Konuşulmayan, Rahatsız Edici Durumlar (Çiş, Kaka, Ter, Gözyaşı Vb)

Kendi terim koşarken ortaya çıkan tuzla birleşerek gözümü yakıyor, bunu yaşayan pratik önerisi olan var mı.

https://www.decathlon.com.tr/p/kosu-bandanasi-si̇yah/_/R-p-304995?mc=8545978&c=SİYAH

Bugün mağazada denedim, tam kafama simetrik oturtmayınca vazgeçtim ama sorunun ilk akla gelen cevabı bandana.Tenisçi tarzı iplik pamuklu mu, teri dışarı attığını söyleyen Decathlon tarzı kumaş mı bilmiyorum ama denenebilir.

Kaş az olunca daha da sorunlu.

3 Beğeni

benim de yaşadığım sorun.
yürüyüşlerde kullandığım buff’ı (bandana) bileğime sarıp bazen de elimde tutarak koşuyorum.
terledikçe siliyorum.

edit:eskiden tenisçilerin kullandığı peluş bileklik kullanırdım.
o daha pratik bir üründü.

4 Beğeni

Buffı alnıma ve kafama takıyorum. Aslında uzun yarışlarda bir nevi test oluyor. Gözleri iyi yakıyorsa tuz seviyem fazla diyorum:)

4 Beğeni

Buff bir süre tutup sonra doyuma ulaşabildiği için suyu uca doğru akıtan normal şapkalar daha faydalı oluyor. Vücut suyu fışkırtırken drenaj borusu gibi akıtıyor. Suratı uzun süreli koruyor.

3 Beğeni

Bazen alındaki ter çok tuzlu (koşuda 15-30dk kısa sürede), bazen normal su gibi oluyor (örneğin yürürken 1saat sonra).
Siyah çayı hiç içmediğimde yada haftada 2-3 fincan içtiğimde ter tuzsuz suya yakın oluyor (deneyen olursa sonucunu yazarsa).

Ter ile bpa plastik, metal de atıyormuşuz.Google çeviriyle genelde anlaşılıyor:

1 Beğeni

Evet, çoğu zaman gerçekten deniz suyu kadar tuzlu olabiliyor.

1 Beğeni

Çamaşırlardan çıkmayan koku için çözümü çamaşır suyunda bulduk. Çamaşır miktarına göre 10-20 gr çamaşır suyunu 400-500 cc suya karıştırıyoruz. Kullandığımız makina ve program birden fazla kez su alıyor. Önce biraz şu alıp çamaşırları ıslattıktan sonra ikinci su alışında deterjan gözünden bu karışımı döküyoruz. İkincide yapıyoruz ki çamaşırlara doğrudan temas edip renk soldurma ya da zarar verme durumu olmasın. Bu şekilde yıkayınca hiç koku kalmadı çamaşırlarda. Hatta eskiden beri içine koku işlemiş koşu kıyafetleri bile kurtuldu. Bilimsel olmayan tahminimiz, çamaşır suyunun kumaşa işlemiş kalmış bakterileri öldürdüğü, bunun da kokuyu giderdiği yönünde.

Uyarı: Yöntem oldukça riskli, kullanırsanız dikkat edin, kokuyu gidereyim derken hepsi solmuş zarar görmüş çamaşırlarla kalmayın.

11 Beğeni

Ben doğal beyaz sirke ve suyu karıştırdım (az sirke çok su, miktar sormayın :slight_smile: ) ve çamaşırları yarım saat kadar bu suda beklettim. Asetik asit bakterileri öldürdü ki o geçmeyen rutubet kokusu gitti gibi. Sirke kokuyor mu? Henüz giymedim ama sanki sirke kokusu da gitti yıkandıktan sonra tabii…

Sonuçta bu bakteriler spor kıyafet kumaşlarını seviyor ki makinede yıkanınca bile temizleniyorlar. (Freebeltteki koku dayanılmazdı, atıyordum az daha) Bolca yumuşatıcı çözüm olmaz aksine bol gözenekli spor kıyafetlerinin gözeneklirini tıkayarak problem bile yaratabilir diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Polar saat veya polar beat telefon uygulaması dinlenik durumda 2-3 dakika içerisinde kalp atışından kondisyon durumunu belirliyor. Sonuca Vo2Max diyor.

Geçen yıl bu zaman korona olup Vo2Max 25 çok düşük çıkmıştı.

2 ay önce 33 (vasat),
2 hafta önce 29 (düşük),
bugün 25 (çok düşük) çıktı. Boğaz ağrısı, halsizlik var.

