Hangi saat? (Fenix, Forerunnner, Suunto)

Forumda Ignite ve Grit X kullanan var mı ? Ciddi indirime girmiş duruyor.

1 Beğeni

@DesertRose merhaba, ben polar ignite 1. versiyon kullandım…Kardiyo güç antrenmanlarını yapmadım ama yapanlar için örnekler vs var.Hoşuma gitmeyen yanı elle lab tur almak yok,dokunmatik yağmurda sogukta dejavantaj.Kalp atım ölçümleri bence düzgün, anormal duruma rastlamadım.Uyku ölçümleri iyi.Son birkaç aydır telefonla bluetootdan değil kablo üzerindem senkronize yapabiliyorum.Gps de 10 saat hr atımla ama ekran kapalı batarya süresi var.1 saat antrenman yapacam ekran sürekli açık kalsın dersen ekranı sürekli açma özelliği var.Okuduğum 500 kez sarj edilmeye kadar batarya sıfır kayıptaymış.Tuhaf makine pause yapınca ekran açıkta kalıyor ve 20dk dinleneceksem o sürede pil harcıyor.Kolu koşarken pynayınca ekranı görmek, ekranda koşu parametreleri düzenlemek kolay.Nefes egzersizi var.Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışırım.

Strava linkimden Anıttepe hariç -gps orada jammer nedeniyle neredeyse yok- bakabilirsiniz gps hassasiyeti, hr vs konulara

1 Beğeni

Polar ignite’de x dakika şu hr aralığında, sonra y dakika bu hr değerleri arasında olsun şeklinde dilersen hr, dilersen tempo bazlı uyarı oluşturup koşarken hr o değerin dışındaysa titreşim le uyarıyor.Amacına uygun olarak rahatsızlık verip ya yavaşlıyor ya bu özelliği kullanımını azaltıyorsun. Hafifliği güzel. 2.250 TL gördüğün en düşük fiyat (hepsiburada). Kullanım amacına,beklentine göre değişir alıp almamak.3 uydu modundan 2si bir arada kullanılabiliyor.AGPS de var.Alarm özelliği sonradan geldi, kolu titretiyor.
Pandemi nedeniyle saati da yıkadığım oldu, yüzmede kullanıma uygun ama çok kullanmadım

1 Beğeni

Merhaba Fatih, teşekkür ederim ayrıntılı yanıtın için. Daha önce Polar’ın basit bir saatini kullanmıştım (FT7), çok memnun edemedi beni. Garmin’e geçtikten sonra tekrar Polar marka cihaz almadım.

Lakin farklı cihazlar deneyimlemeyi sevdiğimden, hakkında çok fazla inceleme yazısı okuyup, izledim. İlk Vantage serisi çıktığında ekran aydınlatma problemi vardı. Ekranı Garmin’e göre hem daha karanlık hem de aydınlatma ışığı yeterli gelmiyordu. 2. jenerasyon Vantage cihazlarda da sorun devam ediyor diye biliyorum. Hatta Finspor mağazasına gidip Vantage M modelini yakından incelemiş, malzeme kalitesini beğenmeme rağmen ekran karanlık geldiğinden almamıştım… Bir de yazı karakterleri ince geliyor, okunabilirliği biraz düşük gibi. Saat yüzü seçenekleri kısıtlı. Arayüz ve menü akıcılığı konusunda da Garmin’e göre daha ağır çalışıyor.

Fakat Polar’ın tasarımı, uyku ölçümü konusundaki başarısı, ANS charge özelliği, Ignite gibi ucuz modeline dahi Training Benefit, Training Load gibi özellikler koyması insanı cezbediyor. Bir de Fin kültüründen geliyor, FirstBeat firmasının anavatanı. Fiyat konusunda da ciddi indirime gittikleri için insanın aklı kayıyor.

Fenix 6’yı sattıktan sonra beklemeye geçtim. Şimdilik Vivosmart 4 ve arada Apple Watch 6 ile idare ediyorum. Geçici olarak Ignite alsam mı diye kafam çok karıştı. Batarya ömrünün 500 döngüden sonra bozulması bence hepsinde hemen hemen aynıdır.

Anladığım kadarıyla sen saatten memnunsun. Nabız ölçüm performansını Garmin ile kıyaslarsan hangisi daha iyi ? Hem istirahat nabzı hem de antrenman esnasındaki nabız ölçümünde bahsediyorum.

1 Beğeni

Memnunum ama şu pazarlama dünyası esir alıp şu model nasıldır dedirtiyor.İhtiyacımı karşılıyor ama ihtiyaç beklenti kişiden kişiye değişiyor.Nabız ölçümü baya eskide göğüs strap sensörle karşılaştırdığımda çok yakındı.Tabiki teste ani hızlanmalarla değil yavaşça artan kalp atışı ile baktım.
Ankara’da olsan bir iki koşu kullanırdın bendeki saati.Sanal koşucusu yok mesela.Ama bir süreden geri sayım yapıp yaklaşık km tahmini tempodan yapıyor yada dilersen her x metrede oto lab aldırıp ekranda görebiliyorsun.Saatin yüzde 20 özelliğini kullanıyorum.Bilirimler vs kapalı.Sadece hr,uyku,gps yetiyor bana.Ben saat baksam coros pace 2 bakardım.

