Kosu saatleri, kronometre

Ne cesit kosu saatleri kullaniyorsunuz? Heart monitor ozelligi var mi? Şarj suresi bir maraton (4 saat) civarinda yetiyor mu?

Ben uzun zamandır Suunto Ambit 2 Black kullanıyorum.130K iznik Ultra Maratonunda 115K da çekilmek zorunda kalmıştım ve şarjı hala %40 vardı.Pilin ömrünü koşacağın ultranın mesafesi ve bitirme sürene göre ayarlama imkanın mevcut.HR bandıda mevcut fakat ben kullanmayı pek sevmediğim için hiç kullanmadım.

Garmin 910xt favorim. Gunluk kullanimda da cok şık ve sarji cok daha uzun giden Fenix 2 de başarılı.

ben Garmin Fenix 2 kullanıyorum. göğüs bandı olmadan 16 saat civarı kayıt alabiliyor.
göğüs bandı ile nabızın yanında koşarken yaptığınız dikey salınım miktarı, adımınızın yere temas süresi, dakikada attığınız adım sayısı gibi şeyleride ölçebiliyor

Ben Garmin FR 620 kullanıyorum. Ekranını biraz soluk, ulaşılabilen bilgiler, titreşim özelliği, bluetooth ve wifi bağlantısını da kullanışlı buluyorum. HR bandı sert yapıda, ancak aynı Fenix 2’deki gibi dikey salınım, adımın yere temas süresi ve dakikadaki adım sayısını ölçebiliyor. Bu ölçümleri gerçekleştirdiği sensörler ile aynı zamanda koşu bandı üzerinde de ayakkabı sensörü kullanıyormuş gibi mesafe ölçebiliyor. Nike’ın ayakkabı sensörü ile karşılaştırınca nerede ise aynı ölçüyorlar (Nike GPS watch bu veriyi doğrulamak için GPS ile birlikte ayakkabı sensörünün dışarıda birlikte kullanılmasını öneriyor, sanıyorum Garmin’de benzer birşey yaparak adım mesafesini belirliyor). VO2 max bilgisi (tahmini demek daha doğru sanırım) ve harcadığınız efora göre toparlanacağınız tahmini süreyi verebiliyor. Ölçtüğü bilgileri kullanarak Maraton, yarı Maraton, 10 K ve 5 K tahmini koşu sürenizi verebiliyor. GPS konumunu çok hızlı bir şekilde bulabilen ince ve hafif bir saat. Nispeten kısa mesafeler koştuğum için pilini 3 saat üzerinde denemedim, ancak 10 saatlik bir broşür verisi var.

2 Beğeni

Erol cok sagol bende aynisindan aldim, su anda ogrenme asamasindayim, 20 sayfalik bir brosuru var herseyi detayli anlatiyor. Bir tek dez avantaji HR bantitini takmak. Yeni bir tomtom ‘‘TomTom Runner Cardio’’ piyasaya cikti, Hr monitor kayisin icine gizlenmis oradan olcum aliyor. Teknik detaylarini tam incelemedim £197.00 civarinda fakat guvenilir bir alete benziyor. Çok kaba gorunumu de yok. İyi kosular.

@yucelerkan TomTom’un bilekten/deriden nabız ölçümü herkeste her zaman anlamlı çalışmıyor. Kullanan ve çok memnun olan bir arkadaşımdan alıp denedik (hem ben denedim hem de eşim denedi). İkimiz için de nabız ölçümler saçma sapan çıktı. Belki doğru oranda sıkamadık kayışı bilemiyorum. Ama bilekten/deriden ölçüm terlemeye, kıl yoğunluğuna, bilek kalınlığına vb. şeylere çok bağlı.

Ben de sabahtan beridir Garmin Vivosmart’a kapılmış giderken onun da göğüs bandı ile ölçüm yaptığını öğrenmiş bulunuyorum.

Aslında istediğim adım sayar ve HR ölçüm yapan basit bir cihaz. Fakat araştırmalarım gösteriyor ki, bilekten ölçüm konusunda iddialı bir ürün bulmak zor gibi.

Samsung Gear Fit hakkında bilgisi olan, kullanan ya da yukarıda saydığım özelliklerde bir cihaz bilen var mı?

