Koşu antrenmanları için en ideal şehirler

Merhaba,

Ülkemizde, tüm yıl boyunca, koşmak için en ideal yerleşim yeri neresidir diye sorsam ne cevap verirdiniz?
iklim koşulları, sporcuya gösterilen saygı gibi özellikleri de dikkate alarak cevaplarsanız çok memnun olurum.

2 Beğeni

Merhaba,

Kış mevsiminin yakıcı, ısıran, sert, kuru soğunu dert etmem derseniz bence kesinlikle Eskişehir’dir… :grinning::grinning::grinning:

Şaka bir yana kışı soğuktur, alışkanlık mıdır bilmem soğuk hava koşularını seviyorum.

Ama yazın bunaltmaz. İnsanlar koşucuları ve bisikletçileri sever. Koca koca parklar yeterli. Ayrıca Eylül ayında geçen yıl tekrar düzenlenmeye başlanan yarı maratonumuz bile var. Her zaman misafir etmeye hazırız… :wave::wave::wave:

Hoşaçakalın…

5 Beğeni

Nereler iyidir bilmiyorum ama Bursa’yı tavsiye etmiyorum. Spor yapan insan gördüklerinde böm böm bakıyorlar. Pistte nasıl koşulacağını pek bilmiyorlar.

Bisiklet antrenmanı yaparken araçlar çok fazla yol verdi. Bu da çok hoşuma gitmişti.

4 Beğeni

Kış şartları zorlu olmamalı. Yazın kavurmamalı ama Karadeniz gibi sürekli yağış almamalı, nem düşük olmalı. Ama tüm olumsuz fiziki şartlarda bile antremanı tüm yıla yayanları stravada takip ettiklerimizden görebiliyoruz.Ne nem,ne sıcak, ne kar.
Ben Ayvalık ve yukarısını (Küçükkuyu’ya kadar) orman deniz ve nem açısından düşününce tavsiye ederim.Gerisi benim cahilligim bilgisizligimdir, daha güzel yerler de vardır illaki.
Şu linkten 2019 yılını seçip 1 yıl sekmesini de seçince diledigin bölgeyi hava durumu olarak analiz edebilirsin, mavi renk nem. İnsanları spor kültürü az diye takmayın, illaki koşacak bir yerler her ilde vardır.

Not: Kenyalı, Etiyopyalı atletleri düşününce yüksek rakım ve belki de… Hayır hava pek sıcak ve nemli değilmiş en azından Addis Ababa’da

4 Beğeni

izmir olmadığı kesin…hem deniz seviyesinde, hem doğru düzgün tırmanış parkuru yok, hem de haziran ortasından eylül ortasına kadar yüksek sıcaklıkla boğuşuyorsunuz (sabah 6da bile 25-26 derece)…

sanki batı karadeniz illeri (bolu, zonguldak, karabük) ve burdur ve ısparta sanki ideal bir ortam sağlayabilecek gibi geliyor bana (hiç birinde yaşamadım)…ama bu taman hissiyata dayalı bir yorum elimde hiç bir veri yok :slight_smile:

3 Beğeni

Bursa da lütfen Uludağ ı tercih ediniz :smiley: Benim gibi :smiley:

5 Beğeni

Aman hocam, bende daha önce koşmadığımdan öyle sanıyordum ama geçen sene Eskişehir Yarı Maratonunda Porsuk’dan yükselen nem sayesinde Antalyayı aratmıyordu sıcak+nem, çok zor koştum :slight_smile:

2 Beğeni

Tırmanış parkuru yok demek yanlış olur üstad.ben en az 5 dğişik parkurda 380 ila 1000 metre arası yükseklik kazanıyorum.

3 Beğeni

kolay ulaşılabilir diye eklesem kabul mü :)) terapi ormanı (geçen haftaki yangından ne kadar etkilendi bilmiyorum), eşek çukuru, karagöl ve sancaklı aklıma ilk gelenler…haksızlık yapmışım yorumumda sanırım…

2 Beğeni

Çiçekli köy rotamız ortalama 24 k rotamız var 750 m kazanımlı, %80 patika, stravadan bakabilirsiniz koşmak isterseniz, nif ve yamanlar aynı şekilde ama şurası gerçek , İzmir çok sıcak, sabah 5 te başlıyoruz.

3 Beğeni

Çiçekli köy parkuru için bana buradan yazarsanız uygunsa sizinle koşup parkuru denemek isterim

Örnekköy milli parkını unutmamak lazım.10 ve 30 k arası parkurları var orda da.

Eşşek çukuru için şu an jandarma izin vermiyor girişe.stadın oradan koşuya başlayıp eşşek 10 k yapıp geri iniyoruz stada .

