Kalp - Aort Genişliği Sorunu

Koşu mesafemi maratona doğru artırmadan önce bir kardiyolog kontrolünün yararlı olacağını düşünerek geçen hafta muayene oldum. Efor testi ve EKG de bir sorun bulunmadı ancak ultrason muayenesinde aort kök genişliğinin normalin üzerinde olduğu (3,9 cm) söylendi, bunun potansiyel nedeni olarak da hipertansiyon adreslenerek 24 saatliğine holter takıldı. Bir günlük ortalama tansiyon değerim 135/85.

Bunların sonunda doktor, maraton koşmamamı, max. nabzımın %70 ini geçmemi ve hipertansiyon hapı kullanmamı önerdi. Bunlar koşuyu bırak demeye eşdeğer bence :frowning:

Bu konuda bilgisi/deneyimi olan varsa görüşlerini merak ediyorum.

Öte yandan, İstanbul’da, spor konusunda uzmanlaşmış bir kardiyolog önerisi de çok makbule geçecektir.

Teşekkürler

2 Beğeni

Muzaffer bey, @muzozmen

Aynı durumu ben de geçen hafta yaşadım, 3 yıldır amatör olarak koşuyorum gittiğim kardiyoloji muayenesinde Ekg, Efor, Kan tahlili sonuçlarımda herhangi bir sıkıntı olmamasına rağmen, ultrasonda kalp kapakçıklarımda da problem çıkmadı ama aort damarı çapının 4cm olduğunu, doktor artık nabzımı çok yükseltmememi, uzun koşular yapmamamı önerdi ve 6 ay sonra ultrason ile tekrar bakacağını söyledi, açıkçası sporda uzmanlaşmış kardiyoloji dr una görünmediğime de pişman oldum.

Sizde bu süreç nasıl ilerledi, şu anki durumunuz nedir?

2 Beğeni

Acıbadem Taksim’de Doç.Dr Murat Tufan var. Kendisi de koşucu. Kapadokya öncesi benzer bir detaylı kontrolden geçmiştim ben de. Tavsiye ederim.

Çok geçmiş olsun.

4 Beğeni

Eren Bey, @Eren

Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için yalnız Mersinde yaşıyorum.

2 Beğeni

Rica ederim. Kusura bakmayın tabi atladım ben sormayı.
Selamlar, saygılar.

3 Beğeni

Çok Geçmiş Olsun. Şuan zannediyorsam koşulara devam ediyorsunuz.

1 Beğeni

Merhaba, 6 ay arayla aort genişliği takip edildi, sonra yilda bire şimdi de 2 yilda bire indi takip sıklığı. Genişleme devam etmiyor ve ben koşuya devam ediyorum. Tansiyonu kontrol altında tutmaya çalışıyorum bu arada.

Moralinizi bozmayın, aerobik nabız seviyesinde kosmanizi önerebilirim bu süreçte.

7 Beğeni

Merhaba, insan ister istemez tedirgin oluyor maalesef, ben tansiyon problemi yaşamadım hiç, ağrım sızımda olmadı hiç, sadece kontrol amaçlı yaptırdığım tetkiklerde damar çapının 4cm olduğu ortaya çıktı, doktor beyin de yaptığı açıklamalar da aydınlatıcı olmayınca, koşanın halinden koşanlar anlar deyip araştırmaya başlayınca sizin 2016 da açtığınız konuya denk geldim.
Şu an bayağı ultra maraton koşuyorsunuz sanırım, umarım bende de süreç sizde olduğu gibi işler de severek yaptığım koşuyu bırakmak zorunda kalmam

4 Beğeni

Aynı sorun bende de olmuştu. Rutin kontrolde kalpten akciğere giden aort kökünde yanılmıyorsam 3,6 gibi bir değer çıkınca eko daki asistanlar birkaç defa tekrar baktılar. Koah hastasımısınjz dediler. Bende hayır hatta uzun ve eğimli
Doğa koşuları yapıyorum deyince şaşırdılar. Beni solunum testine gönderdiler bir sıkıntı çıkmadı. Zaten küçük tansiyon sıkıntım vardı (genelde 9-10 ) çıkıyordu) doktorum hafif bir tansiyon ilacı verdi koşmamda bir sıkıntı ntü olmayacağını söyledi. Aradan 3 sene geçti çok koşulara katıldım. Bu haftada tekrar kontrole gittim sonuçları Pazartesi değerlendireceğiz.r