Selamlar…

Suunto ambit 2 kullanıyorum…gps i çok hızlı buluyor ve ölçümleri çok başarılı, hr bandı çok yumuşak ve rahatsız etmeyen bir malzemeden yapılmış koşarken taktığınızı unutuyorsunuz, hr bandıyla birlikte kullanıldığında tahmini toparlanma süresini vermesi extra bir sensor kullanmadan cadence bilgisi vermesi ve en önemlisi 16 saat süren batarya ömrü (trekking modda 50 saat) çok dayanıklı ve şık bir malzeme kullanımı saatin aklıma gelen artıları…
Eksileri: Fiyatı biraz yüksek ve titreşim özelliği olmaması koşarken müzik dinleyenler için özellikle problem teşkil edebilir
Günlük hayatta da rahatlıkla kullanılabiliyor:))

1 Beğeni

Garmin 610 kullanıyorum ve epeyce memnunum. Nabız, hız, mesafe genel olarak doğru, sıkıntı yaşamadım bu zamana kadar. ayrıca görünüşü de çok güzel :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba,
Birkaç haftadır Tomtom Runner Cardio ile koşuyorum. Şu ana kadar bir problem yaşamadım. HR sensör (Mio) efektif ve tutarlı çalışıyor. Tam bilekten değil iki parmak kadar yukarıdan takmayı öneriyor kılavuzunda.

Selamlar.

Kadans değerini gösteren bir saate ihtiyacım var. Araştırdım, Garmin Forerunner 620 modeli kadansı ölçebiliyormuş göğüs bandı ile. Merak ettiğim şey, bu değeri koşu sonundaki raporlarda mı görebiliyoruz sadece; yoksa koşu esnasında ekranda kadansı gösteriyor mu? Forerunner 620 kullanan veya bilgisi olan varsa aydınlatabilirse çok sevinirim.

Forerunner 620 de ilave bilgi ekranı oluşturma imkanı var.
birden çok bilgi ekramı oluşturup yandaki tuşlar ile tüm bu ekranları sırasıyla görebilirsiniz.
bu ekranlardan Kadans, ortalama kadans, lap kadans gibi değerleri görebilirsiniz.

2 Beğeni

Merhaba; pil ömrü nasıl ayarlanıyor koşulacak olan mesafeye göre? Tahminimce, 130 km koşacağım derseniz GPS tazeleme süresi 10 sn, 50 km koşacağım derseniz 1 sn gibi mi acaba?
Elena Palyakova’nın Kapodokya ultra’yı anlattığı blog’un da görmüştüm aynı ifadeyi ama anlamamıştım.

teşekkürler

Ambit 2 ve Ambit 3’de GPS kayıt aralığı 3 degisik modda yapılıyor

Best - 16 saat
Good - 24 saat
OK - 50 Saat

Elena, Kapadokya’da Ambit 2R kullanmıstı. Ambit 2R’nin pi süreleri üsttekilerin yarısı kadar. 100% emin olmamakla beraber Good modunu sectigini sanıyorum.

Eski Garmin modellerinin birçoğunda (305, 310, 910, 405 vs.) ek bir footpod alıp kullandığınız zaman kadansı gosterıyor. 620 gibi ust seviyedeki yeni bazı Garmin modelleri footpod olmadan da gosteriyor.

Ambit 2 ve Ambit 3 de aynı sekilde footpod olmadan kadansı gosteriyor (hem kosu sırasında, hem kosu sonrasında).

2 Beğeni

Garmin saatleri kıtalara göre farklı oluyor mu? Farklı kıtalarda satılan saatlerin o bölgedeki uydular için yapılandırıldığını duydum bir arkadaşımdan. Avusturalya’dan bir garmin saat aldığımda Türkiye’de kullanabilir miyim acaba?

hic bir sorun olmaz her nerede olursan ol cihazi calistirdiginda en kotu ihtimalle 3.5 - dakika icinde uygun satalite baglanti kurar ve dogru sonuc verir ben cok desik noktalarda kullandım bir sorun olmadı

Merhabalar koşuya yeni başlamış biri olarak şöyle bir ihtiyacım var Mesafe ve zaman ölçer (cebimde taşıyabileceği bir cihaz istiyorum)Başka bir şey istemiyorum desem de olur Ama katedilen mesafe ve zamanı noksansız doğru ölçüm yapan bir cihaza ihtiyacım var Beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim

Mesafe ölçümü yapan cihazlar ya uydu (GPS özelliği olan saatler vb…) üzerinden yada Gsm şebekesi üzerinden konum bilgisi alarak çalışıyor. Cebinizde taşıyacaksanız zaten uydudan faydalanan cihazlar çalışmayacaklardır. Gsm şebekesini de hücresel veri kullanan, cep telefonu veya benzer özellikle sim kart ile çalışan cihazlar sağlayabilir.

Onun haricinde adım sayıp adım uzunluğuna göre mesafe ölçebilirsiniz ama o cihazlarda hassas ölçüm yapamazlar.

1 Beğeni