Koşma ve yüzme programı

Merhabalar :slight_smile:
Öncelikle kısaca kendimi tanıtayım :slight_smile:
17 yasındayım geçmişte yüzmeyle uğraşsamda aradan yıllar geçtiği için yeni birisi gibiyim :slight_smile: geçen senede powerlifting ve calisthenics sporlarıyla uğraşıyordum :slight_smile:
Ancak seneye besyo ya gitme (Marmara besyo beden öğretmenliği) kararı verince daha çok sınava yönelik çalışmaya başladım.
2-3 hafta oldu koşu ve yüzme antrenmanlarına başladığım :slight_smile:
Birazda şuanki halim ve sınavlardan bahsedeyim :slight_smile:
Sınavda 1500 metre koşu var. Baraj 6 dakika ancak ben 4-5 dk daha doğrusu indirebildigim kadar indirmeye çalışacağım :slight_smile:
Geçen hafta 1200 metreyi 7.10 dakikada kostum ve baya yorucu oldu. Ondan 2 gün sonra tekrar denediğimde 1200 metreyi 5 dakikada tamamladım ve hala enerjim kaldı :slight_smile: zaten şuanda daha çok nefes sorunu yaşadığım için zorlanıyorum. Tabi gelişimde hızlı oluyor :slight_smile:
Forumda da okudum başkalarını yazılarını felanda okudum. Şuan koşuda hazır program kullanmıyor vücuduma Gore hareket ediyorum. İlk amaç olarak 4000 metreye kadar koşabilmek. (Dayanıklılık açısından) sonrasında tekrar mesafe kısaltıp hız üzerine çalışmak :slight_smile:
Yüzmede ise sınav 100 metre . Baraj 1.50 ancak şuan 100 Metre yüzemiyorum bile.
(ritim blog da yüzmede nasıl mesafe arttırdım tarzında bir konudaki programı uygulamayı dusunuyorum :slight_smile:
Şimdi öncelikle soruma gelmeden ne kadar araştırsamda aklımda şüphe kalıyor :frowning: yanı eğer bir tavsiyeniz öneriniz veya gördüğünüz eksiğim varsa söylerseniz sevinirim :slight_smile:
Program yaparken araya dinlenme günleri koymalıyım ancak hem koşu hem yüzme hem dinlenme düzgün bir şekilde sığmıyor:)
Şuan 1 gün koşu ardından 1 gün yüzme ardından da 1 gün dinlenme şeklinde sürekli yapmayı dusunuyorum (yanı haftada 5 gün spor 2 gün dinlenme. Bi hafta 3 gün yüzme diğer hafta 3 gün koşma olcak şekilde :slight_smile: ) yanı en mantıklı bu gözükse de kararsız kaldım. 2 gün ardarda yapmazsam hiç yetişmiyor. Umarım programı nasıl sığdırabilceğim konusunda bir fikriniz vardır :slight_smile:
Ve uzun yazdım kusura bakmayın :slight_smile: 10 ayım olsada tedirginim. iyi hazırlanmak istiyorum karşımda milliler lisanslılar olcak :open_mouth:
Hee türlü eleştiriye açığım :slight_smile:
Şimdiden teşekkürler.

Dün koşum vardı. 2000 metre koştum 10-11 dk sürdü :frowning: sonra 2x400 daha koştum.
şimdi ise yüzmeden geldim. o yüzme programındaki mesafelerin yarısını alarak kullanıyorum :slight_smile:
yani başta 3x25 ısınmak için yüzdüm. Sonra 6-8x50 yüzdüm (tabi 50 metre düzgün yüzemiyorum genelde yarıda durup 1-2 nefes alıp devam ediyorum) sonrada 8x25 yüzdüm.
Yarın dinlencem sonraki gün tekrar koşu :slight_smile: bu sefer 2400 koşmayı denicem öyle öyle arttırcam :smiley: tabi bu benim fikrim yani siz daha bilgilisiniz daha iyi bir fikri olan varsa söylerse sevinrim :slight_smile: yani zaten çalışıyorum bari elimden geldiğince en verimli şekilde gelişmeye çalışıyım :slight_smile:
(aslında bisikletle ilgili sorularımda varda önce şu programı hallediyim çok karıştırmıyım konuyu :smiley: )

