Koşu performansını artıracak spor dalları

Malum kar kış bastırınca kapalı mekan müdavimi olduk. Ancak koşu bandı, katılırsınız katılmazsınız haftada 30-40 K koşanlar için yetersiz kalıyor gibi. Ben geç evre bir çaylak olarak koşu performansımı başka hangi spor dalları ile geliştirebilirim, çok merak ediyorum. Runner’s World’de yüzmenin olumlu katkılarına dair bir içerik vardı. Deneyimlenmiş önerileriniz nelerdir?

2 Beğeni

Yüzme, haftada 2-3 yapacağın ağırlık antrenmanları ile kas kitleni artırmak. Spinning, yüksek tempolu functional training gibi cardio programları… Sırt, oblikler, karın bölgesini içeren merkez antrenmanları… Bandı min %1 eğimde kullanmak.

Bunlar hep performansa olumlu katkılar.

1 Beğeni

Ayrıca bisiklet de bacak kaslarını geliştirebileceğiniz bir antrenman desteği sağlar. Squat, mekik, şınav da vücut kaslarını geliştirebilmek için yan kardiyo çalışmaları olarak görebilirsiniz.

Cem bey öncelikle paylaştığınız görüşler için çok teşekkür ederim. Koşu bandında nedense sakatlık çıkmasın diye sıfır eğim koşmam gerektiğini düşünüyordum. Koşu bandı için fazla esneme yapmadığımdan böyle bir düşünce gelişmiş olabilir.

1 Beğeni

Zafer Bey, bisiklet kullanma pratiğim (açık hava) neredeyse hiç yok gibi. Çocukluk maceralarımızı saymazsak. Kapalı mekanda da koşu bandı nedense çok daha cazip geliyor. Squat belirttiğiniz gibi çok destekliyor. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

1 Beğeni