Kilikya Ultra Maratonu 2023

Merhaba,

Sıcak bir Haziran günü koştuğumuz Kilikya Ultra Maratonu geçtiğimiz Cumartesi günü koşuldu. Ben, biraz dinlenmek için 15 K 'ya yazılmıştım ama pişman oldu. Keşke 33 K parkuruna kayıt olsaydım, belki seneye kısmet olur diyelim. 15 K parkuru da zevkliydi ama benim için uzun koşulara alışmış olduğumdan çok çabuk geçti. Vlog 'da kısa oldu tabi ama görsel olarak izlenmesi keyifli olacaktır.

13 Beğeni

Koşan ve destek veren herkesin emeğine ve ayaklarına sağlık. Ben 54K parkurundaydım, Adanalı olmanın verdiği dirayetle neyseki sıcaktan bayılmadan tamamlayabildim ama eksik antrenman ve kilo ile gücüm çok çekildi.

Ortalama sıcaklık 34 dereceydi, 39’a kadar çıktı. (Suunto ambit 3 verisi) CP görevlileri sağolsun buzlu su soda ayranı eksik etmediler, kendilerine minnettarım.

En fazla kaybolduğum yarış bu oldu sanırım, 2 tanesi muhabbetten 2 tanesi de işaretlemenin gözükmemesi sebebiyle. Kritik bazı yerlerde maalesef eksik vardı ama genelde işaretlemeler hakkıyla yapılmış. (Mahmut Yavuz ve Alper’e, diğer görevlilere teşekkürler)

Parkurun asfalt yüzdesi zorunlu olarak fazla ilk yarıda yormasa da sonlara doğru sıcakla birlikte maalesef yıpratıyor, özellikle açıktan sıcakta ilerlenen 4 km asfalt tırmanışı yorucuydu. Spartathlon’da yaşananları bir nebze olsada anlamış olduk.

Ören yerleri, doğa, koşulan yerler çok güzel, özellikle başlangıç, teknik geçişler mevcut. Trail ayakkabı olsada fayda etmeyebiliyor. Ayakkabı parçalamaya müsait 3-4 segment mevcut, kayalık, makilik ve sahil geçişleri.

Yarışta malzeme kontrolü yapılmadı, katlanır bardaklarımızı tabiki yine boşuna taşıdık:). Organizasyon genel olarak çok iyi kurgulanmış, dilerim seneye kmleri belirten panolar ve göğüs numarasına yükselti ve CP noktaları eklenir. Bu yarış için mutlaka saatinize rotayı yüklemenizi tavsiye ederim beni 2-3 yerde kritik hatalardan kurtardı.

Katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.

Ek: Su borularının üzerinde ip olması: Düşünce güzel ama uygulama sakıncalı :slight_smile: o kalabalıkta daha fazla dengenizi kaybediyorsunuz stabil değil, daha fazla düşme tehlikesi yaşıyorsunuz ki bir arkadaşımız suyu boyladı.