1 Beğeni

bizim stadda çalışan bir grup atletle konuştum onlarla arada gidiyorum :slight_smile: ordaki antrenörden birşeyler öğrendim koşu için ama yinede yüzme-koşu programını düzgün oturtamadım :frowning:
130 görüntülenme olmuş bir cevap vercek yok mu ya :smiley:

10 gün oldu hala bi cevap vercek yok mu ya :frowning:

Merhaba,

Antrenmanlarınızı anlayamadığı için yazmamış olabilir insanlar. Açıkçası ben de çok anlamadım ama sizi yanıtsız da bırakamk istemedim.

Eğer antrenmanlarda çok zorlanmıyorsanız, yani 24 saat dinlenme için yeterli oluyorsa (bunu siz hissedeceksiniz) o zaman haftada 3 koşu 3 yüzme antrenmanı yapabilirsiniz. Bir günü tümden boş geçin. Kaydırma yapmanıza gerek kalmaz. Koşu konusunda da öncelikle hıza ve mesafeye takılmadan koşun. İlk hedefiniz hırpalanmadan, yorulmadan, rahat rahat yarım saat koşmak olsun. Sonra bu rahat koşuları biraz uzatın. Ondan sonra hızlanmak için daha özel antrenmanlara geçersiniz.

İyi antrenmanlar

1 Beğeni

Öncelikle teşekkürler :slight_smile:
Anlaşılmıyacak şekilde yazdıysam pardon da sonuçta 1500 metre koşu ve 100 metre yüzme sınavına gireceğim. Hani antreman konusunda da ôneriye açığım :smile:
Ve yüzme de çok olmasada koşu da çok yoruluyorum. Yani sonraki gün enerjim kalmıyor. (Daha doğrusu bacaklarım ağrıyor)
Yinede üstüne gitsem zamanla alışır mıyım?

Demek ki koşuda ya uzun ya da çok hızlı koşuyorsunuz (ya da her ikisi de). İşe önce çok kısa ve çok yavaştan başlayın. Hatta yürü-koş yapabilirsiniz. Bunun için hazır programlar var c25k gibi. Dediğim gibi yorulmadan belirl bir süre koşabilmeyi başardıktan sonra bahsettiğiniz mesafeler ve süreler için daha özel antrenmanlara geçersiniz. Nasılsa önünüzde uzun bir zaman var diye anlıyorum.

1 Beğeni

teşekkürler :slight_smile:
aslında şuan hem uzun hem hızlı veya interval tarzı karışık koşuyorumda kafam karışık yinede :smiley:
yani sonuçta gelişmek için kendimizi durmadan zorlamamamız gerektiği için ne kadar alışırsam alışayım daha zorunu yapıp yine yorulmam gerekmez mi ? sonuçta sağlık olsun diye hergün 8km koşsam sorun olmazda gelişmek için hep yorulmalıyım :smile:
Yani bilemedim veya yüzmeden sonraki gün koşu yapsam çok etkiler mi acaba ? (acemi olduğumdan çok yüzemiyorumda ondan yormam sanıyorum da sizin fikirleriniz daha kıymetli :slight_smile: )

Bir sorumda şuanda ya uzun mesafe (3-4km anca koşuyorum :slight_smile: tabi hızı çok düşürmeden)
Yada 400 koşu 200 jog. Tarzında interval çalışıyorum . Veya bazen 3x1200 felan koşuyorum.
Ama 1500 denemesi yapcak olsam direk yoruluyorum
Yanı hızlı ve kısa veya uzun ve yavas-orta tempoda koşsamda orta mesafede hızlı koşmayi deneyince hızımı ayarlayamıyo basta yoruluyorum. Yavaş yavaş mı hızlanmalıyım yoksa kondisyon yetersizliğinden dolayı mı hızlı şekilde uzun kosamıyorum :slight_smile: