Jeller ve barların kullanımları

Mert’in sözüydü yanlış hatırlamıyorsam “antrenmanda denemediğiniz bir şeyi yarışta denemeyin”. Bu en çokta beslenme için geçerli. Konuyu 3’e bölerek yazmaya çalışacağım.
1-Jeli Bulmak: GNC dahil bilumum sporcu gıda takviyesi satan mağazalar ve/ya bunların internet satış mağazalarında yeterli olmasada 2 yıl öncesine göre daha çok bulunabiliyor. Yurtdışından değil ama yurtdışına giden arkadaşa (gümrüğe takılma derdi olmaz) sipariş verilebilir. Bunda en büyük sıkıntı aldırdığınız jelin beğenmediğinizde veya midenize ters geldiğinde çöp olması. Tabi tam tersi de söz konusu, jel tam size göre olur ama ihtiyatlı davranıp bir kaç tane aldırdığınızdan stoklarınız biter. Yani sözüydü, nişanıydı derken bir jelle nikah kıymak vakit alıyor. Ben (elde o olduğu için) bulana kadar power bar limonlu kullandım. İyi kötü günlerimiz oldu ama yurt dışına gidince gördüm ki jelde çeşit ve seçenek ganiymiş. Yurt dışında büyük spor mağazalarında bunlar için ayrı Bölümler var. Diğer taraftan internette kendi jelinizi yapmakla ilgili bilgilerde var bunun için googlamak yeterli olacaktır
2-Jeli Kullanmak: Jeli açmak veya yırtmak, jeli yutmak gibi basit şeyler bile ilk
başlarda koşu ritminizi bozabiliyor, pratik şart, çoğu jelde 100-150 ml su ile tüketilmesi yazıyor, bunun bilimsel detayını bilmesemde ( sindirimini ya da emilimini kolaylaştırıyor galiba) şunu biliyorum, jeller genelde şekerli oldukları için sıvı alımı bende oluşan o yapış yapış duygudan ve ağız kuruluğundan kurtulmamı sağlıyor. 30-45 dakika da bir alınabilir, maratonda her 10km de alınabilir gibi görüşler var, size uygun olanı antrenmanlarda bulabilirsiniz. Ben ilk (ve tek) yol maratonumda yanıma 3 jel almıştım ki yetmedi, kalan kısımda küp şeker ve suya (ki jetlerin temeli olur kendileri) talim ettim
3-Jeli kullanmak ya da kullanmamak: Keşke tek mesele bu olsaydı :slight_smile: Ben, herhalde insanların %99 gibi oturarak yemek yediğim için hareket halinde (yürümeyi hariç tutuyorum) yemek yemenin zorluklarını hiç düşünmezdim. Çubuk krakeri bile ısırıp çiğnemek nefes nefese iken ne zormuş, o kraker sakız olur ağzında yutamazsın. Neyse ki insan buna alışıyor. Jel hareket halinde benim için tüketmesi en kolay besin, bi bardak bira içeceğine bir shot tekila vurmak gibi :wink: Diğer taraftan aynı tekila gibi bunun da bir sınırı var, çok içersen kusarsın ( çıkış noktası farklı olabilir tabi) ve tekilaya tövbe edebilirsin. Ilk jel aldığınızda kendinizi çok iyi hissedeceksiniz sanki koşuya o dakika başlamış gibi, ki adem gibi elmayı ısırmış oldunuz hayırlı olsun :slight_smile: jel evet iyi, jel evet alması kolay, jel evet o anı nefis kurtarıyor, jel mutlaka cebinizde olsun ama asıl önemli olanı atlayıp (doğru beslenmeyi) jel alırsanız sonuç daha kötü oluyor. Bir yarış için gerekli beslenmeyi yap(a)madan yarışa başladığınızı düşünelim, baş gösteren ilk yorgunluk emaresini bir jelle karşıladınız, kendinizi çok iyi hissediyorsunuz, vücut çalışıyor, zihin berrak; jelin etkisi geçti, jelden önceki noktaya döndünüz, zıplamadığınız halde yere düştüğünüzü düşünmeye başlıyorsunuz, burada ortaya çıkan fiziksel durumu açıklayacak bilgim yok ama bu noktada yaşanan mental düşüşün daha büyük olduğunu tecrübe ettim. Ben bir dalgıçın bacağındaki bıçak gibi jel taşıyorum hiç kullanmamayı umarak ama hep yanımda tutarak :wink:

8 Beğeni

Tahin-pekmez hakkında @caner yazmıştı bir ara.

Jel olsun, tahin pekmez olsun fark etmez, bu tip şeyleri aldıktan sonra bir miktar su içmek her açıdan faydalı/gerekli. @AliRuhi uzun, güzel anlatmış zaten.

2 Beğeni

Jel gibi besin desteklerinde Glisemik indeks düşüktür. Kana hızlı bir şekilde karışıp enerji devamlılığının sağlanması için yapılıyor. Mesela hurmanın GI değeri şekerden bile yüksektir. Bazı meyveler çok hızlı bir şekilde kana karışıyor. Standart ise (bildiğim kadarı ile) küp şeker gibi endüstri ürünleri.