16 Beğeni

Merhabalar,
9 ay geçtikten sonra, ki benim için bu geçen süre birkaç seneye bedeldi, depremler ve yaşattıkları, ülkede geçirilen seçimler…
yaşanılan birçok olumsuzluk vardı (detaylara girip o günlere dönmek istemiyorum), tek iyi giden 2 aylık bebeğimizin 11.aya sağlıklı girmesiydi bu süreçte.
Aslında 2023 hedefleri çok başkayken depremlerle beraber benim bütün planlarım da alt üst oldu ve 2023 te yarış koşacağımı düşünmüyordum. Derken kilikya ultra maratonu (54k) yeni tarihiyle karşıma çıktı. Bütün bu olumsuz ve yoğun süreç içerisinde motive olabilir miyim emin değildim. Yine de şehrime bu kadar yakın bir yerde düzenlenen bu organizasyona katılmalıyım fikri ağır bastı son süreçte ve mini antrenmanlarıma başladım. Hedef olarak da geçen seneden hızlı bitirmeyi belirledim. Yarışın daha sıcak geçeceğini düşününce bu hedefin biraz zorlu ama en azından son birkaç hafta antrenman yapabilirsem eski süreme yaklaşabileceğimi düşünüyordum. (6 saat 52 dakikada bitirmiş genel klasman 3. olmuştum)
Bu karmaşık duygularla son 1 ay biraz da olsa düzenli sayılabilecek idmanlarımı gerçekleştirdim.
Yarış sabahı adanadan bir arkadaşımla beraber yolculuk yaparak start noktasında yerimi aldım. Tek stratejim yarışın çok sıcak geçeceğini tahmin ettiğimden ikinci kısımda güçlü kalmak oldu. Yarış başlamasıyla rahat hissettiğim temponun biraz altında koşuya başladım. Sonrasında dik yokuşlarda hızlı yürüyüşlerle devam ettim. Orta sıralarda yer aldığımı düşünüyorum yarış başında. Tempomu koruyarak yavaş yavaş önümdeki koşucuları geçmeye başladım. Bu şekilde ilerlerken teknik bir iniş sırasında sol baş parmak altını çok kötü bir şekilde taşa vurmuşum sanırım bir anda inanılmaz bir ağrı hissettim. O an içimden sanırım bu yarış bitmeyecek dedim, bir an kendi iç hesaplaşmamı yaparken bir taraftan da iniş sırasında ayağımın arkası yada sol tarafıyla basmaya özen gösteriyordum belki bir süre sonra geçer düşüncesiyle. Neyse ki iniş sırasında başka sıkıntı yaşamadım ve eğim düzeldiğinde yine aynı şekilde dışa doğru basmaya özen gösterdim koşarken. Bir zaman sonra ağrının azaldığını hissetmemle hızımı arttırmaya başladım. Artık diğer bir sorun olan kavurucu sıcaklar kendini belli etmeye başlamıştı arazide, yarıştan önce bu durumu ön görerek cepli fular yaptırmıştım, ara noktalarda içine buz koyarak ensemi hep serin tutmaya özen gösterdim ki bence faydasını çok hissettim. Bu sırada saatime baktığımda hedef süremin altında gittiğimi görüyordum, yarıştaki derecemi de hiç sorgulamadım, cp noktalarında da sormadım ama ön sıralarda olduğumu tahmin edebiliyordum. Bu şekilde devam ederken sondan 2. istasyona bir koşucuyla beraber girdim. Orada genel klasman 3 ve 4. olduğumuzu söyledi arkadaş. İstasyondan çıkarken diğer arkadaşın iyi olmadığını fark ettim ve ben yoluma koyuldum. Geçen seneden bildiğim yarışın en sevmediğim kısmına bu şekilde başlamış oldum artık. Tempomu elimden geldiğince korumaya çalışsam da sıcak iyice kendini belli etmeye başladı, özellikle asfalt geçişleri çekilmez olmaya başlamıştı benim için. Saatime ara ara baktığımda geçen sene ki süremden daha iyi gidiyordum hala. Bu şekilde son cp ye girdim. İlk defa burada birkaç dakika zaman geçirdim. Rahat rahat beslenip, sıvı alımımı yaptım. Cp deki arkadaşlar 3.sün çık istersen fazla kalmayıp dedi ama benim için şu an vücut sıcaklığımı düşürmemin ve sıvı alımının daha önemli olduğunu söyledim. Kaldı ki öndekilerin de benden bir hayli uzakta olduğunu öğrendim, geçilmeyi de çok kafama takmadığımdan iyi bir şekilde son cp den ayrılarak yarışı 6 saat 36 dakikada tamamlayarak, 17 dakika ile geçen sene koştuğum süremi geliştirmiş oldum. Parkur yine çok güzeldi ama yarışın zamanı değiştirmeli diye düşünüyorum sıcak açısından. Koşuyu nike pegasus trail 3 ile tamamladım. İlk defa çanta değil de compressport un bel kemeri ile bir yarış tamamlamış oldum. Açıkçası aksi bir durumda yaşamadım bu tercihimden dolayı. Beslenmede yer fıstığı ve züber topları eşlik ettiler. Yaşanılan çokça olumsuzluklardan sonra bu şekilde yarışı tamamlamış olmak ilerisi için motive edici oldu. Parkurda ve organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Yarışa katılan tüm arkadaşların da ayaklarına sağlık. Umarım 2023 bitmeden bir yarışa daha katılabilirim, artık onu önümüzdeki süreç belirleyecek.
Herkese keyif dolu koşular dilerim. :slight_smile:

16 Beğeni

Keyifle okudum. Tebrik ediyorum.

2 Beğeni