Hangi hızda koşarsam koşayım nabız aynı yüksek

Nabız değerleri hangi tempoda gidersem gideyim hep aynı yüksek yani biri 17km 3.54 pace diğeri 7km 5.50 pace aralarında baya süre ve km farki var ama nabız değerleri aynı ikisininde ortalama 158 max 174 koşuya başlayınca direk 400-600m sonra nabız 160-165 oluyo kendim ölçtüğüm değer bu saatin ölçüğüde aynı sayılır kan değerlerim iyi herkengi bi sağlık sorunum yok 6 yıldır koşuyorum son 2 yıldır profosyonel yarışlara katılıyorum.

Resimdeki 17km 3.54 pace olan 7km olanla nabız değerleri aynı

nabiz bilgisini saatten mi aliyorsunuz yoksa gogus bandi mi ?

17km 3.54pace ile, 7km 5.50pace arasinda bi kac gomlek tecrube/yetenek/idman sinifi var cunku, benzer cikmasi hic normal degil…

Nabzı saatten ölçüyo ama ben teyit etmek için koşarken bide koşu biter bitmez atardamardan 15s tutuyorum yine ayni yüksek çıkıyo iki koşudada ayni 160-165 genelde

Ölçüm hatası olabilir saat marka modeli nedir.

Hata payı abartılcak kadar olacağını sanmıyorum elimde kendim ölçtüğümdede saat aynısını gösteriyo
Huawei gt runner model

Aynısını bende kullanıyorum ölçüm doğruluğu ile öne çıkan bir model hata yaptığını sanmıyorum. Emin olmak bir için başkasına saati denetebilirsiniz ilginç bir durum.

Garminin saatinide denedim saatlik bi durum değil sürekli elimdede ölçüyorum yine yüksek çıkıyo 10dk 5.30 pacede denedim 164 çıkmıştı yine sürekli deniyorum yani hangi tempo olursa olsun bacaklar koşmaya başlayınca direk 160-165 civari oluyo yaşım 22 bu arada

Peki 7 pace gibi yavaş tempoları denediniz mi?

Hayatımda hiç 7 pace koşmadım hocam en yavaş yazdığım gibi 5.50 denedim o bile yürümek gibi geldi bana zaten ama işte nabız yüksek yine

Arkadaşlar yokmu çözüm odaklı bişi bildiğiniz yazarsanız sevinirim denerim yavaş koşmak çözüm değil başka alternatif varsa bekliyorum

1. Saat bilekten olcuyorsa yanlis olcuyordur
  2. Damardan olcumde de o kadar yuksekte dogru sayamazsiniz
  3. Nabzim yuksek, dusurmek istiyorum diyorsunuz, size dusuk nabiz (yavas) kosmayi oneriyorlar, en yavas 5:50 o da yurumek gibi yaziyorsunuz. Cozum mu ariyorsunuz hava mi atiyorsunuz ben anlayamadim acikcasi. Nabzi dusurmenin yolu cok dusuk nabizla uzun uzun kosmaktir.

Dolayisiyla:

1. Ortada sorun var mi onu anlayamadik (bilekten olcum ve sayma ile olmaz cunku).
  2. Yavas kosmak cozum olacak mi onu da bilmiyoruz cunku siz yurumek gibi kosmak istemiyorsunuz.
  3. “Yavaş koşmak çözüm değil” demissiniz, nedenini aciklar misiniz?
  4. Profesyonel yarislara katiliyormussunuz. Belki profesyonel destek arayisina girebilirsiniz.

Nasil bir cozum ariyorsunuz?

23 Beğeni

Damardan ölçmek çok basit 160-165 civarı nabız için 15s tutuyorum 40-41-42 çıkıyor hep hangi tempoda olursam oluyum saate baktığımda o sıra yine benim tuttuğumla aynı gösteriyo hata payı az yani ne kadar yanlış desenizde bugünde 18km kostum 4.20 pace civarı kilometre aralarında baktım 160-166 çıktı ve sonda tuttum yine 164 çıktı saatte o an 164 gösteriyodu 5-6 pace giderkende aynı çıkıyo o benim sorunum bilgi almak çoğu yöntemi denedim faydası olmadı buraya yazdım cevaplar soru odaklı geldi hep

Tüm forum derdinize çare aradı ama bulamadı. Bence siz çok sıradışısınız. Bir doktorla çalışmanız faydalı olabilir.

4 Beğeni

Pek çare aramadı ama neyse teşekkürler yinede

Kalp atımı düz çizgi değil, iniş çıkış maksimum minumum değerleri olur.
Koşunun 50dk’sı ortalama 150bpm koşup son 10dk 170bpm olduğunu düşünün.Ortalama 153bpm eder ama elden nabızla ölçtüğünüzde başka değer olur.

O 15 saniyede nabızda düşme olur.15 saniyenin başlangıç ile bitiminde 2 nabız farkı toplama 8 etki eder.

4 pace ile koşarken nabzım 140bpm, yürürken 160bpm çıkıyor desem siz konuyu anlamak için soru sormaz mısınız? 4 pace ile 5.5 pace arasında belirgin fark çıkması gerektiğini siz de düşündüğünüz için merak etmişsiniz. Bence saat ölçümü hatalı.

Deney:
400m sabit 3.5 veya 4 pace koş, 800m 5.5 pace koş.

Bunu 5 kez tekrarla. Testere dişi şekli çıkmıyorsa saatin problemi vardır.
Kolay gelsin.

7 Beğeni

5x400m pace 4 net ara dinlenme 800m 5.5 pacemi yapıyım tam anlamadım

1 Beğeni

Metre kısmını silip yeniden açıklayım.

3-5 dakika ısının vs.Sonra:
Madde A-1 tur 4 pacede koşun.
Madde B- Devamında durmadan 2 tur 5.5 pacede koşun.

Ardından Madde A ve B yi 5 kez hiç durmadan tekrarlayın.

(Sonuçta koştuğunuz yer 400m olmak zorunda değil, 1 tur 600-700 metre olan yuvarlak bir yer de olur)
5x (1 tur 4 pace + 2 tur 5.5 pace)

1 Beğeni

400m piste denicem yarın dediğiniz programı yeniden değerleri paylaşırım teşekkürler

5 x ( 1 tur 96 sn + 2 tur (tur başı 132sn))
Pace’den 400m pistte tur için saniye değeri.

1 Beğeni

Teşekkür ederim süreleri paylaştığınız için :pray:t2:

1 Beğeni