Kosarken Muzik Dinliyor musunuz? Favori grup veya sarkiniz hangisi?

Müzik ile koşduğumda ortamın doğallığını hissedemiyorum, trafikte veya dağ parkurlarında güvenliği zayıflattığını düşünüyorum.Kablolar ,kablolar beni sıkıyor .Mecbur kalmadığım zaman telefon bile almam ve hatta matarasız koşabildiğim mesafeyi arttırmanın peşindeyim.Kısacası üzerime aldığım herşey bana sıkıntı yapıyor.

İnterval veya tempo antrenmanlarında yüksek tempolu ya da en azından gaza getirici müzikler dinliyorum çoğu zaman. Zaman veya tempo kısıtımın olmadığı uzun koşularda ise tempolu müziklerden ziyade ya iyi ve mutlu hissettiren müzikler dinliyorum ya da müzik dinlemeyip etrafı izleyerek kendimi dinliyorum:)

Dışarıya çıkmak için kendimi zor motive ettiğim zamanlarda (soğuk, trafik vs.) müzik dış dünyayla bağımı kopartıyor ve beni havaya sokuyor. O yüzden dinliyorum. Birçok sitede kalp ritmine (daha doğrusu temponuza) uyumlu müzik listeleri sunuluyor, onlardan faydalanmanızı öneririm.

Onun dışında yarışlardaysa müzik dinlemiyorum, nefes ritmimi etkilediği için doğru oksijen tüketimini yapmamı engelleyerek erken yorulmama sebep olabiliyor.

Selamlar,

Ümit

1 Beğeni

Ben iki fazı da yaşadım galiba. Ilk zamanlarda müziksiz koşamıyordum. Öyle ki mesela evden çıkarken koşudan başlamadan önce ipodun pili bitiyorsa veya azsa acaba koşmasam mı bile diyordum. Sonra bir gün, kendi kendine müziksiz koşmaya başladım ve müzikle koşamaz oldum. Sebepsiz, aniden, durup dururken. Yaklaşık 1 yıldan sonra yine arasıra müzik dinliyorum. Her zaman değil ama bazen.

Queen ve Justice en gaza getirenler. Onun dışında ilk 5 Rocky filminin soundtrackleri var. Killers, Kasabian, White Stripes ve bilimum. Iyi hatırlattınız ya, ben bunlardan bir playlist yapayım bir yerlere koyayım :smile:

Bu arada en son 15 martta Barselona maratonunu koştum, müzik vardı kulağımda. Gayet de iyi gitti ama 34te fln yürümeye başlarken çıkardım. Bir baktım etrafta destek verenlerin sesleri, yarışın atmosferi ne güzelmiş. Pişman oldum müzik aldığıma. Ama bazen müzik de başka bir yerden bulamayacağınız bir gaz veriyor. Mesela I Want It All’un başlangıcı veya Rocky OST’den Going the Distance veya Queen - Dont Stop Me Now.

Koşarken sakinleşmem gerektiğinde; Gypsy Kings’den Tu Quieres Volver, vites yükseltmem gerektiğinde Led Zeppelin’den Custard Pie. Sadece bu iki şarkının bulunduğu bir playlistim var. Bir ileri bir geri sadece bu iki şarkıyla 1 saat koştuğum oluyor. Şarkılara acıyorum bazen. :stuck_out_tongue:

Önceleri adımlarımın çıkardığı ses moralimi bozuyordu, sürünüyormuşum izlenimine kapılıyordum, o yüzden müziği bu sesi duymamak için kullandım galiba. Bu aralar ise müziksiz de koşmaya alışıyorum. Akşam koşularında şehrin uzak uğultusu belli belirsiz gelirken Seyhan nehri kenarında rüzgarda hışırdayan ağaçlar arasında koşmak hoşuma gitmeye başladı sanırım…

1 Beğeni

Sonsuz-Pentagram olmadan patika koşusuna çıkmam (Bu şarkıyı yazanın ultra-maratoncu olduğundan her zaman şüphe ettim zaten). Kafamın durumuna göre koşu boyunca sürekli aynı şarkıyı dinlediğim de olmuştur. Yol ve koşu bandı için de birkaç tane saymam gerekirse: Freedom-Django OST, A Rush of Blood to The Head-Coldplay, Bleeding Me-S&M. Sanırım şarkı sözlerinin beni etkilemesine izin vermeyi seviyorum. Bir kere geceleyin yavaş koşarken Gönülçelen-Şebnem Ferah denk getirmiştim, tadı hala damağımdadır. Bir kere de intervalde Damage,Inc.-Flotsam&Jetsam denemiştim, hoşuma gitmişti… Bence koşarken vücut ne kadar tetikteyse, akıl ve düşünceler de o kadar başıboş oluyor. Dolayısıyla hem ritim hem de şarkı sözü anlamında çok seçici davranıyorum, kulağımdan girene kendimce dikkat ediyorum…

1 Beğeni

Koşarken hiç müzik dinlemedim zaten hep kan ter içinde kalıyorum akan ter şortu aşıp ayakkabının içine doluyor çamurluğu olmayan kamyon gibi oluyorum. , birde sağımda solumda kablolar falan olsun istemiyorum.Doğanın sesini dinlemeyi tercih ediyorum.

