Kış için Ayakkabı ve Yağmurluk Önerisi

Merhabalar,

Haftada 1-2 gün tartan pistte koşarken, 3-4 haftada 1 de patika/dağ yürüyüşünde kullanmak üzere ayakkabı ve yağmurluk arıyorum, biraz araştırmadan sonra aşağıdaki seçeneklerin arasında kaldım. Sizce hangilerini tercih etmeliyim?

Değerli yorumlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler :slight_smile:

Koşu Ayakkabısı;

Yağmurluk için;

Foruma hoş geldiniz. Kendi deneyimlerimi yazacağım. Belki işinizi görebilir.

Yağmurluklar arasında şunu önermem. Hiking amaçlı bir ceket, koşu için kaba ve fazla gelecektir.

Ben bu modeli kullanıyorum. Çok küçülüp koşu yeleğinin ceplerine de sığıyor. En olmadı fotoğraftaki gibi elde taşıyabilirsiniz. Pek nefes aldırmayan bir kumaş, ama fermuar yerleri çok iyi düşünülmüş. Bir şekilde hava alıyor.

Sonoma 3 kullanıyorum. Bu 5 modeli de en az onun kadar iyidir tahminim. Kışın patikada çok başarılı. Sağanak yağmur + yoğun çamurlu geyik parkurunda 2 saat geçirmeme rağmen koşuda suyu geçirmedi. Bileği çok iyi tutan tank gibi bir ayakkabı. Ancak tartan pist için bence bir yol koşusuna uygun ayakkabı düşünün derim. Sonoma serisi güzel bir “road to trail” tipi model. Hani evden çıkarsınız, biraz yolda koşu, sonra toprak yola gir, dönüşte biraz asfalt daha. Bu işler için çok rahat ve uygun. Ama tüm koşu tartan pistte geçecekse tabanındaki dişler çok agresif kalacaktır.

Benim bildiklerim böyle. Ancak son olarak koşu çok uzun değilse ıslanmanın da pek çekinilmesi gereken bir faktör olmadığını düşünüyorum. Uzun duraklayıp üşümeye fırsat tanımaz ve bir an önce evinize geçme veya üstünüzü değiştirme şansınız varsa ıslanmak çok önemli değil. Yeter ki şiddetli bir rüzgar olmasın.

2 Beğeni

Yürüyüş İçin sıcak ve kuru tutan gtx tipi ayakkabı iyi olur, koşu için hafif ve suyu tahliye edebilen bir ayakkabı daha konforlu olur goratex uzun koşularda konforu bozuyor.

3 Beğeni

Son olarak iki ayakkabı arasında kaldım,

1 Beğeni

Merhaba @tt-dma,
Eğer asics o modeli alacaksan amazon.com.tr prime üyeliği ile alırsan daha uyguna geliyor. (170TL)

2 Beğeni

Aldınız mı acaba?
Ben de asics’in aynı modelini düşünüyorum.

yağmurluğu columbiadan başka bi marka almayın. bende çok para verdim yağmurluklara hep su geçirdi. en son columbia aldım. Teknoloji abi bir gram su geçirmiyor.

1 Beğeni

Yağmurlukların su geçirmezlik ölçüsü vardır. Markadan bağımsız olarak doğru yağmurluk aldığınızda ıslanmazsınız :slightly_smiling_face:

7 Beğeni

Yağmurluğa ayıracağınız bütçe sınırlı değilse Salomon Bonatti Pro bence bu işin son noktası. Su geçirmezlik 20K. Gramajı çok düşük. Soğuk esen yağmurlu bir havada koşarken üzerinizde tişört varmış da üşümüyor ama ıslanmıyorsunuz gibi oluyor. Bir de sırtında körük gibi katlama sistemi var. Bunun sayesinde trail çantasının üzerine giydiğinizde körük açılıp çantanın şeklini alıyor. Böylece çanta yağmurluğu gerdirmiyor, konforunuz azalmıyor.

1 Beğeni