Koşmak, ama nasıl?

Merhaba arkadaşlar,
Son yıllarda hareketsiz bir yaşantı sürdüm ve dolayısı ile kilolar aldı başını gitti. Zaten hayatta en büyük zevkim neredeyse yemek yemek haline gelmiş durumda maalesef :slight_smile: 1 ay önce bu kiloları nasıl veririm diye düşündüm ve yürüyüşlere başlamaya karar verdim. Haftada 4 gün tempolu 8-10 kmlik yürüyüşler yaptım. Diğer günlerse adımsayarlı olan saatimde günlük adım hedefime ulaşmaya çalıştım.
104 kiloydum yürüyüşlere başladığımda, şu an 98 kiloyum. Fenix 3 saatim ve göğüs bandım var. Yürüyüş ile nabzım en fazla 130lara çıkıyor. Sanırım düşük tempolu intervalli koşulara başlamam gerekiyor artık. Hem nabzı biraz daha üst seviyede tutup daha çok kilo vermeme ve daha formda olmama olanak verir diye düşündüm.
Ancak nasıl bir program uygulamalıyım bilmiyorum. Kaç km ile başlamalıyım? Sabah mı akşam mı koşmalıyım? İntervaller nasıl olmalı?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

1 Beğeni

Biraz daha kilo verin. Interval ve koşu için erken olabilir. Dizlere yük binebilir.

1 Beğeni

1 ayda 6 kilo vermissiniz öncelikle tebrikleri.Tempolu yürüyüşlerinize hafta sonu dogada yapacağınız uzun yürüyüşleri ekleyin ve sabırlı olun .Önünüze en az 6 aylık hedefler koyun.Koşu için acele etmenize hiç gerek yok .Tempolu yuruyuslerinizde aralarda 20-30 mt hızlı koşu ilave edin .Bu mesafeleri çok ama çok yavaş uzatın . 3 ay sonra yine yürü koş ama koş kısmını biraz daha uzun ama sakín devam edin.6 ay sonra yeni başlayanlar için 5 km programları var bolca onlardan birini takibe başlarsınız.Bu 6 aylık dönem içerisinde kendinizi çok iyi hissedecek niye kosmuyorum artık diyeceksiniz bolca sabırlı olun koşuda sakatlık çok sinsi gelir ve bir anda olup tüm kazanımları götürür.2 yıl koşuda neredeyse temel sayılır 6 ayın lafi olmaz :slight_smile: Başarılar

1 Beğeni

Benimde başlangıç hikayem yürüyüşle başlamıştı.İmkanın varsa sabah ve akşam 45 dakikadan az olmamak şartıyla dakikada 100 adım temposuyla yürü…Ara,Ara 100 adımı geçsede daha iyi olur…Buna 2-3 ay devam et sonra kendine 6 ayda veya 1 senede olabilir Maraton kaydolki Hedefin olsun…Tabii bu arada 6-8-10-15-20 km yarışlara katılırsan daha iyi olur,tecrübe sahibi olursun…İnterval antrenmanı 5-7 sene antrenman yapmış vücutlar için der okuduğum makaleler,Maratonu çabuklaştırmak 5 sene,Yarışçılığâ çok merağın varsa yap interval derim fakat ateşi eline alıyorsun…İnterval demek,zorlamak demek…Bunlar benim görüşlerim…Kolay gelsin,acele etme…
Sorun olursa da, çekinme sor…

1 Beğeni

Sanırım interval kelimesini ben yanlış kullandım.aslında demek istediğim mesela 1 km koşu sonra yürüyüş şeklinde tekrarlarmı yapsamki demek istemiştim.yürürken nabzımı 130 üstüne çıkaramıyorum ve yağ yakma pek olmuyor.hafif tempo koşu ve yürüyüş komninasyonlarına başlamak daha mantıklı olmazmı acaba şu aşamada?

Koşu-yürüyüş-koşu- yürüyüş oda interval etkisi yapar…İnterval kötü bir çalışma şeklide değildir fakat vücudun belli altyapısı olması iyidir…Ne kadar antrenman geçmişin var,daha önce sporculuk geçmişin varmı,Sakatlık geçmişin varmı bunları bilmek gerekir…Ben iki yıl hiç yapmadım interval,halada düzenli olarak yapmam…Sadece merdiven antrenmanları ekleyerek haftada bir yada iki gün kilo vermişliğim var fakat bana yarayan antrenman sana yaramayabilir…Bu işte tek doğru,tek yöntem yok.Kestirme yol yok…Devam,süreklilik- Devam,süreklilik muhakkak bir sonuç alıcaksın…

1 ayda 6 kilo vermişsiniz. Tebrik ederim. :slight_smile:
Kilo vermeye devam ettikçe performansınıza etkiside büyük olacaktır.
Umarım azimle devam edip hem fit bir vücuda hemde iyi koşu derecelerine
sahip olursunuz. Bende koşuya yeni başlayan biri olarak mesajınızı okuduğumda
ilham aldım. Sevgiyle…

1 Beğeni