Hangi hızda koşarsam koşayım nabız aynı yüksek

Bugünde farklı bişi denedim 4.40 lık bi tempoda 30dk koştum hemen durur durmaz nabız saydım 15s bide 20s
164 15s de çıktı 162 20s de çıktı yaklaşık 100m yürüdüm 15s tuttum yine 84 çıktı düşük bi nabız benim için baya toparlanma bu kadar hızlı gerçekleşen bi kalpte yavaş tempoda (bana göre) yüksek çıkması normal gelmiyor

https://www.mhrs.gov.tr/

Kardiyolog randevusu alarak kontrol olabilirsiniz, kafanız rahat eder.(spor hekimine de ilave olarak danışabilrsin)

Sana göre yüksek olan başkasına göre normaldir vs . O tempoda bence 160bpm normal, yıllar içinde uzun mesafe orta tempo ile hr ortalama düşer.

2 Beğeni

Hepinizden çok teşekkür ederim vaktinizi ayırıp yazdığınız için sağlıcakla kalın :pray:t2:

1 Beğeni

selam,

birçok parametre aynı anda yanlış olabileceği gibi sadece biri de yanlış olabilir, yani çok değişkenli bir belirsizlik var gibi. Nabzınız yanlış ölçülüyor olabilir, gps’ten mesafe yanlış çıkıyor olabilir vs. Bunların doğru olduğundan gerçekten eminseniz ve son durumda hızınızı ne kadar değiştirseniz de nabzınız hep aynı yerde ise bir kardiyolog’a uğramanız doğru olur.

4 Beğeni

Merhaba, konuyu tekrar gündeme aldığım için üzgünüm. Ben benzer arkadaşlarla çalıştım. Profesyonel olan arkadaşımızın programını da merak ettim. Bu şekilde devam ederseniz spor hayatınız çok uzun süreli olmayacaktır, bir yerlerde bir sorun olmalı, yaşınız genç de olsa bilimsel doğruları uygulamak gerekli, nabzın çok yüksek çıkması normal değil. Zone bölgelerinde çok yavaş huzurlu :slight_smile: koştuğunuzda nabzınızın düşük çıkması gerekli, @spinodal heart rate variability ile ilgili yazılarını okumanızı öneririm. Yanlış biliyorsam düzeltme gelsin; önceki yıllarda formula yarışlarında araçların motor malzemeleri bir dönem maksimum performans alınabilsin diye mukavemeti ona göre yapılırdı, atıyorum 5mm malzeme maksimum performans için yeterli ise 6mm kullanılmaz…bazen daha ileri sıçramak için bir iki basamak düşmek gerekli, daha geniş bir yelpazeden bakmanızı öneririm. Saygı ve sevgilerimle, CB

7 Beğeni

2023-03-12_19-02

Bu 4 koşunun hepsi bambaşka antrenmanlar. Biri interval , biri easy, 2 tanesi tepe iniş çıkış.
İşin ilginci ortalama HR ler benzer. Bu nedenle HR i pek kaale almıyorum.

Yine çok güvenmesem de, power ölçümlerini daha doğru buluyorum. Burda bakarsanız ortalama power değerleri arasında bariz bi fark var.

Hepimizin söylemek istediği aslında bilekten Hr ölçümlerine güven olmaz. Hevesinizi kırmayın koşulara devam.

2 Beğeni

Power degerlerine nerden ulaşabilirim acaba

1 Beğeni

Ben stryd kullanıyorum. Başka marka foot pod lar da var. Bazı saatler de bilekten power ölçtüğünü idda ediyor.

https://runalyze.com/

sitesi sanırım antrenman datası üzerinden kendisi bi şekilde hesaplıyor.

2 Beğeni

Bu soruyu en iyi bir Kadiyolog cevaplayabilir. Bizlerinki biraz işkembeden atmak oluyor. Yavaş koşmak tabi ki çözüm değil. Sıfır tatmin duygusuyla spor yapılmaz.

Ne yaptınız siz böyle. Bu konuşma üslubu kimseye yakışmayacağı gibi hele hele bir sporcuya hiç yakışmaz. Sizi bu üslubunuzdan dolayı kınıyor ve yazdıklarınızı düzeltmeye davet ediyorum.

12 Beğeni

Haklısınız. Maksadını aşan son 2 kelimeyi çıkarıyorum.

2 Beğeni

Sağduyunuz ve yaklaşımınız için teşekkür ediyorum.

2 Beğeni

Konuyu hortlatıyorum ama 13 Mart antrenmanı ne oldu?

Yarışa gidemedim ben :confused:

merhaba, tüm yorumları okuyamadım ama belki doğru cevabı veren olmuştur… ilk başta erinç bey doğru söylemiş 3,54 pace 17 km koşabilmenin alt yapısı var muhakkak diğer taraftan nabız konusu ise siz 160 nabız 3,54 pace koşarsınız ertesi gün 6 pace 150-160 koşarsınız çünkü vücüt yorgun toparlanmamıştır o yüzden ertesi günü recovery koşusu yapılmalı ve sonraki güne nabzın normale dönmeye başladığını göreceksiniz. Dikkat edin normale dönmeye başladığı diyorum çünkü kişiden kişiye değişir bu durum… alınan takviye vitamin, günlük iş temposu gibi hayatın diğer koşturmacası, beslenme ve uykuya göre değişir nabız düşmesi

2 Beğeni

Ben de tüm yorumları okumadım. Yavaş koşmayı sizin değerlendirmemeniz onu çözüm olmaktan çıkarmaz. Ve de her konuda SADECE diplomasını almış kişilerin görüşleri doğru diye bir şey yok, tecrübe de büyük faktör.

Uzman değilim 6 aydır koşuyorum. Yaş 28, boy 173, kilo 71. Birkaç dakikalık yüksek tempolar dışında yüksek tempo koşmadım. Yaptığım en tempolu koşu 61dk’da 10km koştuğum bir koşu oldu son haftada. Başlarken nabzın 180 - yaşı geçmediği düşük tempoda koşmayı destekleyen bir video görmüştüm onu takip ettim. Öncesinde spor geçmişim yok. Başlarda 6kmh koşmaya başlayınca nabız direkt 150’yi görüyordu Şimdi 7-8kmh hızlarda nabzı 150 civarında koruyabiliyorum.

Bence sizin aerobik olarak sadece yüksek hız-yüksek nabza alışmanızdan kaynaklı. Yavaş koştukça vücut yağ yakmayı düşük nabızda çalışmayı da öğreniyor. Yarış ve antrenmanlarınızın kısa süreli (<1 saat) mi olduğunu soracaktım ama öyle olduğunu yazmışsınız zaten. Bu nabız ve temponun uzun sürede sürdürülebilir olacağını düşünmüyorum.

Bilekten ölçme ve göğüsten ölçme konusunda evet farklılık var. Ben bilekten ölçerken bazen aniden nabız çok düşüyordu terleme falan ile güvenim kırılmıştı sonrasında Polar H10 saat aldım tüm antrenmanlarda onu da kullanıyorum. Xiaomi Mi Watch ile zone sürelerini vs karşılaştırınca 1 saatlik koşudan birkaç dakikalık farklar çıkıyor. Beklediğim kadar bir fark görmedim açıkçası. Bileği sıkı bağlayıp ölçünce yeterli bir sonuç veriyor bence.