İznik Ultra 2015

Pazartesi oldu hala nasıl oldu da kimse bu başlığı açmadı meraktayım.
Bu 3. katılışım. İlkinde 80 km, geçen sene ve bu sene 130 km koştum. Sanki bu sefer her zamankinden daha fazla özen ve profesyonellik vardı. İşaretleme kusursuzdu, bir metre bile şaşmadım. Parkur sıcakla birleşince çok zordu. Toplu finish çok güzel oldu. Derbent’ten aşağıya iniş aynı Chamonix’den inerken yaşadığım duyguları yaşattı. Hayatımın en iyi yarışını koştum. Hedefim 20 saat altıydı, ilk kez bir hedefi tutturabildim. Starta yan yana durma cesaretini gösterebilen herkesi kutlarım.

11 Beğeni

Benim tek bir noktada şaşmam oldu.
Yanımdaki kişiyle koşuya dalınca 43.5k civarındaki sola sapağı kaçırıp Üreğil köyüne çıkmışım.
Fazladan 1k yol gitmiş oldum. Ama böylesi bir koşuda 1k hiçbir şey değil :slight_smile:

Eleştiri olarak söylebileceğim şeyler;
Hala asfalt kısımlar fazla. Bunlar azaltılıp daha çok trail yapılırsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Özellikle yarışın son kısmındaki asfalt beni oldukça üzdü.
Sölöz’e kadar kontrol noktası masalarının içerikleri çok iyiydi. Ama o noktadan sonra 46k ve 82k koşucularının etkisiyle olsa gerek masa içerikleri çok zayıfladı.

Herşeye rağmen çok güzel bir yarış oldu. Geçen sene Örnekköy’de bırakmak durumunda kalmıştım. Bu yıl hesabı tamamladım :slight_smile:

3 Beğeni

müthiş bir parkurdu, benim için tam bir ultra maraton oldu. Tadı damağımda kaldı. Her ne kadar her iki topuğum çok ciddi miktarda su toplasa da, iyi ki koşmuşum diyorum.

2 Beğeni

Tüm deneyenleri gönülden tebrik ederim… Anlatılanları okuyup fotoğraflara bakmak bile heyecanlandırıyor insanı… http://iancorless.org/2015/04/19/iznik-ultra-weekend-2015/ 'deki fotoğraflara bakınca önümüzdeki yıllarda bu işe kalkışmak zorunda kalcağımı hissediyorum. Çok çalışmam gerekiyor çok…

ben solozdeki kontrol noktasının hemen sonrasında yanlış yola girip 1 km kadar fazladan gittim. ayrıca soölz sonrası hem istasyonlar beslenme açısından zayıftı hemde bence sıcak hava nedeniyle ek su istasyonlarına ihtiyaç vardı çeşmelerin çoğu akmıyordu bakkal hemen hemen yoktu. deredende içmek istemeyince su ile ciddi sorun yaşadım ve gücümü kaybettim. birde özellikle son 30 km de eğim grafikleri hatalıydı iniş gözüken yerlerde irili ufaklı birsürü tırmanış vardı. son kontroldede burdan sonrası tamamen iniş artık demelerine rağmen yine epeyce tırmandık dağhanın saati 3200 tırmanış gösteriyordu totalde

3 Beğeni

İznik benim katıldığım ilk ultra yarış oldu.Çadırda kaldım ve kamp alanı mükemmeldi.Gece aydınlatması,elektrik prizleri,duş,tuvalet,sıcak su ve en önemlisi 24 saat kapıda bekleyen görevlimiz vardı.Böylece aklımız eşyalarımızda kalmadı.Son gün 30 civarı çadır olmuştuk.Herkes birbiriyle kaynaştı.10 numara bir ortam vardı.

Yarışı mide sorunu yüzünden Müşküle’de bıraktım.Normalde midemden hiç rahatsızlık yaşamayan ben Narlıca’da birşeyler atıştırtıktan 4 km sonra midem alt üst oldu.Müşküle’de kusmama ve aradan 2 saat geçmesine rağmen midem hala berbat haldeydi.Trabzon’da yaptığım idmanlarda da beslendikten sonra aynı sıkıntıyı yaşıyordum ama kustuktan sonra düzeliyordu.Bu sefer kusmama rağmen düzelmedi.Çok ama çok iyi bir deneyim oldu.Güzel insanlarla tanışıp muhabet ettim.

Organizasyon iyiydi.Özellikle çadır alanında verilen hizmet muhteşemdi.10 km.nin startı valiyi beklemek için 15 dakika geç başlayınca yarışmacılar haklı olarak sitem ettiler.Sinirlenip yarışı bırakanlar da oldu.Vali denilen kişininde geç kaldığı için özür dileyeceğine kalabalığa “arkadaşlar çok sabırsızlanmış,yarış başlasın” demeside ilginçti.

Yarışabildiğim kadarıyla parkur güzel, işaretlemeler yeterliydi.En çok Solöz’deki su geçişini sevdim.O soğuk su ayakları ne güzel rahatlattı.Keşke her 5 km. de su geçişi olsun dedim.

Yarışan, organize eden herkese teşekkürler.

