Giriş seviyesi koşu ve yürüyüş için f/p ayakkabı tavsiyesi

Telefonda bir sorarım. Benim ayağım da dar sayılır, bazen 40 numara oluyor. En kötüsü evde dener, olmazsa iade ederim. Bu durumda çok da koşmayacak biri olarak sanırım, Air Zoom 38’den 200tl daha ucuza ve daha iyi görüntüye sahip fresh foam daha mantıklı görünüyor.

Koşuda giyeceğiniz çorapla deneyin. Eskişehir de oturuyordunuz sanırım. (Yanlış hatırlıyor olabilirim.) Daha ucuz bir şey de arıyorsanız decathlon varsa yakınlarınızda oraya da bir uğrayın derim.

1 Beğeni

Tamamdır, tekrar çok teşekkür herkese. Aldığımda izlenimlerimi paylaşırım.

Bol şans umarım tüm isteklerinize cevap verecek bir ayakkabı olur.

Reebok floatride energy 3.0 deneyebilirsiniz. Oldukça memnunum ben ayakkabıdan. Hem ödediğiniz para da az olacaktır.

1 Beğeni

özellikle belirtildiyse, kadın ayakkabıları, kadınların kalça yapısı da farklı olduğu için komple farklı tasarlanır ve yapılır, kullanmamanız tavsiye olunur…

1 Beğeni

Bu konuda çok tehlikeli olduğunu düşündüğüm bir yanılsama mevcut.

Giriş seviyesi koşu ayakkabısı denilen ucuz ayakkabıların giriş seviyesi koşucular için olduğu düşüncesi bir yanılsamadır ve giriş seviyesi koşucular için çok tehlikelidir.

Şöyle ki; ucuz ayakkabı demek üretici firmanın daha ucuza mal edip daha ucuza sattığı ayakkabı demektir. Daha ucuza mal edilmiş bir ayakkabı her zaman için daha az & kalitesiz destek ve yastıklama sunan ayakkabıdır.

kaliteli desteğe sahip bir ayakkabı ile 2:50:00 maraton koşabilecek birisi kalitesiz desteğe sahip bir ayakkabı ile 3:00:00 maraton koşar.
Bu kişi haftada 150km antrenman yapar.
2 ayda bir çift ayakkabı eskitir.
İşte bu kişi aşırı ayakkabı masrafından kurtulmak için bu ucuz ayakkabılar ile antrenman yapar.

Ama siz haftada 2 defa ancak koşan ve maratona girse 5:00:00 ancak koşabilecek birisine bu ayakkabıyı verirseniz onu sakatlamış olursunuz.
Tek elinize geçen şey bu olur.
Giriş seviyesi bir koşucu dayanıklılığı daha zayıf olan bir koşucudur.
O yüzden giriş seviyesi bir koşucu koruması, desteklemesi, yastıklaması yüksek bir ayakkabı ile koşmalıdır.

Bu saymış olduğunuz modeller arasında New Balance Fresh Foam 1080 B11 en mantıklısı. Diğerleri sizi yeterince koruyamaz. Birde aynı türde ayakkabı olan Nike React Miler 2 ye bakın.
Ucuz ayakkabıdan uzak durun sakatlanmak istemiyorsanız

5 Beğeni

Evet bu bilgi tam oturdu mantığıma. Ben de şimdi Fresh Foam siparişi vermek üzereyim, %50 indirimi kaçırmayım yalıspordan. Kadın modeli olmasıyla ilgili mağazayı aradım, satıcı çok net biçimde bu modelde hiç bir farkın olmadığını söyledi. Artık evde bir kaç gün denedikten sonra kararımı veririm. Teşekkürler aydınlattığınzı için.

1 Beğeni

fresh foam 1080 kadın 41 numara 26.5 cm iken
fresh foam 1080 erkek 42 numara 26.5 cm

https://www.newbalance.co.uk/pd/fresh-foam-1080v11/M1080V11-33416.html

https://www.newbalance.co.uk/pd/fresh-foam-1080v11/W1080V11-33417.html

size fit guide dan bakabilirsin.

ayrıca ayakkabının 4 adet genişlik seçeneği var… narrow-standard-wide-xwide

2 Beğeni

Bana tam tersi gibi geliyor. Sert zeminde yastıklaması iyi bir ayakkabının taban malzemesi (mid sole - orta kısmı) yumuşak malzeme olmalı ki gerekli sönümlemeyi yaparak darbeyi vücudumuza daha az iletsin. Sert malzeme daha az yastıklama yaparak tepkiyi artırdığı için günlük değil tempo koşularında ve yarışlarda tercih ediliyor diye biliyorum. Yol ayakkabılarında en alttaki dış taban kısmı ise genellikle aşınmaya dayanıklı kauçuktan yapılıyor dolayısıyla bu kısmı sert oluyor belki onunla karışıyor.
Günlük kullanımda ben de yastıklaması yüksek modelleri tercih ediyorum, sakatlanmaları vs. en aza indiriyor. RunRepeat sitesinde Road - Daily Running/Easy - Cushioned seçerseniz buradaki ayakkabılar günlük yol kullanımına uygun olanlar.
Son olarak çevrenizde koşu pisti vs varsa tercih etmenizi yoksa asfalt zemini öneririm. Ayakkabınız iyi de olsa beton zemin sakatlanma anlamında olabilecek en kötüsü.

