UTMB 2016 Puan Kriteri

2016 yılı için UTMB’ye katılım kurası ön koşulunu son 2 yıl içerisinde en çok 3 koşu ile 9 puan olarak değiştirmiş durumdalar. Bu haliyle 1 ve 2 puan veren bütün koşular UTMB için devre dışı kaldı. Çok deneyimli bir koşucu değilseniz katılma şansı gerçekten giderek azalıyor…

6 Beğeni

3-4-2 veya 4-4-1 gibi olasıklıklar ile 1 ve 2 puan veren koşular halen kullanılabilir ,
ama gerçektende 3 yarışda 9 puan toplamak kolay olmayacak

2 Beğeni

Bu konu hakkında fazla bilgim olmadığı için sorularım olacak.

-Bu puanlar sadece utmb için mi gerekli yoksa başka yarışlara da katılmak için bu puanları toplamak lazım mı?

-Şu anda ülkemizde puan veren yarışlar hangisi? Benim bildiklerim

İznik ultra 3
Orhangazi Ultra 2
Aladağlar Sky Trail 1
Cappadocıa Ultra 3
Cappadocıa Trail 1
Runfire Cappadocıa 4
Likya Ultra 4
Longest Night Marathon 1

Birkaç hafta şöyle bir haber girmiştim. OCC’ye de 1 puan kriteri geldi.

@artan, bunlar aslında resmi olarak UTMB yarışları için geçerli puanlar. Ama başka yarışların organizatörleri de eğer katılanların belli bir tecrübe seviyesinde olmasını arzu ediyorsa belli bir puana sahip olanlar girebilir şeklinde kriter koyabiliyor. Mesela Lavaredo benim gittiğim sene 2 puan istiyordu vs. gibi. Bunun gibi örnekler var, ilgili yarışın organizatörüne kalmış bir seçim yoksa her yarışta olacak diye bir şey yok.

Bugunun tarihi itibariyle UTMB 2016’ya puan vereceği resmileşen yarıslar üsttekiler. Gecen 2 yılda Cekmekoy 60K (Mayıs ayında yapılan) 1 puan verdi. Longest Night gecen sene 1 puan verdi. Diğer yarışlar için emin olmak için yarıştan önce organizatörüne sorup bilgi almanızda fayda var.

2 Beğeni

4 puanlı koşular var haklısınız, nedense maksimum 3’e gitti aklım. Yanlış bilgi oldu, kusura bakmayın!

DASK ADAM son iki yıldır (2014-2015) puan vermiyor görünüyor. Frig Vadileri de listede yok. Sanırım ITRA değerlendirmesi için teşvik etmeliyiz organizasyonları. (Parkur değişikliği nedeniyle Kapadokya 2015 sertifikasını bu hafta aldı, yakında listede görebilirsiniz)

Serkan (@girgink) ITRA sitesinde Kapadokya 110 ve 60K puanları 2015 için şu anda onaylanmıs sekilde gözüküyor, yukarıdaki listeyi ona dayanarak verdim. :wink: UTMB sitesinde de yakında güncellenir.

ITRA onayı çok yeni, resmi olarak dün geldi :slight_smile: UTMB için ayrıca ek bir prosedür daha var, onu henüz başlatamadık. Çok uzun sürmez ama, yakında listelenmiş olur.

1 Beğeni

ITRA para istiyor puan veren yarış listesine girmek için ? yanlış mı biliyorum ? DASK zaten çok gönüllü bir organizasyon. ama yanlış sponsorluk ücret politakası ile yanlız kalıyor. 200 kişinin katıldığı organizasyon ve 20bin tl civarı sponsorluk bedelleri ile yola çıkılmamalı… yoksa utmb ye ilk kaydettirip Türkiye tarihinde ilk akredite yarıştır… :smile:

İstiyor ama çok değil Emre. Üye olmayan organizatörlerden yarış değerlendirmesi başına 100 Euro ücret alıyor ITRA. Ama üye olanlar için ücretsiz. Üyelik için de düzenlenen organizasyona katılımcı sayısına göre 50 ile 500 Euro arasında yıllık aidat ödemek gerekiyor. Mevcut durumda Türkiye’deki organizasyonların hemen hemen tamamı minimum aidat ile üye olabilir. UTMB’ye puan verebilen yarış olmanın dışında ITRA’nın diğer çalışmalarından da faydalanılabilir, gerçekten faydalı bir şey üyelik!

