İnterval Antreman

Merhaba herkese, interval antremanlarını açıkcası nasıl doğru yapılır tam bilmiyorum. Haftada kaç gün yapmalıyım hangi sıklıkta yapmalıyım bunları hiç bilmiyorum. Sporda yapılan her hareket kişiye özeldir herkesin sağlık durumu antreman geçmişi farklı bununda bilincindeyim ancak koşuya yeni başlamış biri sayılırım açıkcası koşuya başlayalı bir 4 ay oldu ama son 1 ayda rutin koşularımı tam yapamadım. Rutin koşulardan kastım haftada en az 3 gün orta tempoda yarım saat koşu. Hızımı arttırdığım da bilgisizlik ve dayanıklılığımın düşük olmasından dolayı antreman sürelerim çok kısa kalıyor. Bunu bana faydalı bir antremana nasıl çevirebilirm. Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba

Koşuya yeni başlıyorsanız bunu öneririm https://www.youtube.com/watch?v=qemRoIcb7pU&t=101s

Yeni başlayanlar için en iyi antrenman intervaldir ama doğru hız ayarlaması ile. Bu riske girmeden yapabileceğiniz en yararlı şey ise yokuş çıkmak, merdiven çıkmaktır. 4 ay aslında fena değil ama süreklilik önemli. Size tavsiyem, normal koşuların yanına(sürekli olsun ama!), yokuş ve merdiven ekleyip + cross training yapmaktır.

1 Beğeni

Swift’in tavsiyesine katılıyorum. Çok basit ve en akılcı şeyi söylemiş.
Ben de 2 senedir düzenli koşan, pek iddiası olmayan amatör bir koşucuyum. Sizin yaşadıklarınızı inanın ben de yaşadım. Bilinçsizce yapılan antrenmanlardan sonra, sürantrene olmaktan dolayı rahatsızlık yaşayınca, bir koçtan destek almaya başladım. İnanın çok faydasını gördüm. Kişiye özel dengeli bir antrenman programı oluşturmak bir bilim olduğu için bu işi bir bilene teslim etmenin en doğru iş olduğunu düşünüyorum.
İnterval kişiye özel yapılması gereken bir şey ve yoğun koşu süresi 15-20 dakikayı geçmemeli.
Utkuer Yaşar’ın triatlona giriş kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Koşuyla kalın , sevgiler

Arkadaşlara katılıyorum. Ben triatlona 8-9 ay önce başladım ama yaptığım ilk iş bu işi bilen bir antrenörle çalışmaya başlamak oldu.Çok da faydasını gördüm. Eski voleybolcuyum ve insanlara voleybol oynamayı öğretecek düzeydeyim ama dayanıklılık sporlarında yeterli antrenman bilgim olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Eğer bir yarış hedefiniz varsa, hem boşuna km’ler koşmuş, hem de sakatlığa davetiye çıkarmış olursunuz. Ya çok iyi araştırın, sorun, emin olun ve öyle bir program hazırlayın ya da bir antrenörle çalışın bence de. Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama büyük şehirlerde koşu grupları var bir sürü. Onlardan da yardım alabilirsiniz. Grupların başında genelde eğitimli sporcular oluyor.

Teşekkür ederim değerli tavsiyeleriniz başka bir sorum daha olacak yaptığım antremanlarda ağız kuruluğu inanılmaz derecede zorluyor bunun için beslenme tavsiyesi verebilir misiniz ?

Şöyle giriş seviyesi bir yazım vardı. Belki işinize yarar.

3 Beğeni

Yeterince su aldığınıza eminseniz, gerisi zamanla alışılarak çözülür :wink: