İlk Dağdan Aşağı Koşulan Yol Maratonumuz Eker I Run

Artık yeni bir maratonumuz var. Daha önceki yıllarda en uzun 15K parkuru olan Eker I Run, bu yıl maraton mesafesinde de koşulacak. 5K ve 15K parkurları koşulmaya devam edecek. Sitesinde parkur özelliklerini detaylı olarak açıklayan organizasyon, Türkiye’nin beşinci maratonu ve ilk dağdan aşağı koşulan yol koşusu olduğunu vurgulamakta. Uludağ oteller bölgesinde 1793 metre rakımda başlayarak Nilüfer ilçesindeki Eker Meydana kadar (117 metre rakım) alçalan bir yol maratonu olacakmış. Başarılarınız daim olsun.

https://ekerkosu.com

15 Beğeni

Dizinde sıkıntı olup da haberi olmayanların sıkıntılarını ortaya çıkartacak, olmayanlarda da oluşturabilecek bir yarış :laughing:

9 Beğeni

Patika koşularında olduğu gibi dik eğimli bir inişten ziyade, o mesafeye yayılmış bir eğim hayal ediyorum. Böyle bir sıkıntı yaşanmaması için, parkurun eğimi muhakkak düşünülmüştür. Güzergah tam olarak belli olduğunda tekrar gözden geçirmek isterim tabi.

Sitede “Rotada toplam 550m tırmanış, 2230 metre iniş bulunmaktadır.” şeklinde bir bilgi de var.

Ciddi bir iniş antrenmanı gerektirir. Quadlara binen yük çok fazla olacak. Güçsüz bacaklar sonrasında bir süre sizi süründürebilir :smile:

2 Beğeni

Bütün balata ve diskleri yakar .

11 Beğeni

Bu yarışı bitiren çoğu kişi birkaç gün zombi gibi dolaşır.Benden uyarması :wink:

4 Beğeni

Geçen sene Likya 35’ in son 20 kilometresi kesintisiz 2000 m inişti, keyifliydi. Ama kesinlikle quad-killer :crazy_face:

4 Beğeni

Hem düzenlenen yarışlardaki hizmet kalitesinin hem de yarış çeşitliliğinin arttığını görmek çok güzel… Fakat hala 24 saat pist yarışımız yok. ( Yeni yarış düzenlemek isteyenlerin kulağına kar suyu kaçırmış olayım… :slight_smile: )

1 Beğeni

Her sene 27 Aralıkta, genellikle kar ve buzda 10k nın neredeyse 5-6k sı yokuş aşağı koşulan Büyük Atatürk Koşusunda koşan biz AnGaralılar için 2230m yokuş aşağı çerez gelir :stuck_out_tongue:

3 Beğeni

Bu parkurun maraton en iyi derecesi koşmaya pek uygun olmadığı aşikar ama çoğunluğu yokuş aşağı koşulan maratonlarla ilgili “hızlı parkur” algısına karşılık bununla ilgili bir yazıyı buraya bırakayım: https://www.runnersworld.com/advanced/a20820206/downhill-all-the-way/

Amerika’da Boston qualification için hızlı koşabilecekleri maraton arayanlar bu gibi çok fazla iniş içeren parkurları tercih edebiliyorlarmış ancak gerek inişlerin çok güçlü quadlar gerektirmesi, gerekse bu denli iniş içeren bir parkurun doğal olarak yüksekten başlamasının gerektirdiği daha az oksijenle koşabilme yeteneği (aklimatizasyon) nedeniyle, beklenenin aksine bu parkurlarda en iyi derece koşabilmenin deniz seviyesine yakın ve daha düz bir parkura göre daha zor olduğu ifade edilmiş.

4 Beğeni

İniş maratonu ilginç olur ben denemeyi düşünüyorum.

Maraton başlangıcı uludağa teleferikle gidilecek sanırım eker meydanından teleferiğe servis olacakmı aracımla geleceğim eker meydanına ı park etmeliyimn yoksa teleferiğemi park etmeliyim anlayamadım yeterli açık bilgi sitede yok bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

merhaba,

Eker meydandan sabah 5:10 ve 5:25’te iki adet servis kalkacak ve teleferiğin ilk istasyonuna gidecek. Oradan da teleferikle dağa çıkılacak. Aracınızı Eker meydana bırakabilirsiniz.

Bu maratonu 2019’da koşan üyelerin değerli değerlendirmelerini , raporlarını bekliyoruz.

@AhmetZiyaM Asla Durma vloglarına bakabilirsin.

1 Beğeni

Tüm yarışlarda kürsü yapan abimin bu yarışı koştuktan sonra bir süre yürüyemediğini duyduğumdan beri pek sıcak bakmıyorum bu yarışa. Eğer balatalarınız ve motor freniniz kuvvetliyse hiç durmayın. Araçla bile hep frene basılı indiğimiz yolu koşarak ineceksiniz. İki kere düşünün yarış bıraktırır bu iniş

2 Beğeni

ama sosyal medyada paylaşmalık personal best’ciler çok seviyor bu yarışı…sonrasında sakatlansalar da alınan like’lara değer görüyorlar sanırım :slight_smile:

1 Beğeni

Bursa’da Geçit’ten Mudanya’ya koştuğum zaman Mudanya inişinde saate baktığımda 4 pace gösteriyordu. Ne kadar frenlemeye çalışsamda kendimi durduramadım ve dalağım şişti. 11.km Mudanya’da yunus heykelinin orada bırakmak zorunda kaldım antrenmanı. Uludağ gibi bir yerden indiğimi düşününce gerçekten çok can yakacağını düşünüyorum hatta hissediyorum o acıyı

Geçen sene oldukça keyif alarak koştuğum bir yarıştı. Umarım bu sene de yapılır ve katılırım.

1 Beğeni

Az önce telefonda görüştüm.
1 hafta içinde karara göre duyuruyu yapacağız.
%80 iptal. İptal olursa seneye devretme, para iade, bağış gibi seçenekler olacak dediler.

2 Beğeni