Koşu yapanlar kaç kg verdiniz

Çekilin tam benim konum gelmiş :slight_smile: 8 ayda 76 kilodan 63 kiloya düştüm hem de gayet sağlıklı biçimde. Bununla birlikte bir çok faydalı alışkanlık kazandım. Kışın 2 LT yazın 3LT su içiyorum, o günden bugüne 1 kez bile baş ağrısı çekmedim, hasta olmadım, yediğim tüm zararlı şeyleri bıraktım daha fazla sebze yiyorum.
Sağlıklı olmak için koşmaktan, koşabilmek için sağlıklı olma aşamasına geçtim artık. Tüm yediklerimi spora göre düzenliyorum. Alta da değişimi bırakayım, umarım birilerine motivasyon olur :slight_smile:

13 Beğeni

Gerçekten de harika bi konu! :grin:

Untitled

11 Beğeni

Benim de hazırda vardı before/after :innocent:

13 Beğeni

Askerden döndüğümde 115kg’dım. Bir ara bel ağrısı yaşadım çok fena ve 3 tane fıtığım olduğunu öğrendim. Fizik Tedavi doktoru beni görür görmez “kilo vermeniz gerekiyor” dedi. Ben de ilk önce yürüyüşle başlayan, sonra koşuya evrilen; bu süreçte yüzmeyi de eklediğim triatlon serüvenine vardırarak verdim kiloları :slight_smile:

1-2 sene içerisinde 115’ten 90’a :).
Untitled-1

8 Beğeni

Konu başlığı ile biraz tezat oluşturacak şekilde sorayım.

Koşu yapanlar kaç kilo aldınız ya da arzu ettiğiniz miktarda kilo vermeden koşmaya devam mı?

Şaka bir yana sormamın sebebi nerdeyse yaklaşık iki yıldır koşmama rağmen ve şu anda da maraton hazırlıkları yapmama rağmen kilo noktasında ilerleme kaydememiş olmam. Genel görünümde tabi fark var ama kabaca haftada 4-5 gün koşan biri ve maraton hazırlığı yapan biri olmama rağmen nerdeyse kilom hiç değişmiyor,hatta aldığımı düşündüğüm zamanlar oluyor. İnsanlar açıkçası oldukça şaşırıyor, sen bu kadar koşuyorsun ama hala nasıl bu kadar kilolu olduğumu soruyorlar.

Kilo vermeyi başaranlar, başarınızın ana anahtarları nelerdir? Mümkünse biraz detay vererek paylaşır mısınız?
Teşekkürler.

3 Beğeni

konu hortlamışken benim de son 3.5-4 aydır olan maceramı anlatayım.

majör depreson üzerine pandemi derken 25 civarı kilo aldım. artık buna dur demem gerektiğini fark ettim ve her akşam yürüyüşlere başladım 45 dakika ve 60 dakika civarında. sonra kesmeyince foruma da üye olarak koşuya başladım. güzel bir beslenme (ki terapi sayesinde yeme bozukluğumu yenebildim) ve yürüyüş ile beraber 17 kilo civarı verdim. 183 boy, 108 kilo idim, şu an 91 kiloyum. fakat ne zaman koşu, yüzme ve güçlendirme antrenmanlarına başladım (triatlon yapmak istiyorum) 1 aydır kilom sabit. hızlı kilo verme ve fazla kalori açığı buna sebep oldu sanıyorum ki. ama çok da takmıyorum şu an çünkü 3.5 km koşabiliyor, 1km yüzebiliyor haldeyim :slight_smile:

5 Beğeni

Ekmek ve şekeri keserek hızla kilo veriliyor . Yan etkisi olarak doyma esigi yukseliyor,

3 Beğeni

Selamlar.

Bisiklet hep hayatımın bir parçasıydı. 2017 yılında amatör olarakta şişman göbeğim ve çekirdek kola ile koşu yollarını tuttum. Oldukça sancılı süreçlerdi. 137 kilo idim.(fotoğrafta) Sonra en sonunda 88’e düştüm çok şükür. bir 10 kilo versem süper olacak ama son 1 yıldır aynı kiloda sekiyorum. Oldukça sıkı antrenmanda yapıyorum .

