Hangi saat? (Fenix, Forerunnner, Suunto)

Konu başlığındanda anlaşılacağı gibi sizlerden saat tavsiyesi almak istiyorum haki hazirda Samsung Galaxy watch active 2 kullanmaktayım doğrusu memnunum saattren adı gibi akıllı saat ancak ben daha spor outdoor ve askeri odaklı bir saat almak düşüncesindeyim olmazsa olmazlarimi söylemem gerekirse
.harita ve rota yüklenebiliyor olmasi
.mgrs gibi konumlandırma sistemine sahip olması
. Bluetooth üzerinden kulaklık vasıtasıyla müzik çalabilmesi
. Spor özellikleri kesinlikle olmazsa olmaz zaten dememe gerek yok

Aklimda garmin fenix 5 ve üzeri seriler veya forerunner 735xt ve üzeri modeller vede suunto 9 modelleri var gönlüm garmin tarafında ancak suunto fiyatlar daha makul ancak müzik ve diğer konularda suunto eksikleri mevcut sanki saatlerin bazı özelliklerine malesef ulaşamadım

Garmin Fourner 945 1 yıldır kullanıyorum şiddetle tavsiye ederim.Dediğin tüm özellikler var.

2 Beğeni

945 ve fenix 5 mi 6 mi muadil özellikleri neredeyse aynı 945 biraz daha ucuz

945 ve fenix serilerinin kısaca farkı birinin plastik birinin metal kasa olması ve dolayısıyla ağırlıkları.

triathloncular/koşucular 945 seçer genelde. fenix de garmin in en üst seviyesi, belki de kullanmayacağınız golf vs gibi ekstra özellikleri, cam seçenekleri vs vardır ama tercih tamamen.

1 Beğeni

Yaptığım iş gereği cami ve kasası sağlam olması benim için artı doğada ve sert koşullarda fazlasıyla bulunuyoruz fenix safir olanlar daha uygun gibi bana peki 5 ve 6 serisi arasında tercih sebebi olacak ucurumsal farklar var mı

6 ile beraber oksimetre geliyor. Uyku puanı vs. gibi yazılımsal bazı değişiklikler var. Ama genel itibariyle spor kaydı için ikisi çok benzer.

6 Pro modellerde müzik ve harita da geliyor. 5 serisinde sadece 5x’de harita vardı.
Bir de 5 plus serisi var ona çok hakim değilim ama 6 ile çok benzeştiğini duymuştum.

1 Beğeni

5x plus sanırım 6 ya geçiş modeli araştırmalarıma gore 6 almak veya çok uyguna denk gelirse 5 plus almak benim ihtiyaçların için uygun yakın zamanda inşallah 7 çıkarda biraz fiyatlarda düşme olur

Bugün safir ve gorilla glass arasındaki farka baktım kullanıcı arkadaşlara sormak istediğim safir cam aradaki farka değer mi gorilla glass üzerine koruyucu film taksak büyük ölçüde cizilmeyi azaltır mı cep tlf da çoğunluk gorilla glass safir o ekstra fiyat farkına değer mi

Bence aradaki farka değmez ama bütçe meselesi, bütçe müsaitse alınabilir. Koruyucu cam hatta ek olarak silikon kılıf ile çizilme ve darbe riskini tamamen ortadan kaldırırsınız.

Koruyuculuktan öte daha ciddi farklar var. Safir camın hem avantaj hem de dezavantajları mevcut.

Eksileri

• Çok fazla yansıma yapması
  • Pahalı olması

Artıları

• Arka aydınlatma açıldığında siyahlar mavimsi değil tam siyahtır.

Bu videoda aradaki farkı net şekilde görebilirsiniz; soldaki safir, sağdaki safir olmayan model,

Hangisini tercih edeceğinize dair yorumda bulunursam; aciliyetiniz yoksa bekleyin.Sanıyorum bir kaç ay içinde Fenix 7 çıkacak. Güncel model almak daha iyi diye düşünüyorum. Fenix 6’daki oksijen sensörü tırışka mesela, rastgele ölçüm yapıyor.

Eğer acilen almam lazım diyorsanız, Fenix 5’i es geçin, 6 alın derim. Şu an amazon.com’da güzel bir indirime girmiş durumda. Daha hızlı bir işletim sistemi ve daha yeni sensörlere yatırım yapmak daha iyidir.

Ben de yaklaşık 8 ay önce Fenix 6x Pro cihazımı sattım, yeni modellerin çıkmasını bekliyorum.

Suunto’yu falan geçin.

1 Beğeni

Size katılıyorum bende yedinin çıkmasını bekliyorum lakin yediyi almak için değil temiz bir 6x pro almak için sıfır alacak bütçe zor

1 Beğeni

Bu zamandan sonra Fenix tarafında Fenix 6X Pro serilerini tavsiye ederim. 5’lerin GPS yongaları MTK idi ve durduğun yerde bile tempo gösterip mesafe sayabiliyor. 6 serisi ile Sony GPS çiplerine geçildi ve bunların batarya kullanımı diğerinin üçte biri gibi bir şey. GPS performansı da kişiden kişiye değişebilir memnuniyet olarak ama kişisel fikrim Sony tarafı daha iyi.

