IDA Ultra Trail 2023

En kaliteli t-shirt veren yarış bence kesinlikle Yesemek olmalı, 5k bile orjinal under armour verdiler. 2 yıl olacak nerdeyse kalitesinden hiçbir şey kaybetmedi.
Yesemek örneği vermişken gidenler bilir orada da işaretleme çok sorun oldu, köylülerden kaynaklı işaretlerin ortadan kalkmasıyla kaybolan çok fazlaydı, 5k koşucular dahi orman içine sapmaları gereken yerde düz devam ettiklerinden 9k koşmuş oldular, ilk yarışlarda olabilir denilerek bir sonraki için tedbirler daha sıkı tutulacaktır.

2 Beğeni

Alttaki fotoğrafı Üzeyir Strava koşu kaydı paylaşımında paylaşmış.
Fotoğrafı Mikhail çekmiş. Mikhail’in Strava paylaşımında da var aynı fotoğraf.
Fotoğrafta zorunlu malzeme bilinci ve organizasyon kurallarına saygısı olan ve olmayan sporcu arasındaki farklar görülebilir.

7 Beğeni

Zorunlu malzemelerin kaçı kaç sporcuda tam sorusunun kontrolu organizasyonda (kontrol edilebilir demekte), diskalifiye ederiz diyor.Şu malzemelerden artı dediklerim bel çantasında rahat olabilir, bir iki ekleme de sığabilir.

• Toplamda en az bir litre kapasiteli su kabı (su torbası, şişe, matara vb.)
  • Cep telefonu (organizasyon ve acil durum telefon numaraları kayıtlı olmalıdır) +
  • Acil durum battaniyesi (alüminyum)
  • Düdük +
  • Yağmurluk +
  • Uzun kollu iç giysi
  • Bere veya buff
  • Çalışır durumda kafa feneri ve yedek pilleri
  • Bardak (ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır)
  • Eldiven

Yağmurluk sanırım.

11 ve 12. maddeler.
https://www.idaultra.com/page/idahalfultra66k

Kafada bere veya belki fener de var.
Su kabı varsa bardak kullanmam keyfi olabilir ama acil durum battaniyesi, uzun kollu iç giysi çok öncelikli.

Düzeltme:
36k için kafa lambası da zorunlu malzeme listesinde yokmuş.

https://www.idaultra.com/page/runzeus36k

4 Beğeni

O zaman neden bu kadar şikayet ediyoruz ki ülkemizdeki yarış organizasyonları hakkında…artık şansımıza ne düşerse, kaderimize razı olalım.Beklentimizi düşük tutarsak alacağımız hizmet bu kadar olur.Yanlışsam düzeltin lütfen…Bir tshirt bedenini daha doğru düzgün veremiyorsan sen bu işi hakkıyla yapmıyorsundur kanımca…
Eğer şikayetlerimizi söylemezsek bu işi organize eden kişiler nasıl daha kaliteli hizmet verecekler…

2 yıl önce boğulmak üzere olan yarışmacı,

işaretlemelerdeki noksanlık,

zorunlu malzeme kontrol edilmemesi,

küçük gelen tshirt,

15k’da 2 fotoğrafçı olması.

image
Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi
(Wifi esprisine eklenmiş, orijinalde elbette yok)

5 Beğeni

Bu sene CUT Team 2. yarıyı otso bel çantasıyla koştum, Oğuzhan Singer’de geçen sene bel çantasıyla koşmuştu. Bütün malzemelerim vardı, Oğuzhan’ın bel çantasıda (2022) Fatih Topçu’nun videosunda göründüğü kadarıyla arka kısmı şişkin ve doluydu.

Burada ise Uzun kollu iç giysi bel çantasına, yağmurlukla, sulukla sığmaz. Suluk elde taşınır ama yinede sığması zor. Fotoğraf da elde sulukta gözükmüyor. Sporcunun o bel kemeri ağırlığına alışkın da olması gerekiyor o hızlarda özellikle.

Tabi bunların tamamı varsayım, ortada bir soru işareti varsa diğer sporcuların hakkına girmemek için organizasyon ve sporcu ispatlamakla mükelleftir.

5 Beğeni

Bu konuda hiç bir bilgim yok .Fakat hani ticaret yapan biri olarak düşünüyorum sadece .Elit atlet sıfatındaki insanlar muhtemel bu organizasyonlara davet ile geliyorlar renk olsun reklam olsun diye düşünüyorum.Reklam olsunki seneye daha bi çok katılım olsun ve kazanç artsın.Yani organizasyon yapan firmadan bi şey çıkacağını zannetmiyorum.Kulak üstü yatılacak gibi sanki.