Belki forumun malzeme kategorisinde sormam lazımdı ama hazır burda konu açılmışken bir şey sormak istiyorum. Koşarken ne tür bir kulaklık kullanıyorsunuz? Ben ne kullandıysam zırt pırt kulağımdan çıkıp düşüyorlar. Artık en son kafaya takılan dj tipi kulaklıklar kaldı denemediğim, onları da taşımak istemiyorum. Bu konuda tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı?

Ben Sony marka sıradan bir kulaiçi kulaklık kullanıyorum. Cep telefonun kulaklığında ki atacı alıp buna taktım atacı da tişört ün boyun kısmına tutturuyorum hiç çıkma düşme olmuyor. Omuz üstü kalan kabloları tüm vucuttan izole ediyor gayet rahat oluyor. Aşırı terlediğimde sadece 1-2 defa kulağımdan kayıp çıktı.

1 Beğeni

Ben philipsin şu kulaklığını kullanıyorum , memnunum.Önceliklerim : su geçirmez olacak , kaymayan malzemeden yapılmış olacak ve çok pahalı olmayacak(çünkü sonuçta arazide toz toprak içinde kullanıyorum)

1 Beğeni

Ben plantronics markasının Backbeat Fit modelini kullanıyorum. Birçok bluetooth model kullandım bu modeli tercih etmemin nedenleri ise; kulak içine sıkışarak bass sesleri verebilen türden bir kulaklık değil, dışarıdan gelen sesleri engellemiyor. Yapısı gereği düşük profilli ve yerinde çok iyi duruyor, hiçbir şekilde düşmüyor, pili nispeten uzun süre gidiyor (2-3 saat), suya ve tere bana mısın demiyor. Yapısı gereği dayanıklı, ince kablolar içermiyor. Bağlantı kopmuyor ve ses kalitesi de gayet iyi. Uzun süredir kullandığım bu kulaklıktan çok memnunum.

http://www.plantronics.com/us/product/backbeat-fit#fndtn-overview

Sennheiser PMX 680i / 685i modellerine de bir göz atabilirsiniz. 680i bizzat kendim kullanıyorum ilk kullanımdaki birkaç gün alışık olmadığımdan kafada biraz rahatsızlık yaratmıştı ama daha sonra hiçbir sıkıntı yaşamadım.

1 Beğeni

Philips SHQ3305WS ActionFit yeni favorim. Hem çok rahat hem de ikide bir arızalanmıyor.

http://www.hepsiburada.com/philips-shq3305ws-actionfit-sportif-kulakici-kulaklik-p-BD803096

Spotify’da koşucular için hazırlanmış kafayı çok şişirmeyen ancak az veren özel bir playlist var bir hafta kadar ücretsiz üyelik vardı o zaman kendi hafızasına kaydetip ücretsiz dinletmişti. Premium hesap alırsanız müzikleri telefonun hafızasına indirip(izin verdiği playlistlr için geçerli) internet gerekmeden dinleyebiliyorsunuz…

1 Beğeni

http://www.teknosa.com/urunler/110262061/philips-shl3165wt00-dj-kulaklik

Yalova merkezdeki Teknosa’da indirim gelmiş. 54,90TL gibi bir fiyatla aldım mağazadan.
Ses kalitesi çok iyi. Kulak üstü bir kulaklık olmasına rağmen telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz

Ben de bir liste yaptım spotify’da onu dinliyorum. Doğada koşuyorsam düşük bir sesle telefonun hoparlöründen, gürültü yelerde şehir içinde falan koşuyorsam da kulaklıktan dinliyorum. Normalde pek tarzım olmasa da bu tarz tempolu müziklerin koşarken performansa katkı sağladığını düşünüyorum.

3 Beğeni

Antrenmanlarda genelde deep ve tech house dinliyorum.
Yarışlarda ise müzik dinlememeyi tercih ediyorum. Ortamın sesi ve atmosferi daha çok hoşuma gidiyor.

Pink floyd dark side of the moon ,meddle. Sepultura beneath the remains , teritory. Metallica master of puppets ,and justice for all. İron maiden Fear of the dark .U2. İphone srandart kulaklık kullanıyorum

1 Beğeni

180-190 bpm rock ağırlıklı ama bugün Deep Purple Burn, Perfect strangers ve Rupture of the deep ile harika gaza geldim. Kulaklık Yurbuds Im Inspire Pro Black-Red dışarıdan gelen seleri engellemeden kulakta kalabilmesi ile pek makbul.