Kilometre taşları

Merhaba, koşuya yeni başlayanlar için belli hedefler, kilometre taşları var mıdır ? Sanırım bir örnekle daha güzel anlatabilirim.

Örneğin hiç koşmayan birisinin maratona kadar olan koşu hayatını örnek alalım.

Km taşı 1 : 5km koş
Km taşı 2 : 10km koş
Km taşı 3 : 10kmyi 80dakikada koş
Km taşı 4 : 5kmyi 30 dakikada koş vbvb

Km taşı 3ü yapmadan 4e geçme şeklinde bir sıralama var mı ? Bunu yapmadan bu yapılmaz gibi.

Teşekkürler

2 Beğeni

Böyle bir şey varsa bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum tecrübeli arkadaşlardan.

yok

direk maraton kosan da var. sonrasinda “ha bu is boyle degilmis diyen”

5-10 km ne ki, ben bi yari maraton kosarim diyende var, o da “ha bu is boyle degilmis demistir”

yani bu ise baliklama direk baslayan da var, kendi yavas yavas ilerleyende, bir antrenor ile calisanda, kendi halinde yillarca kosarken ya ben bi maraton kossam mi diyerek baslayan da…

google’a, 5, 10 km, yari maraton, maraton antrenman programi yazarsaniz belli bir haftada sizi hangi antrenman ve kosu hacimlerinde kosturdugunu goreceksiniz. o hacimleri ve asamalari baz alabilirsiniz.

genel kani saglikli bir insanin 5-10-15 ve hatta yari maratonu kosabilecegi ancak 30 km uzeri kosulari yani maraton gibi, biraz daha hazirlikli olmasi gerektigi. yani oncesinde bi 10-15 kos, bi yari maraton kos, bi beslenme vs nedir ogren. aksi durumda oncesinde hic hazirlik yapilmamis bir maraton aci tecrubeler ile sonuclanabilir.

5 Beğeni

Öyle bir şey yok.
Göğsüme numara taktığım ilk yarış 2013 yılında koştuğum Avrasya Maratonu 42k yarışı oldu.
Çok az antrenman ve çok az bilgi ile girdiğim için 5:45 gibi bir sürede ve fazlaca eziyet çekerek bitirdiğim bir yarış oldu ama bitti sonuçta.
Ama bunun yanında 20 küsur yarı maraton bitirip maraton için kendimi hazır hissetmiyorum diyen arkadaşlarım da var.
Çok fazla hesap yapmaya gerek yok bence.
korkularınızın üstüne gidin.

6 Beğeni