1 Beğeni

hatalı bilgi.
Sert malzeme tepkiyi artırmaz. aksine azaltır.
öyle olsaydı herkes tahta takunya ile koşmaya çalışırdı.
Tepkiyi artıran şey taban malzemesinin “bounce” denilen zıplatma veya geri itme etkisi denilen şeydir.
Nike’ın üst modellerindeki hava yastığı ve karbon plaka bu zıplatma etkisini artırmak için kullanılıyor.
Aynı şekilde Adidas’ın kullandığı boost malzemesi de bu zıplamayı artırıyor.

1 Beğeni

evet, 40.5 numarada kadın modeli 0,5cm daha uzun görünüyor: 26cm. Ama anlamadığım, 26cm erkek modelinde 41,5 numaraya denk geliyor. Benim şu an giydiğim asics 25,5cm erkek ama 40,5 numara. Ayrıca Yalısporda narrow, wide vs seçenekler yok. Artık deneyerek görmekten başka çare yok.

Sanırım floatride energy 3 ü yazarken ucuz olmasını belirttiğim için bu yorumu üzerime alabilirim.

Türkçede hem’i kullanırken bir önceki gelen cümlenin yanısıra bir de ekstra olarak manasında kullanıyoruz. Dolayısıyla ayakkabı sadece ucuz diye tavsiye edilmemiş diyebiliriz. Kendi deneyimim yastıklamasının ve tutuşunun kuvvetli olduğu yönünde. Hem de ucuz.

Peki neden ucuz olmalı? Söylediğiniz her şeye katılıyorum. Yeni başlayanlar sakatlığa daha açık, ayakkabısının eskimesi daha zor vs. Fakat bir gerçek daha var ki, çevrem spor yapmaya başlayıp bırakan insanlarla dolu. kimsenin motivasyonunu kırmak istemem, fakat benden yeni başlayan birisi ayakkabı önerisi isterse, ucuz ama sağlıklı ayakkabılar öneririm. eğer motivasyonu devam etmezse, örneğin 1080v11 e 2340 lira vermiş olması yazık olur diye düşünüyorum. Herkes bırakacak diye bir durum yok. öyle olsa bu kadar insan koşmazdı. Fakat yeni başlayanlara daha bütçe dostu ayakkabılar önermeyi tercih etmenin altında yatan neden de bu şekilde olabilir. Bir fikir olsun diye belirtmek istedim. Saygılar.

1 Beğeni

Sizin yorumunuzu görmemiştim. O yüzden doğrudan sizi kastederek yazmadım.

2 Beğeni

Bu hatalı bir bakış açısı.
Ucuz ama sağlıklı diye bir şey yok. Ucuzsa daha az korunaklı yani daha az sağlıklıdır.
Ucuz ayakkabılar ile koşmaya başlayıp, koşmaktan zevk alamadığı için veya sakatlandığı için koşuyu bırakan çok çok daha fazla kişi var.
Ayakkabı parasına acıyorsunuz.
Ama bence ayakkabı tavsiyesi verdiğiniz kişi sakatlık veya ucuz ayakkabının verimsizliği yüzünden koşuyu bırakırsa bu sizi daha çok rahatsız etmeli

1 Beğeni

Bu arada tekrarlayayım, fresh foam’ı %50 indirimde 1000 TL’ye buldum, yoksa alamazdım. Tabi o da ayağıma olursa.

2 Beğeni

Çok ikili tartışmaya girmek istemiyorum. Yukarıdaki fikrimi tekrara düşeceğimi düşünüyorum devam etmek durumunda. O yüzden son kez küçük eklemelerde bulunayım.

