Koşu öncesi veya sırasında tuz almak ?

Tuz tabletinde magnezyum ve potasyum da olması nedeniyle denemek gerek , beyaz sofra tuzu yerine Himalaya tuzu vs.wup kendi sayfasinda 80tl, sanirim yerli uretim.iyi günler.spor sonrası yoğurt, 25 yıl once odtu sporu kazanan Dostum demişti.

3 Beğeni

Hani 3 tablet yerine 5 tablet gerekir irdelenmez de 30 tabletlik fark olunca şaşırdım.4 tablet alinsa, miktarı 2 kat olan türde olsa, bünyedeki terdeki tuz orani yarıya inse 15e 30 tablet.Hesap yapmaktan zevk alanlar da var, hiç tuz tableti kullanmasamda

1 Beğeni

Antrenman sonrası yoğurt iyidir kazein protein var. Ve birde antrenman sonrası karpuzda harika olur. Toparlanmayı hızlandırır tabi fazla yememek gerek :grin:
Bu arada ben şahsen wup tuz tabletini deneyeceğim. Bakalım nasıl bir etki yapacak. Forumda paylaşırım

5 Beğeni

Tuz konusunda bir bilgiye ihtiyacım var. 10 - 12 k koşularda, genelde akşam 18:00 gibi çıkıyorum. 550 m tırmanış oluyor. Su ihtiyacım oluyor . Yol üstünde çeşme var oradan karşılıyorum 5 km de bir. Ama idrarım aşırı şekilde koyu. Bu süre zarfında çok terliyorum. 10 k koştuktan sonra parkurun devamı düz 5 k da orada koşayım diyorum ama hafif bir sendeleme , yorgunluk oluyor gibi. Bu süreç tuz alımı ile mi alakalı . Beslenmek mühim evet ama kaybettiğim aşırı ter olunca tuz alımı daha mantıklı geldi.

4 Beğeni

Aynı şey koşu arkadaşımda da oluyordu. Normalde Gün içinde yemeklerde tuz çok çok az kullanır, madensuyu tüketmez ve çok terler. O da sıcak havalarda çok zorlanıyordu. Su ve tuz tüketimini arttırdı ve artık sorun yaşamıyor

3 Beğeni

Başlığı sürekli meşgul ediyorum fakat az önce yaşadığım bir olay ;

İlk defa başıma geldi . Tuz kullanımı ile ilgili makaleler okuyup, videolar izledim. Minik miktarlarda sofra tuzu kullanıldığını gördüm .

Her akşam gibi yine rutin yokuş ağırlıklı koşumu yaparken sıcağında etkisiyle aşırı bir şekilde terledim .

1. Km’de bir çeşme yanında durup çok az miktarda tuz ile su içtim . Aradan 700 metre sonra kalp atışım hızlandı , ağzımdan bir ısınma, miğde bulantısı 7.km’de koşuyu bıraktım mecburen .İlk defa böyle bir duruma maruz kaldım.
1 Beğeni

@sametakkaya geçmiş olsun. Çeşme suyu, tuzun tadı/miktarı, koşu sırasında durup içmek, tansiyon vs birşey nedeni olabilir .

Tuz , şeker, meyve suyu, soda karışımı ile ev ortamı hazırlanan içeceklerde veya suda eriyen decathlonda satılan tuz ürününde direk tuzun tadını almıyorsunuz.

Bir iki kez (eve gelince, evden çıkmadan önce) denediğim, içilebilir tadı olan birşey.Daha iyisinizdir umarım.

1 Beğeni

Tuzun Tadı rahatsız etmiştir. denizde yüzerken denizsuyu yutulunca olan tepki gibi

2 Beğeni

Sanırım uygun yer burası sorum için… Tuz tabletini küçük kutulara koyarak taşıdığımda koşu esnasında parçalandılar, sağlam şekilde bu tabletleri taşıma önerisi varmıdır? Tek tek streçleme, pamuğun içine koyma v.b.

1 Beğeni

@omertug Kilitli poşet içinde taşıyorum. İşe yarıyor.

7 Beğeni

Bu kutuların içine iki taraftan da pamuk koyuyorum. Hatta yüz temizleme pamukları var yuvarlak kesilmiş tam uyuyor. Kullanması da çok kolay oluyor. Tık tık.

9 10 tane WUP alıyor.

10 Beğeni

Küçük bir kutuya koymayı ben de denedim ama tabii pamuk koymadığım için en son hepsi un haline gelmişti :slight_smile: Birbirlerine çarpmayacak şekilde pamukla koymayı deneyeceğim :+1:t4:

3 Beğeni