ITRA ve Amerikalı Yarış Organizatörleri Arasındaki UTMB Anlaşmazlığı

Tam bu konuya ilişkin ABD’den sert bir açıklama gelmiş

1 Beğeni

UTMB/ITRA ilişkisi ve kazancı daha da arttırma noktalarında kesinlikle haklılar. Ama ödemenin sadece değerlendirme için yapıldığına tam doğru demek zor. ABD ve özellikle bilinen yarışların “biz zaten böyle bir şeye ihtiyaç duymuyoruz” deme lüksü var elbette. Ama Avrupa çevresindeki bir çok ülkedeki koşu organizasyonu için aynı zamanda tanıtım ve geniş bir ağın parçası olma imkanı sağlıyor üyelik.

Poletti’lerin Hardrock’tan üyelik talebinin nedeni de oldukça ilginçmiş bu arada! :slight_smile:

1 Beğeni

Zaten en gözönündeki koşuculardan biri iken bir de Everest Pojesi ile bu sporun "süperstar"ı konumuna gelmiş Kilian Jornet’in ismini yarış öncesi/sonrası tanıtımlarda kullanmak istiyorlar muhtemelen, bakalım Jornet’in reklam gelirleri mi ITRA “prensipleri” mi ağır basacak ? :slight_smile:

1 Beğeni

Sanırım Kilian gibi özel bir koşucu için bile kurallarının üzerini çizmiyorlar, başka bir çözüm bulmaya çalışıyorlar şeklinde pozitif olarak da bakabiliriz. Özellikle tersi örneklerin zaman zaman yaşandığını düşünürsek!

2 Beğeni

Direkt olarak Kilian’a “wild card” verdik deseler daha iyi olurmuş bence. Kimse de çıkıp neden Kilian’a ayrıcalık yapıyorsunuz diyemezdi. Bu şekilde gereksiz bir tepki toplamış oldular. Yanlış bir davranış olmuş.

Amerikalıların durumu da bir garip. Benim HardRock koşma ihtimalim milli piyangodan büyük ikramiyeyi kazanma ihtimali ile aynı gibi bir şey :slight_smile: Lottery için çok sınırlı bir katılım hakkı var. 150 kişi civarı yanlış bilmiyorsam. Diğer seçenek “Golden Ticket” kazanmak bizim gibi faniler için zaten imkansız. Nasıl koşacazki? Amerikalıların “biz istesekde yüksek sayıda koşucuyu araziye sokamayız, vahşi yaşama saygı” vs. vs. demelerini de hiç anlamıyorum. Küçük olsun ama benim olsun mu diyorlar? :slight_smile:

3 Beğeni

Bildiğim kadarıyla UTMB’de wild card uygulaması yok Mehmet. O yüzden öyle bir şey yapamıyorlar. Solidarity bib var kura dışı katılım için, ama o da aynı teknik ön koşullara tabi sadece kura yok.

Amerika’da bilinen bir koşu için galiba 5 yıl önceden kuraya girmeye başlamak lazım! Her yıl çift çifter şans artınca sonunda çıkar herhalde! :slight_smile: Gerçekten sayısal lotodan daha zor.

3 Beğeni

Selamlar, ITRA içinde geçen haftadan tartışılan bir konuyu nerede yazayım derken Mert bugün konu başlığını ayırınca (sağolsun) bu başlıktan haberdar oldum.
Yukardaki Açıklama ilk bakışta mantıklı ve hislere tercüman gibi olmakla beraber içinde bazı bilgi yanlışları (ki bazıları çok temel ve bilinen şeyler) ayrıca enteresan bir zamanlama konusu var. Mart başındaki bir diyaloğu, ki şuan içeriği de muhattaplar arasında aynı ifade edilmiyor, Haziran sonunda yayınlıyorlar.
ITRA, bugün bir basın açıklaması yayınladı ve dağıtmaya başladı. aşağıda ikinci bir gönderide ingilizce metni paylaşıyorum.
Öncesinde, ABD organizatörleri ITRA temsilcisi Richard Bolt’un Amerikan ve Avrupa yarış alt yapısını ve organizatörlerini karşılaştırdığı bir bilgilendirme metni var. Dergisdeki açıklamanın deşifresi gibi düşünebilirsiniz, bilgilendirici.