Bunun biraz reklam sektörünün kazandırdığı bir bakış açısı olduğunun düşünüyorum. Ağırlıklı bir ortalama alsak, çoğunlukla(hatta ezici bir çoğunlukla) ayakkabının fiyatı arttıkça yastıklaması, tutuşu, ayağı kavraması artıyordur. Yine de bu kesinlikle böyledir diyemem.
Birincisi bir ayakkabı her zaman sakatlıklardan en iyi korumayı hedeflemeyebilir. Minimalist ama çok pahalı ayakkabılarla daha yüksek tempolar hedefleniyor olabilir.
İkincisi de gerçekten marka değerinden ötürü diğer markadan daha iyi olsa bile daha uygun olacak ayakkabılar olabilir.
Üçüncüsü, piyasaya yeni çıkmış bir ayakkabı yüksek fiyatlandırmayla çıkmış olabilir.
Bunun dışında ilk düşüncede aklıma gelmeyen başka bir nedenden de bir ayakkabı kendinden daha kötü bir ayakkabıdan daha ucuz olabilir.
Aksi takdirde Nike streakflyın, Asics novablasttan ya da Saucony endorphinden daha yüksek fiyatta olduğu için daha yüksek yastıklamaya sahip olduğunu düşünmemiz lazım, ki doğru bir yaklaşım değil.
Özetlemek gerekirse, söyledikleriniz çoğunlukla doğru(bu konuda gerçekten bir süphem yok); fakat istisnaları kapsamıyor. Diğerlerine göre daha ucuz bir ayakkabı daha sağlıklı ya da daha hızlı olabilir. Bu söylediklerim ucuz ayakkabılar en sağlıklıdır noktasına gelmiyor. Eğer bu konuda uzlaşabiliyorsak da yeni başlayanların en azından bu spora devam edeceklerini anladıkları zamana kadar bu ayakkabıları önermek de kabul edilebilir bir yaklaşım olarak görülebilir.

Ben bu konuda ikinizi de haklı kılan bir şey söyleyim: Genel olarak tüm ürünler için, kalite ve fiyat arasında malzeme ve teknolojiden ötürü bir bbağıntı vardır ama bu bağıntı çoğu zaman doğru orantılı değil, çünkü pazarlama, pazar payı, piyasadaki diğer etkenler de fiyatı etkiliyor. O yüzden “değme/değmeme” üzerinden hesap yapmak bence daha doğru. Örneğin 1000tl civarı satılan bir çok günlük-giyim ayakkabı markası, o paraya değmez, hatta 100e satılan çoğu imütasyonla aynı işi görür, çok kez şahit oldum buna. Ama belli bir yeterlilik alt sınırı olan ürünlerde, koşu, basket ayakkabısı, güç kaynağı vs. o yeterliliği sağlayıp sağlamaması ancak deneyimlerle öğrenilebiliyor. Ben eski ayakkabımın, ucuzluğundan değil ama yetersizliğinden ötürü çok sakatlandığım için şimdi uygun ayakkabı aradım. Bunu indirimde bulmasaydım ucuza (690tl) orta ayar bir mizuno yine işimi görürdü çok uygun olmasa da. Ama mesela koşu şortu alacaksam gidip de 200-300tl hiç bir şekilde vermem, pazardan alırım, tek beklentim görüntüsü olur. Koşu ayakkabısı konusudna zaten buradaki çoğu kişi deneyimlere ve incelemelere bakarak karar ve tavsiye veriyor.

3 Beğeni

Belki ben yanlış ifade ettim, fizikteki etki-tepkiden yola çıkarak yazmıştım. İlave zıplatma etkisi olan malzemelerden bahsetmiyordum. Ayakkabı modellerinde aynı malzemenin ki bu malzeme yapay ya da doğal kauçuk ya da EVA oluyor anladığım kadarıyla, sertliğini ya da kalınlığını değiştirerek yastıklama artırılıyor ya da azaltılıyor. Yastıklama arttığında enerjinin daha fazla kısmı ısıya dönüşüp kayboluyor olmalı dolayısıyla konfor ve sağlık kazanıp bir miktar performans kaybediliyor diye düşünüyorum. Takunyayı bilemiyorum ama çıplak ayakla sağlıklı bir şekilde koşulabilseydi koşu ekonomisi anlamında kayıplar en az olurdu sanırım.

Konuyla ilgili şöyle bir makale var. Beware the hype – springy soles won’t make you run much faster

performans ve konfor arasındaki ters orantı bana da mantıklı geldi. Ama sanırım bu performans-konfor seçimi noktası yüksek hızlarda daha belirgin olabilir. Yeni başlayan biri için sakatlanmalar, alışık olmadığı bir sertlikten ötürü olduğu için en sert tabanlı ayakkabılar çok uygun olmayabilir ama fazla yumuşak olması da yorgunluktan ötürü yıldırabilir. Daha sık ve kararlı antrenman gibi faktörler daha öne çıkıyor bu durumda. Örneğin ben ilk betonda başladığımda koşmaya, önce dizim sakatlandı sandım, 1 hafta yürüyemedim bu defalarca tekrarladı. Meğer daha önce yüklenmediğim kas gruplarına yüklendiğim içinmiş. Sonra tartan piste gittim ama çok sıkıcı oldu koşu, ciddi fark gördüm ve az az koşularla betonda kuvvetlendirmeye başladım, o sakatlıklar tekrarlamadı ama bu sefer de topuk ağrısı oluştu. O yüzden bu tür bir arayışa girdim.