3 Beğeni

@cciftci, Öncelikle herkese tebrikler ve geri bildirimleriniz için de teşekkür ederim. Eğim grafikleri hakkında; bunlar zaman zaman yanıltıyor, ufak birçok iniş çıkış oluyor ve estetik grafik yaparken ufak iğneler yumuşatılıyor. etaptaki toplam çıkış ve iniş datası ve etap grafiğinin ana geçişlerini beraber incelemek lazım. Katıldığım her yarışta “hani burası düzdü” dediğim en az bir etap olmuştur… Su konusunda katılmıyorum; hava soğuk ve yağmurlu olduğunda nasıl su istasyonu iptal etmiyorsak eklememiz de uygun değil.
@cciftci @ismaileren Masa menüleri ve miktarları konusunu not alıyoruz…

8 Beğeni

dile getirdiğimiz ufak tefek şeyler olsada totalde giderek talebin arttığı çok iyi kotarılmış büyük bir organizasyon gördüm ben. sana ve emeği geçen herkese çok teşekkürler caner

1 Beğeni

Selamlar,

Hava karardıktan sonra Derbent inişinde güzel bir eldiven buldum. Kaybeden varsa detayları ile bana yazabilir mi? Ben kaybetmiş olsam geri ulaşması hoşuma giderdi.

1 Beğeni

46K birincisi José de Pablo +25 dakika cezası almış ve 3. pozisyona düşmüş.
Nedenini bilen var mı?

Sadece benim mi dikkatimi çekti yoksa ben mi atladım bilemiyorum. Dikilitaş 9 km olduğunda; ağırlık yapmaması için suluğuma yarım su doldurarak başladım. Amacım Dikilitaş’ta su takviyesi yapmaktı. Ancak su alınacak bir yer göremedim. Burada su istasyonu atlanmış mıydı? Yol üstünde değil miydi? RFiD geçişim olmasına karşın suyu görememem normal mi?

RFiD den konu açılınca yine dikkatimi çeken; Ilıca inişinde bileğimi burktum. Bu sebeple Örnekköy’e yürüyerek geldim. Yolda dizinden sakatlanan Yücehan Bey ile karşılaştık, birlikte yürüdük. İşaret atlamadığımızdan kesinlikle eminim. Muhtemel Anaçayırı kapısında kırmızı demonte edilebilir çadır gördük ama hem RFiD okuyucusu hem de bir görevli yoktu. Örnekköy’e ise cutoff’dan önce geldik. Kapı da bir görevli olması gerekmez miydi? Vardı da biz mi atladık anlayamadım…

Dikilitaşta su alım yeri yoldan aşağıda bir yerdeydi görevliler su aşağıda diye uyardılar.Hızlı geçtiysen göremezsin.

1 Beğeni

Emin olmamakla birlikte zorunlu malzeme eksikliği/taşımamasından kaynaklı diye biliyorum.

İznik Ultra gerçekten keyifli bir koşu oldu. Çıkışların fazlalığı ya da inişlerin dikliğini göze alarak gittiğimiz bir yarış ve 3 metre eksik 3 metre fazla benim için sorun değildi. Her anın tadını çıkararak, keyif alarak koştum. Caner Odabaşoğlu ve ekibine ayrı gönüllülere ayrı teşekkür ederim. Yarışın 12 de başlamasının sorun olacağından korkuyordum ama gayet güzel bir hava da koşuldu.O da sorunsuzdu:) İzniklilerin desteği her sene artıyor bunu görmek sevindirdi. Bir tek zorunlu malzemelerin kontrolü ile ilgili bir eksik var diye düşünüyorum. Çoğu insanın sorunlu malzemelerinin eksik olduğunu gördüm ama yarışı tamamlayıp ödüllerini aldılar. Peki bize zorunlu ama onlara neden değil? Diye düşündürttürüyor.

2 Beğeni

Şimdi bakınca saat 08.00’den sonra Anaçayırı’ndan geçen kimse yok, oysa hemen hemen herkes Örnekköy’den geçmiş… Örnekköy’ün cutoff’u saat 10.00 olduğuna ve arada 4-5 km olduğuna göre 08.00 Anaçayır’ın toplanması için erken bir saat değil mi?

Kurallara göre zorunlu malzemenin eksikliği/taşınmamasının cezası hemen diskalifiye değil mi? 25 Dakikayı kurallarda göremedim… Kurallarda genel olarak 3 ceza var. 15 dk, 1 saat, diskalifiye…

Belki de zaman düzeltmesidir…

@Betül zorunlu malzeme konusunda haklısın, kontrol edenlerin biraz da yardımseverliğine kalmıştı olay. Fakat ne olursa olsun, organizasyonun daha da gelişmesi için kural kuraldır, herkese uygulanır olması gerekiyor. Eminim bu konuya önümüzdeki yıl daha fazla dikkat edecekler :smile:

2 Beğeni

Biliyorum çok yazdım ama son olarak; Kurallardaki 6. madde uygulanacak mı?

İznik Ultra Maratonu Kural Kabul ve Ek Feragatname Beyanı

6- İznik Ultra parkurunda, Örnekköy 57K kontrol noktasını verilen zaman aralığında geçen ama İznik Ultra parkurunu herhangi bir sebeple tamamlayamamış olan yarışmacılar Orhangazi Ultra parkurunu başarmış olarak sonuç listesine eklenirler. Ancak, bitirme madalyaları başvurulara göre yapıldığı için bitirme madalyası alamazlar, bu parkur için verilecek hediyelerden yararlanamazlar.

Benim yarış raporum

4 Beğeni

Koşu Gazetesi’nde 2015 İznik Ultra’yı yazdık, burada.

4 Beğeni

www.aksiyonfotograflari.com yarışın fotoğraflarını yayınlamış.Yalnız en güzel kareleri yakalayacakları Solöz’deki su geçişinde fotoğraf çekmemişler.