2 Beğeni

@husy72 Hüseyin bey, sonuçla ilgili bizi de bilgilendirirmisiniz. Geçmiş olsun sizede

1 Beğeni

Bugun Livhospital da kardiyolog Doç Dr. Veysel beye eko kontrolü yaptırdım. Daha Önceki aort ölçümlerini ve koşu çalışmalarını söylediğim için, dikkatlice kontrol etti. Sonuç ölçümlerinin bazen yanlış alınabileceğini teyit etmek gerektiğini ifade ettti. Normal aort ölçülerinide olduğunu belirtti. Ama çapı 4.cm çapında olan aortların dikkatli izlenmesi gerektiğini ağır yoğun aktiviteleri yaparken temkinli olunmasını söyledi. tansiyon ölçümlerinede dikkat çekti.

4 Beğeni

Hüseyin Bey merhaba. Doktorun bu yorumu koşu yapmanızda bir sakınca olmadığı anlamına mı geliyor? Bir de ilk mesajınızda 3.6 yazmışsınız. Sonradan ilerleme devam mı etti 4 oldu? Teşekkürler

1 Beğeni

Aortumda genişleme olmadığını. gayet normal ölçülerde olduğunu tespit etti. 3.6 nın altında idi. bende forumda 4.0 ölçüsünü söyledim. bu ölçülere sahip olanların kontrollü olması gerektiğinni ekledi. benimle ilgii bir sıkıntı yok şükür.

4 Beğeni

@Mburak84 bir sonraki kontrolde de umarım Aort genişliğinde artma olmamış, kontrollü şekilde sabit, olumsuzluk olmadan gündelik işlere devam etmişsinizdir.
Anahtar, burada tecrübesini paylaşan arkadaşların dediği Aort genişliğinin takibi.(2-4 hafta var sanırım kontrole) Geçmiş olsun.

1 Beğeni

arkadaşlar, tıp, tüm radyoloji, MR, ekg gibi tanı yöntemlerinde sıklıkla hata yapıyor.
bunu ben söylemiyorum, doktorlardan duydum ve bizzat yaşadım.

bir dönem boyun damarlarımda kan akışının sınırın altında olduğunu söyleyen doktorlar, 3 ay sonra yaptırdığım yeni ölçümde iyi durumda olduğunu söylediler, nedenini sorduğumda ölçüm hatası olağandır dediler.

o ölçtürdüğünüz aort, kapakçık, atrium, ventrikül, vb ölçümlerinde ± % 10-20 oranında değişiklikler sıklıkla olabiliyor.
birkaç kez ölçtürdüğüm bu değerlerin, genellikle gelişigüzel şekilde farklı olduğunu görüyorum.

bebeklerde birkaç kez ultrasonda kemik boyu ölçümü nedeniyle yaşadığım sıkıntılar olmuştu, sonrasında ultrason değerlendirmede hata yaptıklarını, izometrik bakış ve mühendislik bilgileri olmadığından, bizim yukarıdan bakış düzlemimize açılı bakan kemik uzunluklarını anlamadıklarını ve hatalı ölçtüklerini gözlemledim.

senelerce bir sürü tanı sistemiyle teşhis konamayan birçok hastalık gözlemledim yakınlarımda.
bir hekim arkadaşım da ‘‘gözümle görmediğim, yani artroskopi yapmadığım sakatlıklarla ilgili tam olarak emin olamam, sakatlıklarda altın standart artroskopidir’’ demişti.

kısacası:

bu tip ölçümlerde cihazdan cihaza, marka, model, imal yılı, teknoloji farkı, yorumu yapanın özel ilgi alanları, teknik bilgisi vb. bir sürü nedenden dolayı büyük hatalar olabiliyor.

çok ekstrem konular bunlar, bu konularda uzmanlaşmamış ve spor geçmişi olmayan bir hekim, çok yanıltıcı olabiliyor.
öyle ki, bambaşka ve yanlış ilaçlara başlayıp boş yere bütün sistemlerinizi harap ediyor bile olabilirsiniz.
karar vermeden önce bu niteliklere sahip başka hekimlere de başvurun.

