Kadınlar 48 Saat Dünya Rekoru

Hafta sonunda yapılan Atina Ultra Festivali’nde yeni bir dünya rekoru kırıldı.

Polonya’lı Patrycja Bereznowska 1 km uzunluğundaki asfalt parkurda 48 saat içinde 401 km koşarak hem tarihte 48 saat içinde 400 km koşan ilk kadın oldu hem de bu alandaki dünya rekorunu kırdı. Eski rekor 2010’da Japon Sumie Inagaki’nin Fransa’da koştuğu 397.103 km idi.

Bereznowska son 7 ay içinde sırasıyla önce kadınlar 24 saat dünya rekorunu (259.991 km), ardından da Spartathlon kadınlar rekorunu (24:48) kırmıştı.

Not: Erkekler dünya rekoru 1996’dan beri Yiannis Kouros’ta (473.495 km). Aynı 303 km’lik 24 saat rekoru gibi henüz Kouros’un 48 saat rekoruna da yaklaşabilen olmadı.

17 Beğeni

Hiçbir ithamda bulunmadan sadece merak ettiğim için soruyorum. Bu rekorları kıranlar doping kontrolüne tabi tutuluyor mu ? Bilgisi olan var mı?
Rekoru kıran değil belki ancak rekoru kırmayı düşünenleri baştan yanlış yollara girmeden önlemek/ tedbir almak amaçlı kontrol ediliyorolmasını dilerim.

5 Beğeni

Güzel bir soru. Aslında bu rekor henüz rekor olarak tescillenmedi. Gerekli incelemeden geçtikten sonra tescil edilecek veya edilmeyecek. Bu devirde her rekorun incelenmesi gerektiği konusunda aynı fikirdeyim.

IAU’nun sitesinde rekorların kabul edilmesi için gerekli olan kurallar hakkında uzunca bir dokuman var. Özetle rekorun kabul edilmesi için yarışın IAU’nun koyduğu standartlarda yapılması şartı var. Parkurun yetkili biri tarafından ölçülmesi (maraton parkurlarının resmi ölçümü gibi), yol yarışlarında çip sistemi kullanılması ve tüm tur zamanlarının kaydedilmesi, yarışta en az az 3 kişinin koşmuş olması, hakem bulundurulması ve negatif bir doping testinin olması bunlardan bazıları. Dünya rekoru denemesi yapmayı düşünen ve ciddi olanlar katılacakları yarışta kirilabilecek bir rekorun bu kriterleri karsilayip karsilamayacagini önceden sorguluyorlar. Bu yarış IAU Bronz Label olarak geçiyor, dolayısı ile kesin olmamakla beraber bu kriterleri sağladığını sanıyorum.

Bu arada bu yarıştan bağımsız ama Bereznowska 24 saat dünya rekorunu 2017 Temmuz’unda IAU’nun kendi organize ettiği İrlanda’daki Dünya Şampiyonası’nda kırmıştı.

7 Beğeni

Mersin Maratonununda Doping test aracı gördüm ve sordum…Maratonlarda test yapılmadığını duymuştum…Aldığım cevap , test,in yapıldığı yönündeydi.Aykut bey,inde söylediği gibi bazı prosürdürlerin tamamlayıcısı gibi mi duruyor …Acizane benimde de dikkattimi çeken bir husus da ,benim gibi master olan arkadaşlarımızın perfonmans artırıcı sıra dışı yollar denediklerini şaşırırak duymuşluğum oldu.Bu test uygulaması olmalı ve sadece elitlerle falan da sınırlı kalmamalı… Sağlıklı bir yaşam falan derken, keskin sirke küpüne zarar ,noktasına geleceğiz…Sağlıklı sporlu günlere hep beraber…

1 Beğeni

Aykut bey sizi de bir kez daha tebrik ederken(Barcelona için) insan zihninin ve fiziğinin nelere muktedir olduğu konusu hala muğlak gibi duruyor.Bu tarz performansların sonuna gelinebilecek mi acaba? Her koşunun özelliğine göre ,dakikalar,saniyeler,saliseler ,ve daha altları ile ölçülecek dönemlere doğru gidiyoruz. sanırım…Modern Tıp neler söylüyor mesala? .Fakat hayranlık benim adıma yetmiyor bu başarılara…Futboldaki ,uzaylı örnekleri Atletizim dede oluyor mu Bolt gibi? Böyle uzun mesafeciler meditasyon gibi eğitimleri de alıyorlar mı ki…İstanbul da 42 k koşarken 60 lı yaşlarda bir koşucu ile birkaç kez yan yana geldim ve selam verdim…O kadar konsantre idi ki ,her defasında beni duymamıştı.Kulağıma ise ,tıslama gibi gelen’’ Allah,Allah’'zikri idi…İşin en ilginç yanı ,bu kişi Uzak Doğu kökenli gibi gelmişti bana…Sizde ,bazı şarkıların dilinize dolandığından bahis ediyordunuz…Her ne olursa olsun,tek kelime ile şaika …Birazcık da olsa darısı başımıza :slight_smile: Sağlıklı günlere…

1 Beğeni

Polonyalı Patrycja Bereznowska’dan yeni/yine bir rekor daha. Bereznowska, hafta sonu kendi ülkesindeki (geçen yıl Sorokin’in 24 saat dünya rekorunu kırdığı yarış olan) UltraPark yarışında kadınlar 48 saat dünya rekorunu kırdı.

403.320 km (250.611 mil) koşarak 400 km’yi (250 mili) geçen ilk kadın oldu. Daha önceki resmi rekor 12 yıl önce Japon Inagaki Sumie’nin koştuğu 397.102km idi.

Bereznowska aslında Ocak 2018’de Yunanistan’da 401 km koşmuştu (bu konunun açılış nedeni) ancak o derece henüz resmileşmediğinden, geçerli sonuç bu olmuş oldu. Patrycja Bereznowska Spartathlon ve Badwater yarışlarının da en iyi derecelerinin sahibi.

10 Beğeni