3 Beğeni

Organizasyonları bolca eleştiriyoruz. Fiyatlardan, kontrol noktası malzemelerinden, işaretlerden, ilgi alakadan vs. ama yine de gidiyorsak organizasyonların gelişmesini, memnuniyetin artmasını beklememek lazım. Balıkesir’de yaşayan bir koşucu olarak günübirlik gidip gelebeileceğim bir yarışta, 2021 İda 66k’da son kez koştuktan bir daha katılmayı hiç düşünmedim. Açıkçası açıp sitesine bile bakmadım sonra. 2 kez katılmış biri olarak bazı kısımlarını beğensem de İda Ultra’ya tekrar katılmayı hiç düşünmedim.
Çok sevdiğim ve beğendiğim başka bir yarışa da fiyat politikası nedeniyle katılmıyorum. Biraz tepki bazı şeyleri belki iyileştirir. Zorunlu malzeme kısmına artık çok takılıyorum. Biz taşırken sözde elitler, özel davetliler malzemesiz koşuyor…

8 Beğeni

Milli maratoncumuzu çok zorlayan ve yarışı da kazanmasını bilen Mikhail Venediktov’un en iyi maratonu 2:48, en iyi yarı maratonunu da bu sene 1:16 olarak koşmuş ki o da yine 2:4x seviyesinde bir maratonu işaret ediyor.

2:13 ile 2:4X arasında dağlar kadar fark var ama patikada işin rengi çok değişmiş. Teknik arazide tecrübeli ve iyi tırmanış becerisi olan bir patika koşucusu kendisinden 30 dakika daha hızlı maratonu olan bir yol koşucusunu, nispeten kolay sayılacak bir patika parkurunda bile (36 km mesafe,1485 metre yükseklik kazanımı) geçebiliyor. Oğuzhan’ın Ayarı Kaçanlar’da uzun uzun anlattığı, trail koşusunun yoldan bambaşka bir branş oluşuna iyi bir örnek olmuş bu yarış.

7 Beğeni

Bunların hepsi bel çantasına sığıyor. İki suluk tam dolu şekilde koşmak zor bu arkadaş cp ler arasını hızlı geçebildiği için suluları doldurmamış bile olabilir.

1 Beğeni

Ben en sondan gittiğim için karanlıkta pek bişey göremedim ama Çamlıbel’ e 2 km mesafede yolun ortasına bırakılmış yada sebebi her ne ise, tekli baton buldum. Çamlıbel de görevli arkadaşlara teslim ettim.

1 Beğeni

Muhtemelen düşürdü ve haberi olmadı. Batonlar çantanın arkasına lastikle vs takılıp koşulunca, sallantıdan dolayı tutturulan yerden düşebiliyor, bel çantasına tutturmak için de iyi sabitlemek lazım, batonla koşmada en çok uğraştıran sorunlardan biri bu sanırım

2 Beğeni

Bu gercekten renk, reklam veya motivasyon oluyor mu? Ben cok dusunuyorum. Bu atlet ve bu yaris ozelinde soylemiyorum genel olarak kast ediyorum. Ama bu ozelde sorsak, kim heyecanlaniyor en onde Uzeyir kostu, birinci oldu diye. Mesela dun Mersin’de 10 tane 2:10’luk Kenyali getirmisler. Kosuculara hicbir etkisi, katkisi yok bence. Rota gidis gelisse yanindan ceylan gibi sekerek gecen insanlar gorursun 3-4 sn kadar, o kadar. Bilirsin ki yarisi bu elitlerden biri kazanacak ve seninle hic ilgisi yok. Hani cok cok unlu birileri olsa, Kipchoge, Bekele, Kiptum gibi, belki dersin bu adamlarla ayni starta ayak bastim, ki yasim ilerledikce bu da beni cok motive etmemeye basladi. Tamamen ayri dunyalarin insaniyiz. Ben cok anlamiyorum bunun kosucular icin oldugu soylenince. Ama ikna edilmeye hazirim, acigim farkli fikirlere.

15 Beğeni

Parkur öyle bir parkur ki onlarda orada koşuyor diye reklamını yapıyorlar bence. Organizasyonu daha profesyonel gösterme çabası diye düşünüyorum.

3 Beğeni

Baton açık halde idi, uzun vaziyette… Bu şekilde çantada gidilebiliyormu bilmiyorum. Ben elimden bırakmam hiç, kapatmam da, çantaya da hiç bağlamadım.

1 Beğeni

Seneye bu yarışlara katılım yüzdesi artacaktır emin olun…. :blush::raised_hands:t3:

2 Beğeni
  • Organizasyon…;
    Bana ne kardeşim gelmeseydiniz/koşmasaydınız…:yawning_face::yawning_face:
2 Beğeni

Bende pek umursamam açıkcası Elit atlet olsa ne olur olmasa ne olur ,Fakat pek çok insanda malesef komik hırslar oluyor ve kendilerini sınamak için bir fırsat olarak görüyor olabilirler bu yarışları.Ben hep eğlence tarafında oldum bu işin o yüzden yanılıyorda olabilirim

2 Beğeni

Baton tehlikeli .Baton antremanı yapmadan kullanıyorsan birinin gözünü çıkartırsın .Baton antremanı şart

1 Beğeni

Hoşlanmıyorum yav namık hocam .saçma sapan işler oluyor .Pişman oluyor insan