7 Beğeni

Aynı kmlerde ve aynı şiddette antrenmanlar yaptım ekmek ve hamur işi tüketmediğim halde 82 den 86 ya çıktım :flushed:

Dedim bu işte bir gariplik var. Hayatımdan Şekeri ve paketlenmiş hazır gıdaları (bisküvi, cips, gofret, atıştırmalık, süt tozu, salam,sucuk vs.) çıkardım ve çok kısa bir süre de 86 dan 72 ye düştüm. Ve 71-72 arası inip çıkıyorum, boy 187cm

5 Beğeni

Aslında benim de merak ettiğim ve çözüm bulamadığım hususlardan biri bu hocam, yani o kadar spor yapmanıza rağmen neden son bir yıldır kilonuz değişmiyor? İşte benim yaşadığım durumda bu. Hani mesela kilo vermede plato dönemi filan diyorlar, anlıyorum ama bu plato dönemi bir yıl sürer mi. Israrla spor yapmaya devam etme ve hatta antrenman sıklığı ve hacmi artmasına rağmen neden olur açıkçası çözemedim. Klasik bir düşünce olan, vücut bir süre sonra bu moda alışıyor düşüncesinden farklı bir şeyler olmalı sanırım. İşte bu noktada başarıyı sağlamış olanlar veya düşüncesi, bilgisi olanlar görüşlerinizi merak ediyoruz.

3 Beğeni

@myilmaz bu durumu da göz önünde bulundurmalı. Koşu, yürüyüşe karşın beslenme uyku düzeni, stres düzeyi de etkili.

Uzun koşular vücuda stres, öncesinde sonrasında çöp kalori alma isteği uyandırabilir, sonrasındaki günler hareketli gün geçirmemizi azaltabilir (uzun koşuyu düşündüğümde bile yemek isteğim artıyor).

Koşunun saati, temponunu yüksekliği, mesafenin kısalığı, mevsim, içecek türü de etki edebilir.

Haftasonu uzunları hep rutin gününde haftasonu, mesafe olarak ertesi güne de aynı koşuyu yine çıkarabileceğim tempoda, koşu sonrasındaki 3-5 saat sonra yürüyüş iyi gelebilir.

5km civarı düzenli koşular süreklilik için iyidir ancak bunu bir tık tempo azaltıp 8km civarına 6-7-8 diye yavaşça çıkarmak da denenebilir.Tabiki altın kural sakatlanmamak, boş günleri unutmamak,yüksek tempodan kaçınıp mesafe artışlarını büyük boşluklarla yapmamak da denenebilir.(yada 5km koşu gününe saatler sonrasında 5km yürüyüş ).

Ama koşmak yürümek tek başına kilo için zor.

4 Beğeni

Pandemide sanal koşularla, evimin yakınındaki pistte başladım. 96 kilodan 84e kadar düştüm 1 sene içerisinde. Koşu tek başına yeterli değil elbette ama beslenmeyi tetikleyen şey de en başta koşu oldu. Daha hızlı, daha uzun, daha iyi koşmalıyım, bunu nasıl yaparım vs. derken en basit cevap kilo vermek oluyor. Ondan sonra da beslenmenize dikkat etmeye başlıyorsunuz. Sağlıcakla :sunflower:

3 Beğeni

Koşmaya basladigimda 84 kiloydum.4 yıldır koşuyorum. Sırası ile 900, 1600, 3000 ve bu yıl su ana kadar 1700 km koştum. Şu an 87-88 araligindayim. Koşarken hicbir donemde 83 altina inemedim. Daha cok yiyebilmek ve kilomu belli yerlerde tutabilmek icin kosuyorum diyebilirim :slight_smile: Kilo işini kosmadan bel fıtığım ile baş etmek için once hallettim. 135 kilodan 84 kiloya 3 yil içinde indim. O açıdan cok kilo konusuna takilmiyorum. Performans konusunda cok takıntım yok, zamanla ne kadar gelisirsem o kadar koşmak hedefim. Senede 1 maraton ve 1 yari maraton hedef yarisim olur, gerisi süreç diye bakarım.