2 Beğeni

Fatih bey, teşekkür ederim ilginize ve iyi dileklerinize, ilaçlı tomografi çekildim mayıs ayında aort kökü 41mm ölçüldü doktorum korkulacak bişey olmadığını damar çapının sınırda olduğunu, spora devam etmemde herhangi bir sakınca olmadığını söyledi, Kasım ayında tekrar usg ile ölçecek, takibi elden bırakmayacağız

3 Beğeni

@muzozmen deki gibi takip.Gözünüz aydın; kontrollu yüksek zonelara tempoya yada mesafeye çıkmadan, beslenme sıvı tüketimi dikkate alarak,hepimiz gibi spora devam; sağlıklı günler🙋🏻‍♂️
Bizlerden, çoğumuzdan farkın kalp doktoruna kontrol olmanız :nazar_amulet::nazar_amulet::nazar_amulet::nazar_amulet: Bizim de ihmal etmememiz gereken bir durum belli yaş, aile geçmişi, kilo sorunları vs olsa da olmasa da bir görünmeliyiz.

5 Beğeni

Merhabalar, konuya denk geldiğim için yazmak istedim.Son 13 ayda yani neredeyse 1 yıl içinde 3 farklı doktor 3 farklı hastane ve 3 farklı eko sonuçlarımı sizinle paylaşmak istiyorum.

19.06.2021
Aort :anatomical_heart: Çapı 3.8 cm (olması gereken aralık 2.2-3.7)
Doktorum isminden bile bahsetmedi sonuçların normal dedi.

2,5 ay sonra tekrar stres yaptığım için eko testine gittim. (Stresim aort topuzu vs değildi…)

Burada aort çapım 2,5 cm gibi bir sonuç çıktı :slight_smile: aradaki farka bakar mısınız? 1,3 cm küçüldü mü?? Ben bunlara o süreçte pek dikkat etmedim. Çünkü tüm doktorlar hiçbir şeyin yok dedi.

10 ay sonra tekrar gidiyorum. Aort kökü çapı 3.0 cm çıkıyor.

Şimdi gelelim konumuza aort çap,kök vs. birisinin sonucu 3,8 diğeri 2,5 sonuncusu 3.0 cm hangisini dikkate alacağız? Baştakinde sınırı geçmişim , ortadakinde küçülme olmuş :slight_smile: sonra orta yolu bulmuşuz… Kısaca her doktor o kısmı kendisine göre ölçmektedir. Belki de o süreçte strese bağlı olarak basınç artınca damar genişleyebiliyor.

Göğüs hastalıkları doktoru siyah beyaz akciğer filminde bana tansiyon hastası mısın veya aort topuzun genişlemiş kardiyolojiye git dedi diye 2.gidişimin sebebi ! Onda da en düşük değerler çıkmış! Uzun lafın kısası herkes kendine göre bir ölçüm yapıyor ama farklar ortada ciddi derecede… Bence bu ölçümleri yaptırırken ben dahil herkes tek bir doktoru seçip eski sonuçlarını da kendisine götürüp göstermeli ki daha detaylı bakabilsin. Saygılar sağlıcakla kalın.

5 Beğeni

Çok ilginç tam bir çıkmaz olmuş. Ama özet güzel “orta yolu bulmuşsunuz” :blush:

Diğer ülkeleri bilmediğim için tek bir pencereden yorum yapacağım. Ülkemizde özellikle bazı bölgelerinde doktor işi tamamen kumar şansı. Neden böyle oluyor…

3 Beğeni

Merhaba Gökhan Bey. Sonuçların bu kadar farklı çıkması gerçekten çok ilginç. Ben yerinizde olsam tekrar 2.5 cm çıkan yere tekrar muayene olmayı düşünürdüm. Milimetrelik farklar yüzünden ameliyat kararları alınırken sizde cm mertebesinde fark çıkması bana çok ilginç geldi. Hekim arkadaşlar yorumlarsa süper olur. BT çektirince sonuç daha doğru ise BT çektirelim o halde USG yerine. Bu kadar fark gerçekten kafamı karıştırdı.
Birde emin değilim ne demek bilmiyorum ama bakmanız gereken değer asendan aort olabilir. Yani sizin için 3.8-2.7-3.5
Sanırım aynı saatlerde Vo2max takibi yaptığımız gibi hep aynı cihaz aynı hekime görünüp ilerleme olup olmadığını takip etmek en doğrusu.

2 Beğeni