Jeller ve barların kullanımları

Jeller ve barların içerikleri, kullanımları hakkında bilgiye ihtiyacım var… Şimdiden teşekküerler.

1 Beğeni

@emretok75 burda çok güzel bir açıklama yapmış.Sanırım yeterli olacaktır :wink:
http://blog.kosuyorum.net/uzun-mesafe-yarislarinda-beslenme-ipuclari/

5 Beğeni

Jel ve barların her markada içerikleri farklı oluyor. Markaların sitelerine bakarsanız (genelde ingilizce olsa da içeriklerin olduğu bölüm anlaşılır olur) içeriklerinde ne ne kadar yazar. Kullanımları yani üreticinin kullanımı için önerileri de markadan markaya değişir. Aklınızda bir marka veya ürün varsa, yazarsanız daha detaylı yanıtlar alabilirsiniz.

@spinodal mert GU jellerin ultralarda doğru kullanımı nasıl olmalı acaba?

Ultramaraton için özel bir şey duymadım/okumadım ama genelde jel tüketimi için her 30-45 dakikada bir denir. Bu aralık markadan markaya değişiyor o nedenle 30-45. Ama 3 saat maraton için 6 veya 4 jel yapıyor. Tolere edilebilir ama ultramaraton konusu karışık sanki. Bence ultra mesafelerde besini (özellikle de karbonhidratı) sadece jelden almaya çalışmak hem yanlış hem de uygulanamaz olur. Normal besinlere ek olarak alınabilir. Bu durumda da aralıkları belirlemek koşucuya kalıyor. Zorlayıcı bölümlerden 3-5 dakika önce almak belki işe yarayabilir ya da ani düşüşlerde çabuk toparlamak için.
Aslında ben ultra mesafeler konusunda çok deneyimsizim. Belki daha deneyimli arkadaşlardan daha güzel öneriler gelebilir.
Ufak bir ek: Ultra mesafeler için Accel Gel önerildiğini duymuştum birkaç yerde. Sanırım protein miktarının çokluğundan dolayı, toparlanmayı (recovery) hızlandırma etkisinden kaynaklanıyor.

7 Beğeni

Cevap için teşekkürler @spinodal

Peki jellerin temini konusunda her zaman yurt dışı seyahatlerde alınıyor ve ya sipariş mi veriliyor? Yoksa web üzerinden satın alınan siteler var mıdır?

Gıda, ilaç ve benzeri ürünlerin gümrükte sıkıntı yarattığını duymuştum. Yani internet üzerinden verilen siparişler sıkıntı yaratabilir.

1 Beğeni

Ben Avrasya için İstanbul’a geldiğimde Decathlon’dan jel almıştım.Bu pazar günü uzun koşuda deneyeceğim.

@hkirici, bir arkadaşım getirtti yurdışından ancak, hem kargo ücreti çok fazlaydı (ki yaklaşık 150 USD civarı) hem de teslim süresi çok uzundu. belki Amerika’dan geldiği için bu yol tercih edildi ancak, gıda olması ve miktarı da mutlaka fazla olacağı için gümrük epey sıkıntı çıkartabilir.

1 Beğeni

Jel ve barların doğal ürünlerdeki muadili ne olabilir? Henüz hiç uzun mesafe koşmadım ve hiç ihtiyacım olmadı ama doğal beslenmeye çalışan biri olarak birgün uzun mesafe koşsam bile böyle yapay ve sentetik ürünleri tüketme fikri pek hoşuma gitmiyor açıkçası. Enerji veren doğal kuruyemişler ve kuru kayısı, kuru incir, cezerye gibi ürünler jel ve barların yaptığı işi yapmaz mı acaba?

Ben en son en uzun gece yarışında cezerye denedim. Nefisti. Sürekli jel yiyince mide isyan ediyor. Bundan sonra jellerin arasına cezerye katıcam :slight_smile:

@kordecsine, spor hocam, jel kullanmak istemeyen kişinin, pekmez suyu hazırlayıp (250 cc’lik) 30-35 km.lik antrenmanlarda rahatlıkla kullanabileceğini veya icetea’ye bir kaç şeker atıp (yine aynı şişe miktarlarda) kullanabileceğinden bahsetmişti. Bir kaç sitede de “kendi enerji içeceğini yapmak” başlığı altında yazı görmüştüm, araştırmakta fayda var :wink:

1 Beğeni

Ben yeniyim ultralarda, jel kullanarak bir kere tecrübe edebildim. Ama deneyimlediğim kadarı ile son bölümlerde kullanmak iyi olacaktır. Daha önce İznik Ultra’da sanırım 6-7 saatten sonra almaya başladım ve cırcır oldum. Dropbag noktasından 40 dakikada çıkabildim. Belki bünyenizi öncesinde iyice alıştırırsanız ya da bağırsaklarınızı hangi marka jelin rahatsız etmeyeceğini bulursanız belki daha rahat kullanırsınız.
Eğer 10-15 saat ya da daha fazla koşuyorsanız zaten tek tercih jel olamıyor. Özellikle hamur işi kek-sandviç vb. bir şeyler de yemek istersiniz. Bunun dışında kaybedeceğiniz kalorileri de yarış süresinde bal, pekmez, kuruyemiş, meyve, çukulata vb. ne bulursanız yiyerek takviye etmeniz gerekir. Sanırım en güzeli bol kalorili olan ve yemekten keyif aldığınız şeyleri tercih etmek. Ayrıca kafein takviyesi de sonlara doğru iyi olacaktır.
Bir kere de pekmez, limonsuyu, tuz ile kendim bir şeyler hazırlamıştım. Fena değildi :smile:

Yurtiçi online sipariş ile jel alabileceğimiz mağaza var mı? Bursa’da GNC’de kalmamış diye duydum.

@Fatih Decathlon firmasının sitesine bakabilirsiniz.

@Zafer teşekkürler. Dechatlon’da yok, oraya bakmıştım. Şimdi de arayıp sordum emin olmak için.

@Fatih geçen Adana’da var olan decatlon mağazasında görmüştüm, belki sitede mevcut değildir? bir de İstanbul’da var Decathlon biliyorsan, oradan da bakmak lazım.

merhaba ben bugünkü uzun koşumda koska tahin-pekmez karışımını denedim daha öncede uzun antrenmanlar yapıyordum fakat hiç bir şey yemeden bitirmek gibi bir cahillik içerisindeydim bunu da çok araştırmadan markette gördüm 25 km koşu için 2 tane kullandım 10 ve 15 km fena değildi fakat çok susadım bu ve benzeri ürünlerle ilgili tecrübeleri olan arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum

Adana mağazasında halen var.Toplu alımda indirimli fiyat uygulanıyor.