Koşu sırasında nefes darlığı için ne yapılabilir?

Bir sağlık sorunumun olduğunu düşünerek kalp ve göğüs bölümlerine gözüktüm. Hiçbir şey çıkmadı. Kondisyonun çok düşük demek ki dediler. 164 boyundayım ve 59 kiloyum. 1 yıldır koşmaya çalışıyorum ama koşmak istediğim anda 1 dakika bile dolmadan nefes darlığı yaşayıp devam edemiyorum. Koşarken burnum tıkanıyor. Nefesi ağızdan alıp ağızdan veriyorum mecburen. Neler yapmamı önerirsiniz?

Bilmem denediniz mi ama Koşu hızınızı düşürerek rahat koşacağınız tempoyu bulun. Ve sonrasında hissiyata göre arttırsınız.

Nefes konusuna gelince, burundan alıp ağızdan verme gibi bir zorunluluk yok. Önemli olan bol oksijen almanız. Metod Olarak dört adım boyunca nefes alıp iki adımda mefes verin.

3 Beğeni

Teşekkür ederim yanıtınız için.

1 Beğeni

Burnunuzla ilgili bir problem olabilir. Horlar mısınız? Bir KBB uzmanına da görünmenizi tavsiye ederim.

@herdogdu beye katılıyorum. Hızınızı düşürüp denemenizde fayda var, hız yerine süreklilik ve süre önemli. Haftada 3-4 defa düzenli koşmak kondisyonunuzu artıracaktır.

İlk başlarda koş yürü yapabilirsiniz. Bunun için Mert Derman’ın sayfasında da olan “kanepeden 5K’ya” anlamına gelen meşhur “couch to 5K” programını uygulayabilirsiniz. Couch-to-5k – Ritim Blog.

İlave olarak bulabiliyorsanız Tanaka’nın Yavaş Koşu kitabını tavsiye ederim. Konuşabileceğiniz ya da sizi gülümseten hızda (Niko Niko) koşmanın faydalarını ve fizyolojisini anlatan bir kitap.
image

3 Beğeni