Cam olarak ise safirli saat de kullandım mineral camlılardan da. Hiçbirinin camını yaklaşık iki yıllık kullanım sürecinde çizemedim. Camdan önce zaten çerçeve çiziliyor, çünkü çerçeve çevredeki çarpılacak nesnelere daha çok çarpıyor. Cama anca sivri nesneler vs. direk çarparsa zarar verebilir. Bisiklette düştüm, koşarken düşüp ayağımı kırdım, cama bir şey olmadı daha. O yüzden normal camlıyı da tercih edebilirsiniz. Bir koruyucu alıp onu takmak da bir seçenek.

Fenix 7 serisi ne zaman çıkar tahminim yok. Normalde Garmin iki yıllık bir döngüde güncellerdi saatlerini. Bir yıl yeni bir model çıkarır, sonraki yıl onu + serisi gibi o gün ihtiyaç olan ara özellikler eklenmiş bir cihazla güncellerdi. Bu yaz Fenix 7 serisi çıkabilirdi hani mantıken. Ama çip krizi ve muhtemel başka nedenlerden çıkmadı sanırım. Yabancılar Kasım döneminde iyi indirimler gördüklerini söylüyorlar. Stokları eritme amaçlı bir şeyler yapılıyor olabilir. Belki eski döngülerine göre kış mevsiminde bir güncelleme yapabilirler.

Şu da var ki Venu 2 saati ile Garmin donanım platformunda da biraz değişiklik yaptı. Venu 2’deki AMOLED ekrandan bahsetmiyorum tabi. Kullandığı işlemciler genelde ARM Cortex M4 100 - 120 MHz frekansta işlemcilerdi. Ancak Venu’deki grafik özellikleri için daha iyi grafiksel yeteneklere sahip işlemciler gerekiyor. ConnectIQ yazılım ortamında da değişik grafik özellikleri kullanılabilir hale geliyor. Tüm bunlar da sadece Venu serisi için yapılmıyordur bence. Fenix 7 serisinde de böyle değişiklikler göreceğimize eminim. Hatta Fenix 7’de AMOLED ekran kullanıp, MIP LCD ekranları Enduro gibi aynı özelliğe ama LCD ekrana sahip bir seriyle devam ettirmeyi bile düşünebilirler. :shushing_face:

2 Beğeni

Bu arada Polar marka saatler oldukça indirime girmiş. Alternatif olarak değerlendirmek isteyenler olursa bakabilirler.

Forumda kullananlar vardı sanırım. Uzun dönem kullanımları sonucu izlenimlerini paylaşırlarsa sevinirim.

https://www.e-finspor.com/polar-vantage-m-whi-m-l.html

2 Beğeni

Yeni modellere yer açıyorlar belki.
Polar bu sektördeki ciddi gelişmeleri yapmış firmalardan biridir. Son yıllarda diğer firmaların gerisinde kalmış gibi bir görüntüsü var, orası başka.

2 Beğeni

Coros’a da bakmakta fayda var.

3 Beğeni

Coros , Türkiye’de distribütör olsa garmin’le kafa kafaya gider

2 Beğeni

Fiyatlar konusunda Garmin Türkiye kadar kullanıcı düşmanı başka bir marka var mı çok merak ediyorum gerçekten.

Baytekin sözde %20’ye varan indirimler yapıyor ancak kendi hayal dünyasında, cihazın fiyatını daha önce hiç çıkmadığı bir yere çıkarıp, üstünü çizerek düşmüş gibi gösteriyor. Venu 2 sözde 7.360’dan 6.256’ya düşmüş, tabi yersen. Asıl komik olan Elcobil’de aynı saatin havale ile 5.384’e satılması.

Ne Polar böyle bir politika izliyor, ne Apple, ne Samsung, ne de diğerleri.

Apple Watch 7 global sitede 400 USD’ye satılırken, Türkiye’de döviz karşılığının altında satılıyor, gerçekten kurumsallıklarına şapka çıkartıyorum.

2 Beğeni

Baytekin’den almayın hocam. Elcobil, Sporcusaatleri vs. onlar da onun distribütörleri. Garanti durumunda da hiçbir sıkıntı çıkmıyor zaten. Distribütörler çok daha ucuza satabildiğine göre vardır bir bildikleri, bilerek yapıyorlar belki bunu.

2 Beğeni

Bu kurlardan sonra durulana kadar Casio F-91W alınır anca.

images

5 Beğeni

Bu saat bile 95 liradan başlıyor. Zamanında Tempe sensörünü 75 liraya almıştım.

1 Beğeni

Nedenini şurada güzelce açıklamış yazar.

2 Beğeni