İznik Ultra 2023

İznik Ultra 12. yıl ve 11. çıkış anı için geri sayıma resmen başladı.
14-16 Nisan’da, geleneksel takviminde, hafta sonuna 8 yarış sığdıran koşu festivali programı ile yapılacak.

Bu yıl önemli bir kaç değişiklik yaptık.
Hepsinin temelinde İznik Ultra Maratonu’nun özünü oluşturan İznik Gölü çevresinde koşma fikri var.
Ultra maraton kültürü olmayan bir ülkede, ilk ultra maratonlar patika ultra maratonları şeklinde düzenlenince, ister istemez patika koşusu = ultra maraton algısına da katkımız oldu. Kısa mesafe patika koşuları ultra mesafeler için önemli bir öğrenme, antrenman basamağı. İznik Ultra’da kısa mesafeleri yola çıkış noktamız olan gölün çevresini dönme hikayesine nasıl bağlarız diye düşündük?
İznik Ultra 160K Bayrak Yarışı 2li takım (Relay Duo) ve İznik Ultra 160K Bayrak Yarışı 4lü takım (Relay Quartet) yarışları böyle ortaya çıktı.
Bayrak yarışları sadece 36-90km arasında koşu yarışından daha fazlası olacak. Ekip olarak 164km’yi 30 saatin altında tamamlamaya çalışırken, bireysel koşu süren çok daha kısa olsa da yarıştaki süre gerçek bir 100 mil süresi olacak. 160K’yı tek başına koşma macerası için değerli bir tecrübe!

160K macerasına daha fazla kişiyi ortak etmek için 90K ve 35K yarışlarını yapmayacağız.
Dağ martonu 47km mesafeye ( aynı zamanda 4lü bayrak yarışının son ayağı) güncellendi.
25K yarışını pazar sabahına aldık.
Daha fazla detay: İznik Ultra | İznik Koşusu | İznik Maratonu haberimizde.

15 Beğeni

Geçen yıl 160k için 28 kişi, 90k için 39 kişi yarışa başlamış. Ülkede 160k koşulan yarış sayısı kaç ki? Teşvik etmek,cesaretlendirmek, ortak etmek için güzel düşünce.

(160K Garmin run fire salt lake ve İznik ultra)

2 Beğeni

160K koşmayan ya da koşamayanlar için alternatif 47K olması katılım sayısını bence olumsuz etkileyecektir. Tabiki organizasyon kararıdır. Ama 90 ve 55 yarışları 50+ veya 80+ koşmak isteyenler için güzel alternatiflerdi. Katılımın azlığını mesafeye değil, ülkede artan yarış sayısına, enflasyona ve yarışların vaad ettiklerine bakarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Böyle olunca ülkenin en köklü ve zamanın en büyük ultramaratonunun bu noktaya gelmesi üzücü.

5 Beğeni

https://teamrunbo.com/yaristakvimimiz/
(Yarış takvimin Google’ı bence)

50km üzeri mesafeleri saymaya kalktım 6-7 de bıraktım, çok var. Enseyi karartacak birşey yok, her yıl yarış sayısı artıyor.

160km için 2’li takım da 80km-80km, belki forumdan takımlar oluşturulur.(4lü takımlar da var)

7 Beğeni

50 yaş üstü bir takım oluşturulursa forum içinde ben katılırım

2 Beğeni