Gündelik hayatta yüksek nabız

Herkese merhabalar ve günaydınlar.
Çok durağan bir hayat yaşadığımı fark edip (sürekli bilgisayar başında) yakın bir zamanda(2 ay kadar önce) haftada beş gün beşer km yürüyüşlere başladım. Başlama sebebim aslında gündelik hayattaki nabız sayımın da yüksek olmasıydı.
Yaşım 25 boyum 182 kilom 68-70.
Normalde kendim bileğimden elimle nabzımı ölçüyordum ama her seferinde bunu yapmayayım diye ucuz yollu bir saat almayı tercih ettim. Bilgisayar başında otururken minimum 78 nabız maksimum 107 nabız gördüm ve genelde 90-95 aralığında. Yürüyüşlerde araya 30 saniyelik koşular sıkıştırıyorum ama kalbim fırlayacak gibi oluyor sanıyorum ki 150’nin üzerinde bir atıma ulaşıyor. Forumda daha öncesinde atım sayısının kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini öğrendim ama benim sorunum gündelik yaşamdaki atım sayısının yüksek olması.
Kafama çok takmış durumdayım nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Öncelikle durağan bir hayat yaşayan pek çok insanın yaşadığı bir durumu yaşıyorsunuz. O yüzden endişeye mahal yok. 30 saniyelik koşulardan bahsetmişsiniz ancak koşunun süresi kadar niteliği de önemlidir. Yeni başlayanlara benim de zamanında kullandığım Nike Training Club ve Nike Run uygulamalarını tavsiye diyorum. Hem ücretsiz hem profesyonel içerikleri ile profesyonel seviye harici herkese hitap eden programları var. Zira ilk başlayanlar için sadece bacak değil tüm vücut kaslarının güçlenmesi gerek. Dolayısıyla bir hafta içinde hem koşu hem de vücut antremanları yapmak gerek. Nike’taki her seviye için uygun bu antremanlar ile maraton düzeyine kadar sakatlanmadan çalışabilirsiniz. Gelişiminizin yavaşlığını kafanıza çok takmayın, gelişme olduğu sürece her şey yolundadır.

2 Beğeni

vakit ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim hemen uygulamaları takip ediyor olacağım

Boyle bir konuda oncelikle bir hekime basvurmalisiniz. Ondan hicbir sorununuz olmadigina dair bir yanit alirsaniz bizler burada deneyim ve bilgilerimizi paylasir, saglikli insanlar icin neler yapilabilecegini tartisabiliriz. Bir kardiyoloji uzmanina gidin ve hem endisenizi dile getirin hem de yurumek ve kosmak konusundaki planlarinizdan soz edin derim.

5 Beğeni

kan tahlillerim temiz çıktı tiroid demir vitamin gibi değerlerde herhangi bir anormallik yok. çok oturduğun için olabilir dedi doktor ama kafama takıyorum diyorsan kardiyoloğa gidebilirsin dedi. bundan önce bir çok kez kardiyolağa gitmiştim ancak bir şeyin yok sağlıklısın denmişti. bu sefer tıbbi ihitmallere noktayı koymak için gidelim bakalım.

1 Beğeni

Kardiyoloğunuza EKG ve efor testi istediğinizi söyleyin. Kalbinize baktırmadan koşuya başlamamanızı tavsiye ederim. Nabız göreceli bir kavram. 220-yaş , Karvonen formülü, hepimiz için geçerli olmuyor. Çok sevdiğim bir arkadaşım 190 nabız ile koşarken muhabbet ediyor. Hepimizin nabızları çok farklı. Koşuya başlarken nabza göre antrenman planlar uygulayıp öncelikle areobik kapasitenizi geliştirmenizi öneririm. Bu forumda bu konuyla ilgili çok detaylı bilgiler içeren post’lar var. Ve elbette Mert Derman’ın bloguna bakmanızı öneririm. Hem özet bilgiler, hem de kaynakça tavsiyeleri var.

3 Beğeni

Bu güzel.Belki günlük hayatta ve belli eforda niçin yüksek hissettiğinizin nedenini söylerlerse daha da güzel olur.Holter denen alet ile 24 saat kalp ritimleri kaydediliyor doktorlarca.
Sigara içiyorsanız, kansızlıkta da yüksek çıkma nedenlerindenmiş.
Stressiz, sağlıklı günler.Kafama çok takmış durumdayım demişsiniz.Kontrollerinizi birkez daha yaptırıp (acil değilse covid salgın durumunu da göz önüne alarak beklemek de mantıklı), kalp doktoruna soracaklarınızı not edin, kalbi değerlendirmedeki sayısal ölçümlerinizin nasıl olduğunu, kafanızda ne varsa sorun.Sporla sağlıkla kalın :+1:

Bu sorunun sebebini en iyi doktor bilir, kondüsyon ve dayanıklılık zayıf ise en ufak eforlu işte nabız çok yükselebilir, normalden fazla yoruluyorsanız toparlanma süresince nabız yüksek seyreder,uykusuzluk, fazla kahve tüketimi nabzı yükseltiyor. Bunlar benim deneyimlerim. Örneğin bugün 6 saatlik yorucu bir yolda araç kullandım şu an ölçtüm 52 çıktı normalde 50 nin altını görüyorum. Umarım karşılaştırma amaçlı faydası olur,saygılar.

1 Beğeni

benim merak ettiğim şu aslında yıllardır hareketsiz hayat süren, 25li yaşlarda, 180 boyunda ve erkek olan birinin 5kmlik yüksek tempolu yürüyüşlerde 10-11 pace civarı nabzı ve hissiyatı nasıl olmalı? ya da ne olsa daha iyidir/makuldur denilebilir? doktor işlerini dediğiniz gibi coronadan biraz daha rahatlamış duruma erteledim zaten kardiyoloji randevusu da bulamıyorum :slight_smile: tekrardan teşekkürler herkese.

bu arada sabah uyandığımda nabzım 65 civarında

Nasıl olmalı diye bir şey yok. Ne kadar az o kadar iyidir ama kişiden kişiye değişen bir değer, kesin bir rakam yok.

1 Beğeni