Hangi kafa feneri?

Geçende düşündüm de kafa fenerimi alalı 3.5 yıl olmuş. (Ledlenser H7). Şimdiye kadar katıldığım tüm ultralarda ve gece antrenmanlarında kullanmışım. Sanırım en uzun süredir kullandığım koşu malzemesi. Tabii diğer malzemelere göre daha ender kullanıyorum ama bu feneri koşu dışında yerlerde de kullandım ve kullanıyorum.

Alırken fiyat/performans olarak en iyi fenerlerden biriydi, (37 dolara almıstım) hâlâ da verilen paraya göre çok verimli olduğunu düşünüyorum. Bir kötülüğü odaklanma ayarı olduğu için (ki çok faydalı) aydınlatmada halkalar oluyor. Onun dışında sağlamlığı, su geçirmezliği (su geçirmez olduğunu iddia etmiyor ama yağmurlu antrenman ve yarışlarda defalarca kullandım), güç ayarı, ışık gücü ve odaklanmasından çok memnunum.

Yine de 3.5 yıl uzun zaman, kim ne kullanıyor merak ediyorum. Özellikle de fiyat/performans olarak tavsiye varsa… Petzl NAO’nun tek başına son derece iyi olduğunu biliyoruz ama fiyat/performans olarak bakınca en tepede olacağından emin değilim.

2 Beğeni

Silva Trail runner kısa yarışlar için çok iyi sonuçlar veriyor. AY-UP ve benzeri kişiselleştirilmiş çözümler enteresan. Ben çok ağır olmasına rağmen uzun 100km yarışlarında PETZL Ultra kullanıyorum. Ağır, pahalı ama inanılmaz sağlam ve 350 lümen ışık veriyor. Yeni nesil NAO’nun iyi olduğunu duydum. Sensör UTMB’de karlı yağmur ve ağzımdan çıkan buhardan etkilenip çok fazla ışık yaymış ve pili erken bitirmişti. Sonra ara kapıd özellikle sensörü kapattırmıştım PETZL yetkilisine. Yarış ve hava durumuna göre dikkat etmek ve yedek batarya taşımak çok önemli…

Aykut H7 'yi ben de senden öğrendim ve yıllardır severek kullanıyorum. Ancak Led Lenser firması bu modelde değişiklikler yapmış, dış kasa artık bizimkilerden farklı. Deneme şansım olmadı ama ilgilenenler için güzel bir haber var, LED Lenser artık Türkiye’de resmi olarak satılıyor, kendi sitesi var, bazı mağazalara da stant koydular.

1 Beğeni

Aslında ben uzun süre kafa lambası kullanmadım, garip gelebilir ama el feneri ile koştum. Kafa lambası kullanmayı da ışık açısından hala sevemiyorum. El fenerinin kontrol hissi benim için çok daha rahat. Karanlıkta uzun süre koşunca hep baktığın yeri aydınlık görüyor olmak bana garip geliyor. Bir de tam gözümün üzerinde o kadar kuvvetli bir ışık sütunu beni rahatsız ediyor. El fenerini baktığın noktadan bağımsız hareket ettirebiliyorsun, bu güzel bir olanak. Öte yandan bir elinin sürekli dolu olması da sıkıcı bir durum. LED Lenser gibi mercekli ve odaklama özellikli ürünlerde tek elinle ışık mesafesini ve çapını ayarlayabiliyorsun, bu bir avantaj. Geniş açı kısa ışık ortamı algılamak açısından rahat, gece koşarken de bence ne kadar geniş alan görürsen o kadar ferah. Yoksa isterse 150m ilerisini gör, gördüğün alan küçücük bir daire ise ne anladım ben o ışık mesafesinden. Bence açı da mesafe kadar önemli.
Bunlar tabii çok kişiye özel durumlar, ışığı ve aydınlattığın alanı nasıl algıladığını en iyi kendi koşarak ve deneyerek anlarsın. Bence bu da ayakkabı gibi tek doğrusu olmayan bir seçim meselesi.

Ben Petzl Nao’cuyum. Odamatik odaklama ve güç ayarıyla ilgili sorun yaşamadım hiç. İşin sırrı, sis ve yağış için daha düşük ikinci bir aydınlatma programı yapmakta, bunu özel yazılımı ile bilgisayarınızdan yapmanız 2 dakika alıyor. Bence en büyük artısı, sabit ışık gücünü uzun saatler büoyunca verebilmesi. Diğer fenerler, ki arasında bu yazımda incelediğim diğer Petzl’lar da var, belli sürelerde ışık gücü kayıpları yaşıyorlar. Çoğu üretici malesef zamanla güç azalması tablosu vermiyor. Tek başına örneğin 56 lumen/ 72 saat pil ömrü ile sağlıklı değerlerdirme yapmak mümkün değil malesef.