That said, some of the disconnection that is revealed by the article is, I believe, caused by both structural and cultural differences that are specific to the trail running community in the US. I hope this additional context about US trail running, below, will be helpful. Here are some points from the article:

Cultural factors:

  • Resistance to “the “Ironmanization” of our great sport”. Trail running in the United States was started by athletes wishing to escape crowded, regimented, and highly commercial road races. For them, small is better than large; and local control is better than affiliation with a national or international organization.
  • “Many of us have also been approached by runners who have been told by UTMB/ITRA to contact race directors to urge them to pony up the fee so that those runners could get points.” The American trail running community has long been skeptical of national & international rules making organizations - especially those being perceived as commercially driven. Trail runners are often skeptical of USA Track & Field for its close relationship with Nike. Likewise, there is a perception that ITRA & UTMB are commercially connected.

Structural factors:

  • “Because of various federal, state and local restrictions, American ultras do not have the luxury of putting ten thousand runners on our courses”. There are many well known and popular American trail races (Including Western States) which are limited to a few hundred runners, for the reasons listed in the quote above. For these organizers, an ITRA certification may increase interest in their race, but they are unable to increase the number of runners, and therefore their revenue.
  • ITRA points vs. a lottery. For American trail races with entry limits a lottery system has been widely used and generally regarded as the most fair way to allocate limited entries. ITRA’s points system may be perfectly rational, but as something new, it’s natural for it to be regarded with skepticism by the US trail running community.
1 Beğeni

ITRA’nın resmi cevabı aşağıdadır. Bu açıklama ile söz konusu yazıdaki YANLIŞ bilgilendirmeleri düzeltmek, ITRA’nın varlık gaye ve çalışmalarını özetlemişler.
Ek notum: Çatı kurum olarak ITRA’nın patika koşusu sporuna (sadece ultra patika değil!) şimdiden çok katkı yaptığını, ilerde çok daha fazla yapacağını öngörüyorum. Bugün IAAF’in patika koşusu (trail running) branşını kabul etmiş olması bile başlı başına ITRA’nın emeği. ITRA’nın faydaları-etkili olma düzeyi, ayrı bir başlık konusu olsun.

Press release, 3rd July, 2017
Response to the article published by 9 american organizers on ultrarunning.com and trailrunnermag.com

Following the article published on 27th June on ultrarunning.com and on 29th June on trailrunnermag.com, the ITRA wishes to respond.

  1. It is written : “Catherine Poletti, who, along with her husband Michel, owns UTMB and ITRA”

No, Catherine and Michel Poletti don’t own ITRA nor UTMB®. The ITRA is an association and its governance is ensured by a Steering Committee and an Executive Board. Michel Poletti is the association’s current elected President. Catherine Poletti is one of the ITRA’s founder members, and does not have any decision-making power inside the association.

The UTMB® is co-organised by the LLC Autour du Mont Blanc and Association les Trailers du Mont Blanc. Catherine and Michel Poletti are co-managers of the LLC Autour du Mont-Blanc and co-directors of UTMB®.

  1. It is written : “UTMB and ITRA are strictly for-profit enterprises, with revenues estimated in the millions of Euros.”

The ITRA is a non-profit association founded under Swiss law. Its financial statements have been published during the General Meeting on 11th June 2017 and have been sent to all the attendees.

For more information on ITRA, including its finances, you can consult the presentation made during the General Meeting by clicking here.

The UTMB® organization’s budget is driven by the LLC Autour du Mont-Blanc whose annual accounts are filed with the French administration.

  1. It is written : “UTMB requires ultra races to pay an annual fee to ITRA to earn qualifying “points.””

No, the ITRA offers different services to runners and organizers, including a race evaluation system. These services are offered to ITRA members up-to-date with their membership, and for non-member organizers interested in using them.

