Jeller ve barların kullanımları

Ben uzun zamandır GU kullanıyorum. Yurtdışına çıktıkça stokluyorum. Ancak yorumlara katılıyorum yarışta kullanmadan önce test etmek şart her bünye farkı tepki gösteriyor. Ben genelde yarış öncesi ve başlarda kafeinsiz veya kafein oranı düşük yarışın sonlarına doğru ise kafein oranı yüksek olanları tercih ediyorum.
Decathlon’da bulunan jellerden bir kere kullanma şansım oldu GU’lar bittiği için. Ama hem bir faydasını görmedim, hem de lezzeti kötü geldi.

1 Beğeni

An itibariyle chain reaction sitesinden sipariş ettiğim jeller gümrüğe takılmış durumda.
Benden doktor reçetesi isteniyor (devlet hastanesi olmalıymış).

1 Beğeni

Site artık çalışmıyor sanırım. Yazıya arşivden erişilebilir: https://web.archive.org/web/20170418045501/http://blog.kosuyorum.net/uzun-mesafe-yarislarinda-beslenme-ipuclari/

1 Beğeni

Geçen hafta bu başlığın tekrar canlandığını görünce kendi tecrübelerimi paylaşmak istedim. Jellere alışma hususunda zorlanmıştım ve bu durumu zamanla aşabildim, benzer bir problem yaşayanlar olursa belki faydalı olur.

5 Beğeni

Elektrolit ile isotonik arasındaki fark ne tam olarak?

1 Beğeni

@kunduz Genel bir tabirle elektrolitler vücutta iletişimi sağlayan maddelerdir; magnezyum, potasyum ve benzeri. İzotonik (isotonic); ihtiyaç duyulabilecek oranlarda hazırlanmış su + elektrolit + karbonhidrat karışımıdır. Bu durumda izotonik jel; sulandırılmış enerji jelidir, elektrolitli jel ise elektrolit oranı arttırılmış enerji jelidir dersek yanlış olmaz sanırım. Elektrolitli jellerin fazla kullanımı mide problemlerini artırabilir, magnezyum gibi elektrolitleri fazla kullanmaktan kaçınmak daha iyi olur.

2 Beğeni

Guzel soru;
Izotonik demek sıvının ozmalitesi yani konumuzda insan vucunda ki sivi konsantrasyonuna en yakin demek.Ornek verecek olursak damardan verilen serumun ozmotik basıncı kan ozmotik basinciyla eşdeğerdir. Serum icerisinde her sey olabilir.Ilac da olabilir tuz da ,elektrolitte sekerde .Hatta sadece tuzlu su bile verebilirsiniz AMMA 1 litre icinde ki tuz oranını ayarlayamadiginzda vermeseniz iyi edersiniz :slight_smile: Yani suyun icindeki çözünmüş madde miktaridir. Olcusu 1 litre icinde cozunen maddenin molekul miktardir.Spor esnasinda damardan sivi alma olanigi olsa şahane olurdu ama icelim diye isotonik yapılabiliyor.Ozetin ozeti en hizli emilip mideyi terkeden konstrantrasyona isotonik denir. Konstantrasyonu daha az olan hipotonik fazla olana hipertonik icecek denir.Her birinin kullanim amaci farklidir ancak genel olarak hipertonik cok kullanilmaz

8 Beğeni

Sağlık ocağından alabilirseniz o reçeteler de geçerli oluyor . Tavsiye niteliğinde reçete yeterli. Geçen hafta ben gümrükten bu şekilde teslim aldım .

Teşekkürler cevaplar için.
Her hafta sonu bir marka olmak üzere her marka jeli denedim bu aralar. En çok GU’yu beğendim. GU’yu beğenmemin sebebi ise kıvamı. GU’yu ağzıma sıktığımda bir kaşık pudingi ağzıma atmış gibi oluyorum. Diğer markalarda bu his saç jölesinden hallice. Özellikle GU’nun karamelli ve kahveli olanlarını günlük hayatta bile yiyesim var. Verdiği enerjiye gelirsek, çok teknik bir şeyler diyemesem de İznik Ultra 55K’ta oldukça işime yaradı.

Benim bu zamana kadar kullanmış olduğum en iyi marka QNT Energel’di… Uzun bir zamandır Türkiye’de bulamıyorum.

Arkadaşlar benim merak ettiğim konu şu: Şimdikik max 15 km koşuyorum. Koşu esnasında 1 hurma ile 1 şişe su taşıyorum. Fakat özellikle 15 km koşularda artık derman kalmıyor 10 km geçtikten sonra. Jel ve elektrolit konusunu araştırıyorum. Koşu sırasında bunların yerini tutacak karışık kendimiz hazirlayabilir miyiz yoksa uğraşması zor mu olur? Mesela bisiklet turlarında elektrolit niyetine soda+limon+tuz+su karıştırıyorum. Koşu sırasında da elektrolit niyetine bunu yapsam nasıl olur diye düşünüyorum ama hazır elektrolitlerdeki oranlar çok daha yüksek.

1 Beğeni

Ev yapımı jele ekleyeceğin fındık kaju badem bal pekmez vs belki daha kişisel, doğal vs olabilir.
Ama sadece soda limon karışımı bile 5 TL. Jel, enerji içecekleri daha uygun gibi geliyor. Birkaç tane jel alıp deneyebilirsiniz.(6 soda 1lt meyve suyu 50TL ödedim geçenlerde, spor için değildi amaç)

Yinede zuberin şeklini verebileceğiniz top, misket şeklinde bar yapabilirsiniz.

Çiğ yer fıstığı enerji açısından iyidir, bal ile karıştırıp fıstık ezmesi deneyebilirsiniz (blender mı mikser mi ne bozulmuştu yerfıstığı çekerken).

Eğer şunlardan birini de yaparsan ve deneyimini paylaşırsan seviniriz:

2 Beğeni

Sorunun kaynağını kondisyon, antrenman ve koşu dışındaki beslenme, dinlenme gibi unsurlarda arayabilirsiniz (bence - doktor antrenör değilim). 10km koşabiliyor ama 15km de derman kalmıyorsa vücudunuzun bu mesafeye daha adapte olamadığını gösterir. Düzenli antrenman ile o seviyeye gelebilirsiniz.

Öte yandan kan tahlillerinizi yaptırmanızda da fayda var.

Sevgiler.

Not: hurmanın glisemik indeksi düşük diye hatırlıyorum o etki edene kadar sizin koşunuz bitiyor olabilir.

6 Beğeni