Koşarken bir yana, yatarken ölçülen kondisyon testi, sabah kalkmadan önceki dinlenik nabız da bize hastalığın yansımasını net gösterebilir.
Tabii 45 50 55 vs Vo2Max değerinde olan koşucularda değerlerin değişimi nasıldır, kim bilir?

2 Beğeni

Bazı rahatsız edici sayılabilecek durumlardan rafine biçimde bahsetmeye çalıştığım bir kişisel blog yazısı yayınladım geçenlerde. Buradan direkt kişisel bloguma yönlendirmek ne kadar doğru bilemiyorum ancak oradaki formatı buraya aktarmam zor iken, bu yazıyı sizinle başka nasıl paylaşabilirim ki… Bana bu konu çok uygun göründü :slightly_smiling_face:

13 Beğeni

Bence tum yaziyi burada yayinlamaktansa baglanti paylasmak en guzeli ve dogrusu.
:+1:
Bu arada bazi baglantilar hatali sanirim, erisilemiyor.

3 Beğeni

Herkese merhaba… Koşu anında veya sonrasında iç çamaşırın belki yanlış seçimi belki de dokusundan da olabilir bilmiyorum benim tenim tahriş oluyor bunun için alternatif pamuklu sentetik vs iç çamaşırı seçimi veya kullanılabilecek krem önerisi olan var mıdır

1 Beğeni

Pudra denediniz mi? Ben de ayaklarımın altına pudra sürüyorum, aşırı terden tahriş oluyor, maraton çorabı giysem bile.
Ayrıca sadece koşu sporuna özel çamaşır tavsiye ederim.

3 Beğeni

Deneme yanilma ile bulmaniz gerekecek maalesef. Ben de yasadim. Hatta buldum dedikten sonra buldugum tip camasirin 10-12 saati gecen yarislarda cok farkli noktalari tahris ettigini fark edip daha degisik bir tane bulmak zorunda kaldim. Yani cevap; surekli deneme ve yanilma. Pudra, krem veya vazelin kullanirsaniz sorunu atlatmis oluyorsunuz ve onlara ulasiminiz olmadigi zaman sorun cok daha beter hortluyor.

2 Beğeni

Şahsen bu sorunu bende çok yaşadım. Vazelin yada pudra kullandım evet tahriş durumu yaşamadım lakin pudra özellikle vazelinin verdiği hissiyat beni rahatsız ediyordu. Bende çözümü iç çamaşırı kullanmamakta buldum :sweat_smile:

Daha bol şort giyerek absorbe ettim :call_me_hand:

1 Beğeni

Bende de aslında bahsettiğiniz durum söz konusu… Herşey tamam dedikten sonra dün efes 62k koştum yaklaşık 8 bucuk saat sürdü ve yine arayıştayım… 10 saat etkili bir yöntem bana kafi :slight_smile:

2 Beğeni

Eğer tahriş üst bacak içinde ise uzun koşu boxerlari satılıyor decathlon^da onları tavsiye ederim. Ben kısa giyiyordum ve bu tahrişi yaşıyordum. Uzuna geçince sorunu çözdüm.

Ayrıca yine decathlon’dan aldığım sürtünme önleyici krem de gayet başarılı. Uzun koşulara çıkmadan önce de bu krem’ kullanıyorum.

6 Beğeni

Bunu bende yaşamıştım. Sorunun üstesinden nasıl geldiğime gelirsem. Decathlon dan her boy olur kısa orta uzun koşu boxerlarıyla bu problemi aştım. Kendimce bir öneri ise ben kilo verdikten sonra böyle bir problemim kalmadı. Gerçi buradaki arkadaşların kilo problemi olduğunu sanmıyorum ama bu da bir tarafta kalabilir.

4 Beğeni

Benim sıkıntılarım çok özel olmasa da şu maddelerde toparlanabilir ;
1: Aşırı terleyen bir yapım var. Hele ki soğuk havalarda terlediğimde çok soğuk yiyip üşüyorum.
2: Bazı tişörtlerim kalıbıma göre biraz bol geliyor. Özellikle biraz yüksek tempolarda sıçraya sıçraya nıpular (meme ucu) bölgemi resmen rendeliyor. Yazın bu birkaç kez başıma geldi. Kesinlikle kötü bir tecrübe.
3: Yurtdışında koşunca ve koşu sırasında biraz tuvaletim geldiğinde ciddi vicdanı ızdırap çekiyorum. Acaba şu çalıda saklanıp halletsem mi “Public Urination damgası yer miyim” diye korkuyorum :smiley:

3 Beğeni