Each organization decides on the necessary qualification requirements to enter its race. Each organization can choose the races that will be qualifying for its race, whether or not they are evaluated by ITRA. There is no fee payable to be a race on the UTMB® qualifying list.

  1. It is written : “Kilian lacked the qualifying UTMB “points.””

The UTMB® organization has ensured that Kilian Jornet had his points. Regarding the performances of the latter and knowing the Hardrock 100 Endurance Run and its limited number of finishers (between 110 and 125), the UTMB® has chosen to add retroactively the race, on an exceptional basis, to the list of races allowing runners to qualify (6 points). This choice was approved by Dale Garland, the race director of Hardrock 100 Endurance Run. In fact, Kilian Jornet has his points to run the 2017 UTMB®.


Following the discussions resulting from this article, the ITRA wishes to provide an explanation regarding its organization and operation in order to respond to the questions as accurately as possible.

The facts

ITRA received an email on 19th March, 2017 from UTMB® indicating that Hardrock 100 Endurance Run accepted the UTMB® proposal to be a qualifying race.
At the same time, the UTMB® proposed to the race director of Hardrock 100 Endurance Run that he be contacted by the ITRA, in order to let the latter present its organization and operation to him. The proposal was agreed.

Three days later, the ITRA contacted the Hardrock 100 Endurance Run as agreed and informed them by email about the general organization and the association’s missions. Since ITRA did not receive any answer to the last email sent, they concluded that the Hardrock 100 Endurance Run was not interested in joining the organization. The discussions stopped there and nothing else was done to follow up.

So far, the Hardrock 100 Endurance Run is not an ITRA member and has not been evaluated by ITRA.

ITRA organization
ITRA is an international non-profit association. Any positive balance of funds is fully reinvested to finance the ITRA’s development and activities.

Its members are runners, organizers, and national athletics federations. Today it counts 14 founding members, 14 institutional members, 874 organizer members, and 3198 runner members from 84 different countries.

Organizers and runners are represented by 86 national representatives elected for 2 years by the runner and organizer members of each country.

ITRA is directed by a Steering Committee elected democratically composed by 2 founding members, 8 institutional members, 8 organizer members and 4 runner members.

The day-to-day work is under the Executive Committee, composed by the president, the 4 vice-presidents, the secretary-general and the treasurer. The Executive Committee is elected by the Steering Committee. Michel Poletti is the current elected president.

All the ITRA elected members are volunteers: they do not receive any salary for their functions inside ITRA. The ITRA has 4 full-time or part-time employees.

The ITRA statutes are available here.

How is ITRA run ?

ITRA brings certain services to its members, but also offers some free services to all organizers or runners. Currently, they count 918 organizer accounts and 29,474 free runner accounts.

ITRA has set up many commissions to work on the different topics related to the sport:

The health commission
It organizes doctors and researchers in order to understand trail-running’s effects on health and to develop a health program for runners.

The security & safety commission
It offers solutions to help organizers by improving the safety measures set up in their races (The security guidelines can be downloaded for free in 6 languages on the ITRA website by clicking here).

The quality commission
It will soon offer to organizers a method to evaluate the international quality of their races.

The ranking and evaluation commission
It brings the ITRA Performance Index and the ITRA points’ calculation.

  • Much works has been carried out to improve the calculation of the Performance Index and other factors could be included in the calculation soon.
  • Race evaluations are requested through the organization’s account on the ITRA website. The account creation is free, the organization can decide to be a member or not. In the case of membership, the annual fees cover the evaluation requests for all the year, otherwise the price for an evaluation is 100€. Only quantifiable factors are used to evaluate races, namely: the distance and the elevation gain.

The World Championships commission
ITRA develops the technical and communication specifications and share them with the IAU and the local organizer. It works jointly with IAU and the local organizer in relation to the World Championships’ organization.

