İdeal kilo sorunsalı

Arkadaşlar 1.82 Boy 82 kg biriyim. Sizce kilom normal mi? Göbeğim yok.
Koşu için kilo vermek istiyorum fakat kaslardan gitmemeli. Aksi halde görüntü olarak baya kötü gözüküyor. Yağ kas oranını ölçen tartılardan alayım diyorum fakat onların da çok doğru ölçmediğini söylüyorlar. Çare diyetisyen mi? Bu konuda sizler neler yapıyorsunuz?

Koşuda kilo olayı eğer bir hedefiniz varsa (Kürsü, kişisel rekor vs.) yada Daha profesyonel olmak gibi durumlarda önem teşkil ediyor. Ve ayrıca sağlık açısından önemli. Kilo fazlalığı kalbe ve eklemlere ekstra bir yüktür.

Dediğim gibi bir hedefiniz yoksa sizin kilonuz bence gayet iyi.

5 Beğeni

Herdoğduya katılıyorum kürsü hedefiniz yoksa kilonuz koşu için iyi. Tabii kilo verdikçe dereceniz daha iyi olur şu listeye bakıyoruz Chris Solinsky Is The Tallest And Heaviest Sub 27 Man in History koşucular 60 kilo altı ama koşucular siyahi orada bir beyaz dikkat çekiyor kilosu 73 yani o beyaz adam o boy kilo ile uluslarası alanda başarılı olduysa siz boy kiloyu koşu dert etmeyin.

3 Beğeni

İdeal kilonuz 75-76 olmalı. Oranın çok altına sarkmadığınız sürece bir sorun olmaz. Aniden bu kiloyu vermediğiniz sürece görünüm olarak da pek bir fark olmayacaktır. Öncelikle yağlarınızdan kurtulursunuz. Hız konusunda iddialı bir koşucu olmak istiyorum derseniz de daha altları görmek zorunda kalabilirsiniz.

2 Beğeni

4 yıl önce1.82 boy ve 82 kilo ile 5 km rekorumu kırmıştım ki bence yine kötüydü.

Şu an 91-92 kiloyum ve 5k 31 dk gibi bir sürede koşabiliyorum. Kesinlikle kilo çok çok farkediyor. Şu an kilo vermeye çalışıyorum. Hedefim 85-86. Vücut kitlen arttıkça kanın oksijen taşıma süresi artıyor, bu da nabzın yükselmesine ve performans düşüklüğüne yol açıyor

3 Beğeni

Evet kilo etkiliyor tartışmasız. Bu kiloyla anca bu kadar olur dediğiniz nokta da emin olun daha kısa ve ağır olup daha iyisini yapan var. Kilolarınız daha iyisini yapma azminize ket vurmasın.

2 Beğeni

Kilo engel midir, net engeldir. Ama kilolu antrenman olmaz mi, olur. Kilolu hedeflere ulasilir mi? Dogru hedefler olursa neden olmasin. Sahsen bunu bu sene icinde cok kere tecrube etme sansi buldum. Normal sartlarda 84-87 kilo arasi gidip gelirken, troid sorunlari sonrasi 90 altina inememeye basladim. Antrenmanlari kitabina uygun olarak yapmaya devam ettigim sure icinde 3 kere 10k, derecemi iyilestirdim, 1 kere 21k derecemi iyilestirdim. Geri kalan yarislarda da 10k derecelerim hep en iyi 2. derece oldu. Baya kendi adima ogretici bir surec olsa da, esas merak ettigim 10 kg geriye gidince surelerin ne olacagi… Bu sene de onu denemek istiyorum.

5 Beğeni

bende de aynı durum var şu anda 90 kiloyum ama daha zayıf olduğum zamanlardan daha rahat ve hızlı koşuyorum tabi bu devamlılık ve tecrübenin getirdiği bir durum bence yoksa her fazla 100 gram bile öylesine zararlı ki vücut için dün iki dizimde de ağrı oluştu durduk yere fazla kilolarla koştukça zamanla az ya da çok zarar görüyor vücudumuz

4 Beğeni

Hepinize iyi günler dilerim.
Ben ideal kiloya çok farklı bir gözle bakıyorum. Yağ oranı. Ben 169 cm boyunda, 69 kg ile 70 kg arasında değişen bir ağırlığa sahibim. Normal vücutlu bir insanda ideal yağ oranı %9 ile % 14 arasında olması gerekirken bende %18,5 çıktı. Kas oranım yağ oranıma göre çok az. %12 gibi bir yağ oranını normal kabul edersek yağ oranım çok fazla benim. Yağ oranı bence ideal kiloda en önemli noktalardan birisi.
download

2 Beğeni

%34-35 yağ oranım.%28e düştüğünde fit hissediyorum.Onu da nadiren görüyorum.@Kahomen’in bahsettiği oranları düşününce %20-25 benim için neredeyse yağsız bir oran.

1 Beğeni