İlk Dağdan Aşağı Koşulan Yol Maratonumuz Eker I Run

maraton
#1

Artık yeni bir maratonumuz var. Daha önceki yıllarda en uzun 15K parkuru olan Eker I Run, bu yıl maraton mesafesinde de koşulacak. 5K ve 15K parkurları koşulmaya devam edecek. Sitesinde parkur özelliklerini detaylı olarak açıklayan organizasyon, Türkiye’nin beşinci maratonu ve ilk dağdan aşağı koşulan yol koşusu olduğunu vurgulamakta. Uludağ oteller bölgesinde 1793 metre rakımda başlayarak Nilüfer ilçesindeki Eker Meydana kadar (117 metre rakım) alçalan bir yol maratonu olacakmış. Başarılarınız daim olsun.

https://ekerkosu.com

9 Likes

#2

Dizinde sıkıntı olup da haberi olmayanların sıkıntılarını ortaya çıkartacak, olmayanlarda da oluşturabilecek bir yarış :laughing:

9 Likes

#3

Patika koşularında olduğu gibi dik eğimli bir inişten ziyade, o mesafeye yayılmış bir eğim hayal ediyorum. Böyle bir sıkıntı yaşanmaması için, parkurun eğimi muhakkak düşünülmüştür. Güzergah tam olarak belli olduğunda tekrar gözden geçirmek isterim tabi.

Sitede “Rotada toplam 550m tırmanış, 2230 metre iniş bulunmaktadır.” şeklinde bir bilgi de var.

0 Likes

#4

Ciddi bir iniş antrenmanı gerektirir. Quadlara binen yük çok fazla olacak. Güçsüz bacaklar sonrasında bir süre sizi süründürebilir :smile:

2 Likes

#5

Bütün balata ve diskleri yakar .

7 Likes

#6

Bu yarışı bitiren çoğu kişi birkaç gün zombi gibi dolaşır.Benden uyarması :wink:

4 Likes

#7

Geçen sene Likya 35’ in son 20 kilometresi kesintisiz 2000 m inişti, keyifliydi. Ama kesinlikle quad-killer :crazy_face:

4 Likes

#8

Hem düzenlenen yarışlardaki hizmet kalitesinin hem de yarış çeşitliliğinin arttığını görmek çok güzel… Fakat hala 24 saat pist yarışımız yok. ( Yeni yarış düzenlemek isteyenlerin kulağına kar suyu kaçırmış olayım… :slight_smile: )

1 Like

#9

Her sene 27 Aralıkta, genellikle kar ve buzda 10k nın neredeyse 5-6k sı yokuş aşağı koşulan Büyük Atatürk Koşusunda koşan biz AnGaralılar için 2230m yokuş aşağı çerez gelir :stuck_out_tongue:

3 Likes

#10

Bu parkurun maraton en iyi derecesi koşmaya pek uygun olmadığı aşikar ama çoğunluğu yokuş aşağı koşulan maratonlarla ilgili “hızlı parkur” algısına karşılık bununla ilgili bir yazıyı buraya bırakayım: https://www.runnersworld.com/advanced/a20820206/downhill-all-the-way/

Amerika’da Boston qualification için hızlı koşabilecekleri maraton arayanlar bu gibi çok fazla iniş içeren parkurları tercih edebiliyorlarmış ancak gerek inişlerin çok güçlü quadlar gerektirmesi, gerekse bu denli iniş içeren bir parkurun doğal olarak yüksekten başlamasının gerektirdiği daha az oksijenle koşabilme yeteneği (aklimatizasyon) nedeniyle, beklenenin aksine bu parkurlarda en iyi derece koşabilmenin deniz seviyesine yakın ve daha düz bir parkura göre daha zor olduğu ifade edilmiş.

3 Likes