The elite athletes commission
Whenever the Steering Committee must take a strategic decision for ITRA in relation to this subject, it asks the elite athletes commission for their point of view.

For more information about ITRA, including its finances, you can consult the presentation made at the last General Assembly of ITRA, 11th June 2017 in Badia Prataglia, Italy, by clicking here.

Key information to remember:

The ITRA evaluates GPS tracks of race organizers who request evaluation.
Points awarded by the ITRA to races allow runners to register on some races that require, in their race regulation, a minimum of points (such as UTMF, Lavaredo Ultra-Trail®, Madeira Island Ultra-Trail®, UTMB®, Trail Verbier Saint Bernard, Mauna to Mauna Ultra,…).

ITRA doesn’t intervene in the organizers’ choices regarding their qualifying races. This is not ITRA’s job, it is the role of the organizers only.

For more information:
ITRA CONTACT
Tel: +41 (0) 2 15 19 02 08 - E-mail: contact@itra.run

3 Beğeni

Konuyla ilgili Hardrock’a cevap niteliğinde bir başka yazı: https://sherpajohnhumanpotential.wordpress.com/2017/07/05/why-i-paid-itrautmb-and-youre-wrong/

1 Beğeni

Açıkçası bu tartışmanın kitapta yazanlarla pratikte yaşananların farklılığının güzel bir örneği olduğunu düşünüyorum. Richard Bolt’un algı (perception) dediğinin aslında sadece algı olmaması bence tartışmayı doğuruyor. Karşı tarafın pek de farklı olmaması (Akgün’ün gönderdiği son yazı), UTMB’nin ve ITRA’nın maddiyatın ötesinde koşu dünyasına olan büyük katkıları (Caner’in belirttiği gibi) gibi yanları da var ve bunları soyutlamak pek kolay değil. O yüzden farklı ucundan tutan farklı noktalara getirebilir konuyu, ki görebildiğim kadarıyla karşılıklı yazışmalar o şekilde gelişiyor.

İki nokta bence ilginç:

ITRA bağımsız bir kurum ise UTMB neden Hardrock’ı qualifying race olarak kabul ettiğini ITRA’ya bildiriyor? ITRA hangi yarışın hangi yarışı qualifying race kabul ettiği ile ilgilenen bir kurum değil, koşu organizasyonları üzeri bir çerçevede ve koşu organizasyonlarından bağımsız olarak standart rota değerlendirmesi yapan bir kurum. Ben A koşusu organizatörü olarak B koşusunu tamamen kendimce nedenlerle uygun bulmuşsam ITRA neden bununla ilgilensin? Kaldı ki bu “ilgilenme” gelin üyemiz olun şeklinde teklifte bulunma noktasındaysa.

Eğer bir koşu “biz biliyoruz, bu sağlam bir koşudur; katılımcı sayısı da az, o yüzden fark da yaratmaz” denerek listeye dahil ediliyorsa o zaman başka sağlam koşulara da “siz bizi de biliyorsunuz, biz de sağlam koşuyuz. bizi de ekleyin” deme hakkın doğmaz mı? Bu şekilde “keyfi” bir tavrın özünde Sherpa John’un eleştirdiği Hardrock tavrından pek farkı yok bence. Ben A koşucusu olarak UTMB’ye mail atsam “bu yıl UTMB koşmayı çok istiyorum ama puanım yeterli değil; ama aslında ben çok sağlam X ve Y koşuları koştum, sadece sizin listede değiller” desem X ve Y koşuları listeye alınır mı? Yakın zamana kadar alınmaz çünkü bir sistematik var diye biliniyordu. Ama A* koşucu isen alabiliyormuş, aslında süreçte bunu öğrenmiş olduk. Sanırım bu tavır ile kendi kurdukları sisteme zarar vermiş oldular.

Kilian çok değerli bir sporcu. Ama bir profesyonel olarak böyle bir duruma düşmemesi gerekirdi. Açıkçası onun ya da koşu planlamasını yapan ekibin de hatası olduğunu düşünüyorum.

6 Beğeni