5 Beğeni

vermek derken???

Koşuya başlarken 98kg dum, şimdi 105kg yum!

Spor fit yapar ama kilo sporda değil mutfakta alınıp verilir hocam :slight_smile:

5 Beğeni

Benimde ilk postum burada olsun tam benim konum.
2 haziran 2022 sağlıklı yaşam için başlangıç noktam oldu. Tartıda 100.7 kiloyu gördüğümde artık buna bir dur demeli dedim ve ufak ufak günde 4 bin 5 bin adım atarak başladım 1 hafta sonunda hergün 8 bin adıma sabitledim. 2. Haftanın sonunda bütün çer çöp gıdayı ( çekirdek cips kola bütün gazlı içecekler gene uyumadan önce yenilen yemekler bisküvi çikolata ne varsa ) hepsini tek kalemde kestim. Sadece gece uyumadan önce 1 porsiyon meyve yiyordum ve 1 ay içerisinde 93 kiloya kadar düştüm. Yaklaşım 1 ay bu şekilde devam ettim ama 93 ün altını kesinlikle göremedim ama pes etmedim. 3. Ayın yarısına kadar yürüyüşe yüzme ekledim 3.ayın yarısında 90 kilo altını gördüm ( 5-6 yıldır hiç 90 kilo altını görmemiştim ). Sonrasında artık ne olduysa yürüyüş kesmemeye başladı hafif hafif koşuya başladım 1 km 2 km derken 3. Ayın sonunda 3.5 km kadar çıktım 86 kiloya düştüm ve bu arada aynı zamanda aralıklı oruç denilen beslenme tarzına geçtim. 4. Ayın başında artık sporumu sadece koşu olarak yapıyorum ve çok mutluyum koşacağım için heyecanlanıyorum. Son olarak dün tartıya çıktım ve 78 kiloyu gördüm 65 e kadar bu şekilde devam etmeyi ve koşu mu geliştirmeyi düşünüyorum. Ancak ayakkabı konusunda fikirlerinize muhtacım. Nike pegasus 39 düşünüyorum fazla mı gelir idealmidir sizce ?

Son 10k lık koşumun verilerinide paylaşayım

7 Beğeni

Hocam tecrübe ettiğim, yüksek kilolardan belli bir seviyeye kolay iniyorsunuz özellikle spor ile ama bir nokta geliyor o eşik zor atlanıyor, sebebi ise mutfak ve vücudun direnci, çoğunlukla nasıl olsa koşuyorum diyip yediğimize ve miktarına saatine çok dikkat etmiyoruz, öte yandan vüdut kendini korumaya alıyor. Forumda diyetisyen olanlar varsa bunun bilimsel açıklamasını yapabilirler.

Kendimden örnek vermek gerekirse, 100 kiloydum, sadece çaya attığım şekeri kesince 3 kilo toz oldu. Koşu hayatımın 7. yılında en fazla 70 kiloya indim (boy: 1.87cm) ama benim için fazlaydı, genellikle 75-78 arası tutuyorum yarışa hazırlık dönemlerinde.

7 Beğeni

Valla hocam kilo ile ilgili gelişiminiz çok iyi olmuş, cidden tebrikler, umarım benzer olayı kendimde de görmek nasip olur.

3 Beğeni

Dediğiniz gibi belirli bir noktadan sonra kilo verilemiyor hocam , sanki başka bir şeyler yapmak, eklemek lazım, mesela maraton için hafif kuvvet antrenmanı eklemeye başladım, sanki ufak ufak faydası olacak gibi hissetmeye başladım ama bakalım zamanla göreceğiz…

1 Beğeni

Umarım sizde aynı şekilde kilo verme sürecini başarırsınız. Aynı yöntemi uygulayın demek biraz yankış olabilir kişiden kişiye göre değişebiliyor çünkü.

2 Beğeni