Koşu öncesi ve sonrası beslenme

Merhaba arkadaşlar,
Havalar iyice ısındı, bende birçok arkadaş gibi koşu antrenmanlarını sabaha aldım. Sabah koşu öncesi su dışında herhangi bir şey yiyip/içiyor musunuz? Kahve tavsiye eden var, meyve ya da peynir yiyen var. Hangisi antrenman verimi için daha doğru acaba?

2 Beğeni

Ben yaz olsun kış olsun koşuya gitmeden önce asla sıvı içmiyorum. Diüretik durum yüzünden çabuk etkileniyorum. Bana bir gün öncesinden bol bol içmek yetiyor. Naçizane önerim pancar suyunu denemen olur. Yoğun bir antrenman olacaksa yada yarış sabahı bir şey içecek olursam tek istisna bu olur. Etkileri bende* kahveden daha iyi geldi. Sadece hidrasyon çantasını yada matarayı antrenman esnasında yanımda taşıyorum. Yaklaşık 1 yada 1.5 saat öncesinden bir tane muz, birkaç çeşit dozunda kuruyemiş ve 2,3 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi güzel oluyor.

3 Beğeni

Pancar suyunu limon ile denediğimde çok beğenmiştim. Koşu öncesinden kastım hemen öncesi idi. Sabah koşusuna 6.30 da başlama planı yapmışsam sadece bir gün önceden yediklerime kalıyor iş. Bi ara koşu sonrası süt, lor peyniri, yulaf, fıstık ezmesi ve keçi boynuzu tozu karıştırıp içtim. Keçi boynuzu pekmezi de iyi bir tercih olabilir doğrusu. Teşekkürler :wave:

1 Beğeni

Fıstık ezmesi harika olurdu. Siz söyleyince aklıma geldi. Pandemi öncesi koşudan önce tost ekmeğine sürüp üzerine muz dilimleri, Hindistan cevizi ve tarçın döküp yerdim :yum: Bu da güzel bir seçenek olur. Koşudan hemen önce hafif bar yiyenlerde var. Acil durumlar için sigorta vazifesi görür :+1:

2 Beğeni

Ben sade kahve ve yanında bir elma yiyip çıkıyorum. Çok iyi geliyor. Eğer zaman çoksa öncesinde muz fıstıkezmesi bal üçlüsü harika olur. Bir yarıştan önce denemiştim çok iyi geldi. Sonrasında da yulaf süt kurukayısı fındık karışımı harika oluyor. Ben biraz düşkünüm yemeye koşu esnasında da muz çikolata falan yiyebiliyorum :see_no_evil: can boğazdan gelir (gittiği de olur :smiley: )

3 Beğeni

İnsanın iştahı açılıyor konu uzadıkça. Merak etmeyin Ben de ultra larda beslenmenin önemine inanıyorum. Mutlaka cebimde, çantamda birşeyler olsun isterim. Hele sizin dediğiniz gibi şu ev yapımı granola toplarına kafayı takmıştım. Çok lezzetli oluyor tavsiye ederim. YouTube da tarif çok var. Zaten bir dünya şampiyonu ultra koşular için “Beslenme arası koşu” demiş. Yiyip yiyip koşalım işte canım… ne var ki…

2 Beğeni

Bugün uzun koşum vardı. Genellikle aç şekilde koşan birisi olarak bir şeyler yeme işine sıcak bakmayan biri olarak 30 dakika öncesinde sade kahve ve yanında 1 dilim fıstık ezmesi üzerine vişne reçeli denedim. Geç yediğim için sindirilemedi sanırım diye antrenmanda kendime kızıyordum aşırı yordu beni diye. 10k civarlarında bir köpek sürüsü ile karşılaşınca mecbur biraz hızlı koşmak zorunda kalmıştım. Sonra “allah allah bu bacaklar bu hızda gidiyor nası ya” dedim. Patika içinde ortalamalarım 5:11 verdi, asfaltta 4:30 ile devam edip 17 km de bıraktım. Fıstık ezmesinin mucizesi diyorum ve uzaklaşıyorum buradan :smiley:

2 Beğeni

100 gr kase içinde sütle beraber yulaf
1-2 yemek kaşığı bal
3 zeytin
1 haşlanmış yumurta
1 dilim çavdar ekmek (isteğe bağlı, gerek yok)
1 bardak nescafe
3-4 bardak su

Bunları yiyip sindirdikten sonra çıkıyorum.

1 Beğeni