Üstelik artık bir ülke temsilcimiz var! Yapılan oylama ile @caner ITRA Türkiye temsilcisi oldu. Buradan da tebrikler! :slight_smile:

2 Beğeni

@girgink teşekkürler
@emretok75 ITRA yakın gelecekte UTMB puanından fazlasını yapacak, ki esasında şimdiden öyle. Ekim 2015 te IAAF ile resmen partner olması olası.
ITRA pahalı bir süreç değil ama kısıtlı gelir kaynaklarıyla sabit giderli operasyon yapıyorlar. Serkan maliyetleri özetlemiş.

Merhaba,

9 puanı 3 yarıştan toplama durumunda sizin de bildiğiniz gibi iki seçenek bulunuyor.

birincisinde 3+3+3 şeklinde puanları toplamak. burada 3 tane 3 puan veren yarışa katılmak gerek. türkiyede bildiğim kadarıyla iznik 140K, capadocia ultra (110K) ve likya tek etap bu puanları veriyor. bunun dışında 3 puan veren yarış var mı? 2017 yılında bu yarışlara katılmak isteyen ise şöyle bir sorunla karşılaşacak; capadocia ve likya tek etap’ın tarihleri birbirlerine çok yakın olduğu için arada mental ve fiziksel olarak dinlenme zamanı olmayacak. yani yarışlara zevk alma için katılmadan ziyade katılma işi puan toplama işine dönecek, koşma amacını yitirecek bana göre…

bir diğer alternatif ise 3+2+4… bu durumda çok etaplı yarışlardan likya veya kapadokya listeye giriyor. likyanın zamanı diğer 3 puanlı yarışlar ile yakın tarihli olduğu için kapadokya çok etaplı yarış tercih edilir hale geliyor.

son durumda 3+2+4 luk bir sistemde iznik ultra, kapadokya çok etaplı yarış ve 2 puanlık bir yarış 2017 sonunda UTMB kurasına katılmak için yeterli gözüküyor. yani 2017 sonunda kuraya katılmak isteyen bir kişi Türkiyedeki yarışlara katılmak isterse ve 1 yılda bu puanları toplamak isterse yolu kapadokya çok etaplı yarışından geçmek zorunda gözüküyor. (iznik 140K’yı saymadım bile)

zaten bu yarışları alnının akıyla bitiren UTMB’ye katılmasa da olur diyesim geliyor, demiyorum :slight_smile:

burada çok tecrübeli kişiler var. siz neler yapıyorsunuz, nasıl hareket ediyorsunuz?

Koşulara aynı yıl içerisinde katılmanız gerekmiyor. 2018’de UTMB koşmak istiyorsanız, bu seneki koşularınız da değerlendirmeye alınacaktır. Eğer yeterli hazırlığınız varsa Kapadokya Ultra Trail seçeneğini değerlendirebilirsiniz örneğin. Aralık’ta düzenlenecek Kaz Dağları Ultra’da yeni sistemde 4 puan veriyor.

dediğiniz gibi puanları 2 yıl süre içerisinde toplamak yeterli ancak 2018 kuralarına girebilmek için 2017 sonuna kadar süre veriliyor bildiğim kadarıyla. kaz dağları eski sisteme göre 2 puan diye biliyorum. yeni sisteme göre 4 puan ama yeni sisteme göre de 15 puan toplamak gerekiyor.
kapadokya ultra için yeterli hazırlığım yok malesef. 1 yıl içerisinde 9 puan toplama düşüncesiyle yurtdışı parkurlara da bakmak gerekecek gibi.

Eğer daha önceden uzun ve dağ koşusu deneyiminiz yoksa, doğrudan UTMB yerine CCC ile başlamayı da düşünmenizi önerebilirim. Rotanın ikinci kısmını koşmuş ve hem profili hem de ortamı görmüş olursunuz.

1 Beğeni

5 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: ITRA ve Amerikalı Yarış Organizatörleri Arasındaki UTMB Anlaşmazlığı