Yarışlardan evvel denemeniz daha iyi olur,ilk kez kullanacak iseniz bir jeli sıkıntı çıkarmasın sonra. Ve bu jellerin yarış öncesi,yarış sırası ve sonrası çeşitleri var ona göre alınız.

sucuk denilen sanırım pekmezle muamele edilmiş çeviz vs içerikli kangalları tavsiye ederim hem çok tatlı değil insanın içini baymıyor hemde epey kalorili kolay kolayda eriyip yapışmıyor jellerin oldukça iyi doğal bir alternatifi bence

@spinodal teşekkürler mert @caner yazısını okudum benim sorularıma cevap oldu. @AliRuhi jeller söylediğin gibi pek bulunmuyor bende kendime kolay ulaşabilir ürünler bulmaya çalıştım açıklamaların çok sağol

Sırt çantamıza jellerden koysak uçağa binerken sıkıntı olur mu? Daha önce el bagajında jellerle uçağa binen oldu mu?
(Bugun sirt cantamda 5 adet jelle birlikte ucaga bindim, bir sorun cikmadi.)

Yurt içi uçuşlarında geçme şansınız var, birkaç defa geçtim. Kıbrıs’a giderken ise sorun oldu, maraton koşuyorum, sporcuyum vs. dedikten sonra almadan bıraktılar. Ama genel olarak oradaki görevlinin insafına kalıyorsunuz. Eğer sansınızı deneyecekseniz bence x-ray’den geçerken çanta içinde bırakmayın, çıkartıp cüzdan, anahtar, telefon vs. ile birlikte kutunun içine koyun. Yurt dışı uçuşlarında ise tavsiye etmem, belki bilen bir görevliye rastlarsanız izin verir ama genelde fazla riskli ve izin verme şansları az.

1 Beğeni

My Fuel Energy marka jel kullanan/deneyen var mı?
Bu sitede mevcutmuş: http://www.bakimstore.com/my-fuel-energy-gel.htm

@Fatih Bey,
bu ürünü kullanmadım ama ürün içeriğinden anladığım kadarıyla ürün diğer jeller gibi aktivite sırasında alınan bir ürün değil.
Bu aktivite öncesi alınan bir ürün. İçeriğindeki yüksek miktardaki L-Carnitine ile aktivite esnasında yağ yakılması amaçlanıyor

1 Beğeni

bir de bunu buldum ama paket 24’lü olduğu için kullananlar görüş bildirirse boşu boşuna almayalım :smile: http://www.fitbull.com/performans-ve-dayaniklilik/karbonhidrat-enerji-jel/multipower-multicarbo-gel-40-gr-24-adet.html#product-tabs

Edit: cevabı buldum :smile: (http://www.life-is-an-ultramarathon.org/dotclear2/index.php?category/Nutrition)

Ben haftasonu uzun kosularda kullandim birkac kere. O kadarda dedikleri gibi “disgusting” degil. Biraz tatli ve hafif tuzlu diyebilecegim bir tadi var. Decathlon magalarinda var. Tek tek alip deneyebilirsiniz.

1 Beğeni

Vanilya aromalısı değil de Portakal aromalısını ben kullanıyorum. Powerbar kadar yapışkan değil, az suyla bile kurtarabiliyorsunuz. Ben memnun kaldım tadından da etkisinden de. Decathlon ve vitamin.com.tr de bulunuyor. 5tl/paket civarında tek tek alırsanız

Denemek için bir tane satın almıştım. İyiki bir tane satın almışım. Çünkü yiyemedim. Bir miktar aldım ve tükürüp attım. Çok kötüydü. Tabii bu iş tamamen damak tadı bence. Bana hiç uymadı. Size uyabilir. Bir tane alıp deneyin.

Elektrolit ve jel karışımı bir solution’dan bahsetmişti @noyan_kiran Antalya Maraton raporunda.
Tarifi verirse seviniriz :smile:

Aslında bir tarif yok @Fatih, Vitargo diye ticari bir ürün. Çok fazla bilinmiyor, bize de @Cgokce tanıttı. 100 gramda 90 gram karbonhidrat içeren ve bunların elektrolitlerle desteklendiği bir enerji içeceği (tozu). http://www.vitargo.com.tr/ türkçe sitesi mevcut, ve ülkede satışı da yapılıyor. Antalya’nın ilk yarısında bunun 40 gramlık bir çözeltisini kullanmış, ikinci yarıyı 3 jelle tamamlamıştım.

2 Beğeni

Sanırım bu konuya açıklık getirmem gerekiyor:İsmi geçen markanın temsilciliğini yapmamakla birlikte ,maraton/hedef tempo odaklı yapmış olduğum uzunlar ve koşmuş olduğum maratonlarda ,doğal olarak kendimce belirlemiş olduğum ölçü ve zaman aralıklarında @noyan_kiran’ın dediği gibi elektrolit katkılı olanından kullanıyorum .Bu bağlamda bu çok kişisel bir durum.Tavsiyeden ziyade bilgi paylaşımı olarak bakmak gerek.Antrenman ve yarış içerisinde yaşanılacak herhangi bir olumsuz durumda bu ve benzeri desteklerin bir faydası olmayacağını da belirtmem gerek.

1 Beğeni

Merhaba decatlonda satılan gel nasıl tavsiye edermisiniz.

Memnun kalmadım ve ondan sonra da jel kullamadım.Bizim buralarda cevizli lokum gibi köme denilen kurutulmuş bir tatlımız var.Yarışlarda onu kullanıyorum.

Enerji sağlama konusundamı olumsuz düşündünüz.

Kapadokya yarışında 40 adet civarı ingiliz HI5 jel ve elektrolitlerden Raidlight standında alabilirsiniz…

1 Beğeni