Koşu öncesi veya sırasında tuz almak ?

Bu da sanırım ihtiyacı ya da sorunsalı kişiye göre değişen bir konu. 1 yıldan az zamandır koşan 50 yaşında birisi olarak bana iyi gelen bir iş oldu. Son 1 aydır deniyorum ve kesinlikle daha uzun süre enerjik kalabiliyorum ve koşu sonrasında da uzun recovery dönemlerim olmuyor. Belki giderek fit oluyorumdur, belki zaten tansiyonu düşük biri olduğum içindir, belki koşu sırasında alnımdan gözüme akan terin gözümü bu kadar yakıyor olmasından beynimin etkilenmiş olmasındandır. Bütün bunlar bir yana yıllardır uzak kalmış olsam da tıp eğitimi almış birisi olarak vücudun sıvı-elektrolit dengesinin ne kadar karmaşık metodlarla ve hassas olarak ayarlandığını anımsıyorum. Ve bir mekanizma ne kadar karmaşıksa o kadar gereklidir çünkü evrim onu mükemmelleştirmeye çalışmıştır. Neyse ne konunun uzmanıyım ne de filozofum;) Kişisel kanaatim klasik olarak söylenen 1 saatten az aktiviteler için gerekli olmadığı yorumunun fazla ihtiyatlı olduğu. Aynı kaynaklar kişisel farkların 10 kat olabileceğini söylerken çıkarım anlamlı değil. Sonuç olarak hipertansiyon sorununuz yoksa her seferinde koşu öncesi tuz alabilirsiniz. En azından antremanlarda deneyin.

2 Likes

Ben tuz ihtiyacının terleme miktarı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
Yarım litre su ile yarışı bitiren arkadaşlarımın yanında ben 4 litreden fazla içiyorum bazen.
Şimdi az su içen doğal olarak bünyenin elektrolit dengesinide bozmamış oluyor ve pek tuza ihtiyacı olmuyor
ama benim gibi çok su tüketen birisi tuza çokca ihtiyaç duyabiliyor.

0 Likes

sıcak havada yapılan uzun aktivitelerde tuz tableti alınabilir ancak bunun dışında pek gerekli olduğunu düşünmüyorum

0 Likes

ben 30 km ve üzerinde yapılan antrenmanlarda veya yarışlarda alınması gerektiğini düşünüyorum. Ne kadar az su içilse de yine de tuz kaybının özellikle yazın fazla olduğuna inanıyorum. Dikkat etmekte her zaman fayda var :wink:

1 Like

Ben 38 km ye kadar çıktım Dediğiniz gibi terden gözlerim yanıyor ama tuz takviyesi antreman öncesi veya sırasında almadım sonrasında herşeyi tuzlu sever oldum .normalde tuzu çok az kullanan biriyim.Tuz takviyesini çalışıp denemem gerekiyor.

0 Likes

bu yazıya göz atmanızda fayda var:

1 Like

Migros’ta Sodyum Bikarbonat var.
Suyu alkali yapmak için satıyorlar.
Deneyeceğim.

0 Likes

Egzersiz sırasında veya sıcak ortamlarda vücudumuzun soğumaya çalışması Terleme ile sonuçlanmaktadır. Uzun koşularımızda kişisel faktörlere ve ortam ısısına bağlı olarak az veya çok terliyoruz. Terleme ile su yanında tuz da kayıp ediyoruz (tuz kandan ve vücut sıvılarından tere katılmaktadır ). Ayrıca daha az miktarda da Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum ve başka minerallerde de kayıp oluşmaktadır. Koşu boyunca da aldığımız içecekler ise sıklıkla sadece yalnızca su veya su-şekerden oluşmaktadır.

Sonuçta terlemenin sebebi ne olursa olsun çok ve uzun süre terlemiş birinde kanda tuz düşmektedir.

Bu durumda da kanda Sodyum düşüklüğü : Hiponatremi’nin bulguları ortaya çıkabilmektedir.

Hiponatreminin ilk belirtileri halsizlik, yorgunluk, kaslarda güçsüzlük ve bitkinliktir. Önlem alınmazsa baş dönmesi, bilinç bulanıklığı, karında kramplar, kalp ritmi bozukluğu gibi belirtiler hatta bilinç kaybı, baygınlık ve koma ortaya çıkabilmektedir.

Suyumuza mümkünse uzun koşular (kişiye göre derecesi değişen) sırasında hafif tuz ve mineral eklemek (hipertansiyonu olanlar için dikkatle olmak şartı ile) veya daha iyisi tuzu dengelenmiş içecekler(:izotonik sıvılar) kullanmak (Powerade© veya Isostar© gibi) sağlıklı olacaktır.

2 Likes