Kalbimizi Ne Kadar Önemsiyoruz

Herkese Merhaba;

Geçen Hafta Hiçbir Rahatsızlık Hissetmeme Rağmen Tamamen Kontrol Amaçlı Kardiyolojiye Gittim ve EKG-EKO Ne varsa Ortaya Karışık Yaptırdım :blush:
Kalbimin Sapasağlam Olduğuna Okadar Çok Emindim Ama Doktordan Şok Bir Cümle Duydum “KALBİNDE SORUN VAR”

O an Ne Hissettiğimi Anlatamam. Kalb Kapakçıklarımda Kaçırma Olduğunu ve Başka Tetkikler Yaparak Bunun Derecesini Belirlemek Gerektiğini Söyledi Sevgili Doktorum​:blush: Yapılan Kontrollerden Sonra “Birinci Derece Mitral Kapak Yetmezliği” Tanısı Konuldu. Mutluyum ki Spor Hayatımı Etkileyecek Bir Durum Yokmuş ve Doktorum “Mümkünse Spora Daha da Sarılmalısın” Dedi.
Bu Konuyu Benim Gibi Amatör Koşucu Arkadaşlar İçin Açtım. Lütfen Kan Tahlillerini ve Kalp Kontrollerimizi İhmal Etmeyelim.

Konuyla İlgili Bir de Paylaşım Yapmak İstedim. Herkese Sağlıklı Koşular Dilerim

15 Beğeni

İlk korkutsada spora daha çok sarilmalisin cümlesi her şerdeki hayıri gösteriyor

3 Beğeni

5 yıl önce yaptırdığım kontrolde banada kapakçıkların kaçırdığı söylendi, sonrasında yaptırdığım kontrollerde benzer durumun devam ettiğini ama bunun bir sorun olmadığı soylendi.

2 Beğeni

Büyük ihtimalle sizinde birinci derece olabilir. Sene de bir kez kontrol ettirmekte fayda var

2 Beğeni

Geçmiş olsun. Ben şu son 5-6 senede bu tarz kontrole girip kendim dahil kalp kapacığında kaçırma tespit edilmeyen amatör koşucu görmedim. Bunun sebebi nedir? Tanı teknolojileri mi çok gelişti? Forumdaki doktor arkadaşlar bir yorum yaparsa şahane olur :blush:

3 Beğeni

Öncelikle Teşekkür Ederim. Doktoruma Bunu da Sordum. Birinci Derece Mitral Yetmezliği Olan İnsan Sayısının Çok Fazla Olduğunu Söyledi. Her On kişiden Enaz İkisinde Bu Durum Oluyormuş.

2 Beğeni

Öncelikle geçmiş olsun.
Efor testi videosu paylaştığınız için aklıma geldi. Daha önce de sormaya çalışmıştım ama konu başka yere gitmişti.
Ben nabız aralıklarına çalışırken hep farklı formülerle karşılaştım. Ancak bu formüller anlatılırken hep “en doğru sonuç laboratuvar da alınır, bunlar tahmini değerler” gibi ifadeler vardı. Bende test sonuçları ile maksimum kalp atıımı, Vo2max’ımı, zone’larımı hesaplatmak istiyorum. Bunun için nereye gitmeliyim? Sadece bunu yapan koşu laboratuvarları var mı? Yoksa bir hastanenin kardiyoloji servisinen gidip efor testi istediğimi mi söylemem gerek? Teşekkürler.

1 Beğeni

Vo2max ve Anaerobik eşik tespiti

Ayrıca Devlet Hastaneleri Kardiyoloji Birimine Gidip Vo2Max değerinde ne kadar süre koşabilecegini öğrenmek için Efor testi yaptırabilirsiniz

2 Beğeni