrenman yapmak, hastane masraflarından ucuzdur’’.

3 Likes

#6

Bence kilo verme konusunda koşudan ziyade diyete dikkat etmek daha etkili. ‘you can’t outrun a bad diet’ diye bir tabir vardır yani kötü beslenmeyi koşuyla çözemezsin. Ama insan kendini bir spora verdiğinde yediğine içtiğine de ister istemez dikkat ediyor, ben 82 kilodan 68-70 kilolara düşmüştüm 2 yıllık bir süreçte.

2 Likes

#7

Aynen bende kilo alıyorum. Korkunç iştah açıyor

0 Likes

#8

ben açıkçası bunu bir yakınım için sormustum. kendim kilo almaya calisiyorum. yaklasik 10 kg kadar kutle kazansam kas agirlikli olarak, cok daha dinc olacagimi dusunuyorum. umarim benim de iştahımı açar :sweat_smile:

0 Likes

#9

Ben duzenli olarak kosmaya 2018 Ocak ayinda basladim. Diyet ile beraber yaklasik 25-30 kilo verdim. (toplamda 1200 KM kostum.)

3 Likes

#10

2017 mart ayından beri (son 3 ay hariç) düzenli olarak koşuyorum. Koşmaya başlamadan önce spor salonu ve yeme içmeye dikkat ederek 20 kilo verdim (97 kilodan 77 kiloya) ama bu sürede hayatımda koşu diye bir şey yoktu. Koşmaya başladıktan sonra ise hiç kilo vermedim ama kilomu sabit tutmamdaki en önemli etkendir.

Kostuğum için de yeme içmeye çok da dikkat etmiyorum açıkcası, onun için de kilo vermek pek söz konusu olmuyor.

4 Likes

#11

selamlar
koşarak 9 ayda tam 31 kilo verdim. buna ek olarak hayatımdan abur cuburları ve gazlı içecekleri çıkardım.

5 Likes

#12

Konuyu hortlatıcam ancak farklı bir bakış açısından değerlendirmek istiyorum, belki birilerine yardımcı olmuş olurum :slight_smile:

Koşu yapmak kilo vermeye yardımcı olabilir ama aslında olay tamamen vücuda giren ve çıkan enerji miktarıyla alakalı. Yani, siz hiç spor yapmadan ve baklava yiyerek de kilo verebilirsiniz.

Arabanızın 50 lt’lik deposu olsun. 20 lt’lik de yedek deposu. Her gün gittiğiniz 100 km yolunuz olduğunu farzedelim. Ve aracınız bu 100 km’de 10 lt benzin yaksın. Ancak her gün 10 lt de yakıt satın aldığınızı düşünelim.

Ana depodaki yakıtı bitirebilmek ve yedek depodaki yakıtı tüketmek için ne yapmanız gerekir ? Ya her gün gittiğiniz 100 km yolu uzatacaksınız, ya da günlük aldığınız 10 lt yakıtı azaltacaksınız.

Spor yaparak rotanızı uzatmış oluyorsunuz ve daha fazla benzin yakıyorsunuz. 10 lt yakıt alıyorsunuz ve 15 lt benzin yakıyorsunuz. Dolayısıyla deponuzdan her gün 5 lt eksilme oluyor. Böylece 10 gün sonra ana deponuzdaki benzininiz biter ve yedek depodaki yakıtı kullanmaya başlarsınız.

Hikayedeki unsurlar;

  1. Ana Depo: Fazla kilolarınız,
  2. Yedek Depo: Yağ cinsinden fazla kilolarınız,
  3. Günlük katedilen 100 km yol ve yakılan 10 LT benzin: Günlük hareket düzeyiniz ve karşılığında yaktığınız kalori,
  4. Satın Alınan 10 LT Benzin: Yiyecek ve içeceklerden vücudunuza giren günlük kalori miktarı,
  5. Aracın Rolantisi: Metabolizma hızınız.

1 kg vücut ağırlığı 7.400 kaloriye eşittir. Bir zaman zarfı içinde ne kadar eksik kalori alırsanız, o kadar fazla kilo verirsiniz.

Örneğin; günlük 3.000 kaloriye ihtiyacınız varsa ve siz 1.000 kalori ile beslenirseniz, 1 ayda 60.000 kalori açığı yaratılmış olur ve bu da 8,1 kg vücut ağırlığı kaybetmek anlamına gelir. (Ancak vücut ilk günlerde muhtemelen fazlaca su da atacağı için daha fazla kilo kaybı olacaktır)

Hiç spor yapmayan yetişkin bir erkeğin bazal metabolizma hızı yaklaşık 2.000 kaloridir. Vücut tipi, kilo, boy ve sağlık durumuna göre değişir. Spor yaptığınızda vücudunuzun rölantisini arttırmış olursunuz, yani metabolizmanız hızlanır.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum; kilo vermek için spor yapmak zorunda değilsiniz. Kalori hesabı ile beslenip, vücuda giren enerji miktarını kontrol ederseniz ve ihtiyacınız olan enerjiden daha az enerji alırsanız, oturduğunuz yerden de kilo vereceksiniz.

Asıl kilit nokta sadece kilo vermek değil, yağ kaybetmek ve kasları geliştirebilmektir. 120 kiloluk iki insan düşünelim. Bir tanesi spor yapıyordur, kas kütlesi yüksektir, karın kasları full hd olarak görünür ve beli incedir. Diğeri ise hiç sporla uğraşmıyordur ve 2 metre göbeği vardır. Aynı boy, aynı kilo ancak biri atletik diğeri ise obezdir.

Bu iki kişi BMI ölçümü yaptırsa, sonuç ikisi için de obez olarak çıkacaktır. Ancak gerçekte biri obez iken diğerinin yağ oranı %10’dur ve atletiktir. Bu nedenle vücut kitle endeksi yani BMI’in bence hiçbir önemi yoktur.

6 Likes

#13

Sadece koşu yaptığım dönem hiç kilo vermedim. Haftada üç kez 10K koşuyordum. Sonrasında bisiklete başlayıp uzun turlara başlayınca 82’den 72’ye kadar düştü kilom. :smiley:

0 Likes