1 Beğeni

@caner NAO ortalama olarak kac saat sarjsız gidiyor? Mesela UTMB’de kac saat gitti? 2. geceye dayanmış mıydı yoksa pil takarak mı devam etmiştin?

Ben Fenix HP11 kullanıyorum.Kafa feneri konusunda çok araştırma yaptım aslında tamda aradığım Aykut abimin’de sözüne ettiği gibi fiyat /performans ilişkisine çok dikkat ettim.Fenix HP11 bulduğum zaman çok kararsızdım fiyatı tamda istediğim aralıktaydı.Tereddüt etsem de aldım ve ilk olarak İstiklal Yolu Ultra 100K’da kullandım.Sonrasında Longest Night Run 60K ve 2014 İznik Ultra 130K’da.Pil performansı aydınlatma gücü ve farklı seçeneklerinin olması nedeni ile çok severek kullanıyorum.Kafa fenerimle ilgili bir kaçta güzel anım olmadı değil aslında.İznik Ultra 130K yarışmasında Alper ve Bahadır abim Süleymaniye den Müşküle’ye inerken arkamdan geliyorlarmış.Yanıma geldikleri zaman benim fenerimin aslında bir araca ait olduğunu sandıklarını kendi aralarında bu saattte aracın burada ne işi var diyede düşünmüşler.Beni görünce çok şaşırmış fenerimi çok beğenmişlerdi :smiley:

1 Beğeni

@bulent Fenix’in methini duydum. Gördüğüm kadarıyla 4 tane AA kullanıyor, zaten buradan bile çok güçlü ışık vereceği belli. Ağırlık olayı nasıl, biraz ağır olabilir gibi ama kafaya oturuşu da önemli. İznik’te sabaha kadar tek set pille idare etmiş miydi?

1 Beğeni

bende Ledlenser H5 var. ilk önce H7 almak için niyetlenmiştim ama bataryalı oluşu nedeniyle pilli model olan H5 modelinde karar kıldım

@aykutc abi dediğin gibi 4 adet AA pil kullanıyor.İznik Ultra 130K da tek set piller çok rahat yetmişti.Ağırlık olayına gelirsek kafada çok rahat oturmasını sağlayan kemerleri mevcut ayrıca pillerin içinde bulunduğu haznesi de kafanın arkasında çok güzel oturuyor.Bu nedenle asla oynamıyor yada sallanmıyor.

2 Beğeni

Fenix en iyi seçim gibi gözüküyor anlattıklarınız kadarıyla. Nasıl satın alabiliriz acaba?

@Kerem geçende seninle konuşmuştuk Fenix HP11.http://www.k2outdoor.com.tr/HP-11-Kafa-Feneri-277-Lumen,PR-3271.html ben buradan satın almıştım şuanda havale ile ödemeye indirimde var :wink:

1 Beğeni

Teşekkür ederim herkes öğrenmiş oldu bir yandan.

LEdlenser SEO5 'ide bir inceleyin derim. F/P açısından oldukça iyi bir tepe lambası

Ben de LedLenser H5 almayı planlamıştım. Kendi sitesinde 99 TL gibi bir fiyata satılıyor. Kısa gece koşularında veya Çekmeköy 15K - 20K gibi mesafelerde sorun yaşamam diye düşünüyorum. Önerir misiniz?

LedLenser ürünleri oldukça iyi. H5 olsun SEO5 olsun oldukça iyi memnun ettiler beni. sıkıntı yaşamassınız

1 Beğeni

Melih LedLenser ilk mesajda da dediğim gibi kaliteli bir fener. Bence sorun yaşamazsın. Fakat bu fiyata daha güçlü ışık veren fener bulabilir miyim dersen onu bilmiyorum çünkü son zamanlarda fener ihtiyacım olmadığı için uzak kaldım yeni çıkanlardan. Ama kalite olarak LedLenser iyidir.

1 Beğeni

@aykutc Ben gece boyunca ilk bataryayı kullanıp tek kademedeyken dropbag de yedek batarya ile değiştirdim. Sanırım 2 veya 3 saat daha giderdi en az.

1 Beğeni

Ledlanser guzel bir kafa feneri gercekten. Uygun fiyatli ama yeterli performansli bir model ariyorsaniz Decathlon’dan Geonautre ONnight 210’u da deneyebilirsiniz. Biz son yarislarda onu kullandik:

http://www.decathlon.fr/lampe-frontale-onnight-210-id_8302505.html

Pili birden fazla gece gidiyor ama gunluk degistirmenizde fayda var.

2 Beğeni

Ben de Led lencer H7 kullanıyorum 1 yildir. Cok memnunum.

1 Beğeni