Koşu sırasında karın bölgesine giren kramp

Merhabalar,

Koşu geçmişime bakılınca yeni başlayanlar arasında sayılabilirim. Katıldığım 10K yarışlarında ve antremanlar sırasında beni ciddi anlamda rahatsız eden bir problemim var. Dalak şişmesinden farklı olduğunu düşündüğüm şekilde karın bölgemin farklı noktalarına kramp giriyor ve belli süre sonra acısı koşu tempomu ve konsantrasyonumu olumsuz yönde etkiliyor. Bunun bir nedeni olarak magnezyum eksikliği veya yeterli su içmeme olduğunu öğrendim ve çözüm olarak magnezyum tüketmeye ve su içme oranımı artırmaya başladım. 1 ay kadar devam ettikten sonra katıldığım yarışda bir değişiklik olmadığını farkettim. Kramp girdiği zamanlarda o noktaya bastırarak acımı geçirmeye çalışıyorum, azalıyor ancak tamamen geçmiyor. Zaman zaman yavaşlayarak nefes egzersizi ve esneme hareketleri ile rahatlatmaya çalışıyorum. Ancak bu da tamamen geçirmek konusunda etkili olmuyor.Bu konu ile ilgili yardımlarınızı ve çözüm önerileriniz olursa gerçekten çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Bence normal bir ağrı, karın bölgesindeki kaslar koşuya başlamadan önce muhtemelen koşudaki gibi hiç zorlamadınız, dolayısıyla gelişmedi. Kimisinde 20k da 30k da ağrır, kimisinde de hiç ağrımaz. Koşu ve kuvvet antrenmanları yaptıkça ağrısız daha uzun mesafe koşarsınız.

Umarım dediğiniz gibi zamanla ağrısız koşabilirim ve doktora gitmemi gerektirecek bir durum değildir. Karın kaslarımı geliştirmek adına antremanlara devam edeceğim. Yanıtınız için teşekkür ederim.

1 Beğeni