1 Beğeni

Ben koşuyu sadece kardiyo amaçlı, haftada 1-2 kez yapıyorum. Ağırlık çalışıyorum normalde ama korona salgınından bu yana spor salonuna adım atmadım, evde direnç bantları ile idare ediyorum. Bu nedenle koşu özellikleri ön planda değil benim için.

Daha çok sağlıklı yaşam amacıyla kullanacağım saati. Fonksiyon olarak istirahat nabzı, günlük kalori takibi, uyku, HRV ve nabız bandına bağlantı desteği önemli benim için. Sabah kalktığımda uyku verisini direkt saatten görmek isterim. Garmin sadece en yeni modelleri ve pahalı modellerine veriyor bu desteği.

Diğer yandan batarya süresi ve tasarım da önemli. Her ortamda takabileceğim bir saat olmalı. Polar M430 öyle değil mesela. Fakat Ignite ve Grit X takım elbiseyle de gider spor kıyafetle de. Fenix 6X güzeldi ama rahatsızlık vermemesine rağmen uyku için biraz iri cüsseli kalıyordu :slight_smile:

Huawei ve TicWatch var ama onlar da inatla nabız bandı desteği vermiyor. Oturduk Garmin’in yeni modelleri çıkarmasını bekliyoruz mecburen

Aslında kilit cümle bu, aldığımız saatin çoğu özelliğini kulanmıyoruz belki de. Bir de Garmin dahil spor saati üreticileri, bilekten nabız ölçümü konusunda halen Apple seviyesine gelemedi. Kardiyo olsun diye arabamın bagajından 7-8 tane damacanayı tek tek 1. kata çıkarıyorum mesela; Apple hemen nabız değişimini algılıyor ama Fenix 6 90’larda geziyordu.

1 Beğeni

Garmin alırken bu konuda yetersiz bir servis olduğunu da göze almak gerekir.

2 yıl önce Barcelona’da, Ironman yarışı sonrası yeni çıkmış olan Fenix 6X sapphire almıştım. O zamandan beri de gerçekten çok işime taramıştı, çok memnundum.

2 hafta önce şarjdan aldığımda harita yükleme aşamasında takıldığını gördüm. Bir türlü açılmadı. Hard Reset, güncelleme çabası falan sonuç vermeyince servise yolladım.

5 gün sonra geri gönderdiler. Tamir imkanı yokmuş. Garantisi de bitmiş.

Neler yaptınız diye sordum. Güncelleme çabası ve hard reset…

O kadarını ben de yaptım zaten. Servis deyince insan bir tık da olsa fazlasını bekliyor.

Yenisini aldım. Daha 7X çıkmamış, tactix delta olsun bu sefer de dedim.

Bu tip elektronik aletler evladiyelik olmaz. Benim kaçıncı mobil telefonum oldu sayamam bile. Yine de daha iki yılı daha 3 ay geçmemiş bir saatin çöpe atılması da beklenir bir şey değil.

Bu arada 7 yıllık forerunner 920 xt ilk günkü gibi çalışıyor.

İyi ki servis gerekmedi şimdiye kadar.

1 Beğeni

Belki 2 saat sarja tak, 10dakika çıkar,sonra 2 saat yine sarja tak , çıkar ve 30 saniye power düğmesine bas işe yarar, yapmış da olabilirsiniz.
Sanırım garantisi devam etse de servis müdehalesi benzer olup ürün değiştirilirdi.Can sıkıcı olan garanti bitiminden kısa sürede arıza oluşması.
(Bilindik bir markanın bilgisayarlarında yıllar önce, kapasitör sorunu genelde 2 yılın sonunda çıkardı.Garmini suçlamak için değil, batarya ömrünü yazılımla bilerek düşüren elma markasının olduğu bir dünyada insan üzülüyor)

2 Beğeni

Selamlar,
Ben de başımdan geçen bir olayı anlatayım. Başka bir iş için servise uğradığımda Fenix 6 pro saati bilgisayarın görmemesini de sordum. Şarj oluyordu ama garmin express’de saati görmüyordu. USB ile kendi bilgisayarlarına takıp denediler, olmayınca anakart yanmış dendi. Bana inandırıcı gelmedi maalesef. Saati kullanmaya devam ettim. Bilgisayarımı değiştirince şarj etmek için taktığımda bu sorunun giderildiğini gördüm. Muhtemelen garmin express’in versiyonu ya da usb kablo ile ilgili bir durumdu. Bu noktada servisin daha bilgili olmasını beklerdim. Başka bir arkadaş Baytekin’den yeni aldığı saatte bu sorunu yaşamış ve anakart yanmış diyip saati değiştirmişlerdi. Saati ücretsiz değişim yapmaları marka adına güzel olsa da; sorunu tespit edecek kadar bilgilerinin olmaması üzücü maalesef.

3 Beğeni

Çok sayıda çip ve diğer komponentlerden oluşan bir anakarttan ibaret bir saat. Garmin ile detaylı servis için bir anlaşmaları yok muhtemelen. Sorun varsa direk değiştiriyorlar. Tabi garantisi varsa. Garantisi bitince saat de bitiyor bir sorunda. Herhangi bir tamir yok zaten.
Tanıdık telefon tamiri yapan yerler o tür sorunlarla daha iyi bile ilgilenebilir. Büyüteçleri ile devreleri kontrol edip yanmış bir komponent varsa değiştirmeye çalışabilirler vs.

1 Beğeni