3 Beğeni

Başlığı görünce yazasım geldi :slight_smile:
Instagram’da takip ettiğim koşucular var, öyle güzel yerlerde koşuyorlar ki çoğu zaman iç geçiriyorum keşke ben de böyle bir şehirde yaşasam da dağ tepe bayır, korkusuzca koşsam diye.
Norveç’te, Portekiz’de, Fransa’da inanılmaz patikalar var. Nefes kesen manzaralarda fotoğrafları bile müthiş çıkıyor. Biz de tıkıldık kaldık Odtü Ormanı’na maalesef

5 Beğeni

Facebook’ta “bref, je fais du trail” isimli Fransız trail koşucularına ait bir grup var. Oradaki resimleri görünce kafayı yiyorum. Ayrıca Fransa’da düzenlenen arazi yarışlarının çokluğunu görseniz kafayı yersiniz. Çoğu yarışlar yerel kaldığı için Türkiye’de çok fazla bilinmiyor. İspanya’nın da benzer olduğunu düşünüyorum. Bu ülkelerde çok ileri bir spor kültürü ve medenilik var.

5 Beğeni

Uludağ’a buyrun gelin, bu haftasonu dağı kapatıcam ben :smiley:

5 Beğeni

Uludağ maalesef bana uzak. Ben Balat tarafındayım. Her gün araçla gitmeye kalkarsam muhtemelen maaşımın tümünü oraya vermek zorundayım :smiley:

1 Beğeni

Cumartesi günü akşam saatleri bir çıtır koşu düşünürseniz gelebilirim :smiley:

1 Beğeni

Bursa dan selâm :smiley: Yeni Normal Ultramı başarıyla tamamladım, şu anda otelde dinlenmedeyim. Uludağ Zirveyi kokladım bol bol sisli, yağmurlu, rüzgarlı filan muhteşemdi. Ultra Rüyamı gerçekleştirdim sonunda :joy::pray::mountain:

5 Beğeni

Bence Tekirdağ, Kapaklı ideal bir yer. En ideali ise Tekirdağ, Muratlı.
Neden? Çünkü evden çıkınca koşmaya başlayabileceğim burası var. Gidip de Ankara’da koşacak değilimya… :smiley:
Kapaklı. Her tür hava şartında koşuluyor. Yağmurda Kapaklı kaldırımlarında biraz dikkatli olunabilir, bazı taşlara basınca su püskürüyor. Gece koşularında telefon direklerinin tellerine dikkat etmeli. İşçi servisi duraklarının önünden geçerken laf atıyorlar falan, moral motivasyon olarak düşünmeli. Bazen sarhoşlar da koşmaya başlıyor sizinle falan… :smiley: Kaldırımlarda ne yapıyor bu manyak bakışları ne kadar dikkat çektiğinizin adeta bir göstergesi. :slight_smile: Gece uzun düz koşular istendiğinde de Çerkezköy OSB Fatih Bulvarı kaldırımları çok iyi. Baştan sonra tek yön yol. Sadece fabrikaların pis kokuları falan var.
Muratlı da benzer. Değişik olarak çingene mahallesindeki kahvelerin oradan geçmek var. Futbol sahasında koşacaksam, oraya kadar 1.2 KM ısınma, orada 6,6K ya da 10K yapıp, dönüşte 1.2K soğuma yapıyordum. Sahada baya kalabalık bir kitle var. Zorla sollarından geçmeye çalışmaya alıştım, söylemeden yavaşın dış kenardan gitmesi gerektiğini farketmiyorlar. Yeter bu kadar koşma diyen konu komşu oluyor falan. Kulaklık takılı koşmak, saygısızlık hissiyatı yaratıyor biraz.
Hani mesele, en iyi yer neresi değil bence. Olduğumuz yerde en keyifli şekilde koşabilmek. :slight_smile:

2 Beğeni

Likya Yolu Ultramaratonu da malum olduğu üzere başka bir bahara kaldı. Bu sene her ne kadar olumsuzluklarla ultra hayata devam etsek de, krizi fırsata çevirmeye devam edeceğim. :smiley: Eylül ayı sonu veya ekim ayı başı Tahtalı Dağı zirve hedefli bir Yeni Normal Ultra yapacağım. Tek eksiğim var, bir adet sporcu lisansını çıkarıp sırt çantasına koymak. :smiley:
Zirveden de yamaç paraşütü ile Kemer sahile ineyim dedim :smiley: Uçuş fiyatları fena halde abartılmış durumda :smiley: Mecburen yakıt ikmali yapıp sallana sallana geri ineceğiz. :smiley:

1 Beğeni

Bu bön bön bakma meselesi gerçekten ne kadar can sıkıcı ya :expressionless::face_with_raised_eyebrow: bazı insanlar bu kadar normal bir eyleme neden uzaylı görmüş gibi tepki verirlerki :exploding_head:

1 Beğeni