Ilk maraton için yardim

merhaba ben forumunuza yeni katıldım. daha önce 5k ve 10 k da yarışlarım oldu. ama artık maraton koşmak istiyorum fakat bir antrenörle çalışmadığım için maratona nasıl hazırlanmam gerektiğini bilmiyorum. internette bir çok antrenman örneği var ama onlar benim için hafif kalıcı diye düşünüyorum şu anda 5k da 14:20 civarında koşuyorum, amacım 2017 avrasya maratonu ve haziran ayı itibari ile 5 aylık bir dönemde hazırlanmayı planlıyorum bana 3 saatin altında iyi bir derece ile bitirmemi sağlayacak bir antrenman örneği verebilirmisiniz bilgisi olan biri yardımcı olursa sevinirim üniversite öğrencisi olduğum için bulunduğum ilde antrenörler ilgilenmiyor kulüp sporcusu olma gibi şartlar öne sürdükleri için tek başıma antrenman yapmaya alıştım

2 Beğeni

Türkiye 5000 metre atletizm rekoru 13 dakika. Eğer şuanda amatör koşup 14.:20 yapıyorsan hiç maraton deneme orta mesafe için profesyonel bir hoca bul derim. Yaşını ve çalışma hayatını bilmiyorum ama 14:30 altı elit atlet seviyeleri. 3 saat altı maraton hedefi olanlar en iyi 5000 metreleri 18 dakika civarında oluyorlar. Senin seviyen tahmini süre hesaplama programlarına göre 2.19 gözüküyor. Yanlış hatırlamıyorsam milli takım maraton barajı 2.19 du.

1 Beğeni

evet 5000 m için derecem iyi gibi hatta rio olimpiyatlarında bir kaçtane yarışmacı 15 civarında yarışı bitirmiş ama artık neyaptıysam hızlanamadım bir antrenörle çalışamıyorum öğrenci olduğum için kimse ilgilenmiyor bende çift antrenman yapayım dedim bu sefer dozajı fazla kaçırdığım için kemikte zorlamaya bağlı bir rahatsızlık oluştu malesef ve hala geçmesini beklediğim için antrenman yapamıyorum, maraton antrenmanlarını daha rahat yapabileceğimi düşündüm.sonuçta iş dayanıklılığımı uzun mesafeye aktarmak ve kendi ritimimi bulmaya kalıyor :confused:

Birde garmin’in advanced maraton antrenmanına bak istersen. Training garmin diye arayabilirsin. Bulamaz san haber ver. İşini görür kesinlikle.

1 Beğeni

Mail adresinizi verirseniz, Garmin Connect’ten çektiğim maraton hazırlık programlarını atabilirim. 16 haftalık, mesafe veya kalp ritm bazlı farklı seviyelerde (Level 1-2-3) 6 program var.

1 Beğeni

Hangi şehirde yaşıyorsun. Belki oralarda seninle ilgilenecek tanıdıklarımız vardır. Bunu söyleme sebebim, maraton ve yarı maraton gibi yol koşuları uzun soluklu antremanlardır. Bir kaç antreman tekniğini beraber kullanmak gerekir. Dayanıklılık, süreklilik ve hız. Mesafeler 5000 - 10.000 - 21K (yarı maraton) 42K (Maraton) olarak artırılmalıdır. Anladğım kadarıyla 20’li yaşların başındasın. Hızlısın. Belke de dayanıklılık sorunun var. Patlama gücün yüksek olabilir. Ama unutma maraton sabır işidir. Hiç aceleye gelmez. Sakatlıklar uzun sürer. Antremanla birlikte iyi dinlenip, iyi beslenme de çok önemlidir. Dediğim gibi bazı “Kişisel antrenörler”, “programlar”, “Dergi, forum, web, ıvır zıvır” kaynaklar bulunabilir. Ama unutma antreman alacağın kişi yada kurum seni tanımalı, yaşam tarzını bilmeli ve ona göre dozajı artırıp, azaltarak seni sakatlanmalardan da koruyorarak bu işi en iyi çözer. Türkiye’nin de maalesef sorunu burada…

2 Beğeni

muratali_2@hotmail.com bu benim mail adresim, ingilizcem iyi değildir inşallah türkçe programdır :slight_smile:

ıspartada yaşıyorum ,burada hocalar var spor il müdürlüğünün kulüplerin ama onlarda gerçekten çok kalabalık bir grupla ilgileniyor ve çok daha küçük yaşlardalar, birebir ilgilenme fırsatları olmuyor öğrenci olduğumdanda onlar için ölü yatırım durumunda oluyorum 25 yaş

öncelikle özür dilerim. sporda insanların dediklerine saygı benim için temeldir. Ancak birde spor bilimi diye birşey var. sen hali hazırda 1 km yi 3 dakikanın altında aldığını söylüyorsun. imkansız değil ama basit bir iş de değil. Eğer gerçekten böyle ise seve seve sana yardım etmek isterim. Hem antrenör bulma hemde gerekli malzemede destek bulma. Bulunduğum şehirde milli takım antrenörleri arkadaşlarım. Belki mersine gelirsen seni onlarla görüştürürüm, ve sana profesyonel bir klup de bulunabilir. senden istediğim bir ara statta 400 metre ve 800 metre sürelerine bak bana gönder. hatta yapabilirsen 400 de veya 600-800 de videonu da çekebilirsin. mail adresim drdurukan@gmail.com.
öte yandan orta mesafede hızlı isen şimdilik orta mesafede daha da hızlanma çalışmalısın, daha uzun mesafeler şu an için sana yarardan çok zarar verebilir.

1 Beğeni

Maalesef programlar İngilizce, 3 farklı seviyede süre bazlı 3 programı mailinize yolladım. Tam olarak programa uymasanız bile en azından nasıl hazırlanacağı konusunda bir fikir verir. Sağlıklı antrenmanlar.

1 Beğeni

tamam hocam mail adresinizi kaydettim bir mail gönderdim oradan haberleşiriz.

sağolun ben onları translet gibi yerlerden çeviririm artık :slight_smile:

Murat Ali kardeşim. İstanbul’da yaklaşık 9 yıldır birlikte antreman yaptığım hocam Asım Çetin’e bahsettim senden. Belki ismini duymuşsundur. Kendisi hem iyi bir hoca, hem de faal atlettir. En iyi tarafı da alışıla gelmişin dışında sporcusuyla birebir ilgilenir. İyi takip eder. Beslenmesinden, dinlenmesine, antremanına kadar inandğı sporcuyu sonuna kadar destekler. Eğer çalışma fırsatı bulursan çok şanslı olursun, bundan emin ol. Hemen hemen Türkiye’nin her iline gitmiştir ve tanımıyan yok gibidir. Halen Beştelsiz-KoçSistem Atletizm takımını çalıştırıyor. Araryıp bizzat tüm sorularını sorabilirsin. Sporcu dostu bir kişidir. Bana kemalkaraer@gmail.com dan ulaşabilirsin.

1 Beğeni

tamam hocam mail atıyorum size