Germe ve Esnetme Meselesi

Merhaba,

Koşudan önce ve koşudan sonra olmak üzere ortalama bir ısınma-esnetme ve soğuma-esnetme çalışması yaklaşık olarak toplamda yirmi dakikaya varabiliyor.

Soyunması, giyinmesi, yıkanması falan derken zaten kısıtlı olan zamanı ancak yettirebilirken üzerine bir de germe-esnetme için bu zamanı ayırabilen var mı her defasında?

Yoksa siz de robot gibi kaskatı gezenlerden misiniz gün içinde?

4 Beğeni

Koşudan önce ilk olarak hafif bir ısınma koşusunu müteakip esnetme yapılmalıdır. Isınma yapmadan esnetme yapmak sakatlığa sebebiyet verir. Ve ısınmadan sonra yapacağınız koşuyla ilgili performans kaygınız yoksa, bu koşu öncesi esnetmenin pek de gerekli olduğunu düşünmüyorum.
Benim koşu sonrası esnetme çalışmalarım 1-2 dk ancak sürüyor. Elimden geldiğince her koşudan sonra yapmaya çalışıyorum. Esnetme işini 10-20 dk gibi sürelere yayarsanız ancak birkaç defa yaparsınız daha sonra ona o kadar zaman ayıramayacağınız için yapmamaya ve aksatmaya başlarsınız. Bence herdaim bıktırmadan yapılabilecek şekilde 1-2 dk ya indirmek bu işi daha isabetli olur diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Kimse itiraf etmiyor bari ben edeyim. Koşu öncesi hiç yapmam. Sonrasında ise nadiren, o da çok kısa. Yanlış olduğunu biliyorum ama işte ne yapayım… Kalçamda bir sorun var, o nüksettiğinde koşu öncesi dinamik esnetme iyi geilyor, onu söyleyebilirim.

7 Beğeni

Koşu öncesi esnetmem. Sonrasında esnetirim. Esnetmezsem ertesi güne kazık gibi kalkıyorum. Bu arada foam roller kullananınız var mı? Ben bir süredir arada bir de olsa kullanıyorum. Kasların toparlanmasına baya yardımcı oluyor gibi.

1 Beğeni

Ne önce ne sonra hiç yapmıyorum. Bende yalan yok :blush:

2 Beğeni

Birkaç kez kullandım foam roller’ı. Masajdan daha etkili kesinlikle.

1 Beğeni

Ben de yapmam, yapana iyi gözle bakmam.

5 Beğeni

Koşu öncesinde ısınma koşusu yapmıyorum. Fakat birkaç dakikalık germe yapıyorum. Yapmazsam özellikle boyun ve kollarımda ağrı hissediyorum. Sonrasında ise 7-8 dakikalık esnetme/germe mutlaka yapıyorum, aksi halde ertesi gün tam bir kabus oluyor.

1 Beğeni

Koşu öncesi ne eksik ne fazla tam 5 dk. ısınırım.Koşu sonrasındaysa mutlaka mekik çeker öyle bitiririm.

2 Beğeni

Bir fzt ve cicegi burnunda bir ultraci olarak yaziyorum.germeyi ne kadar ciddi yaparsan sakatlanman o kadar zor,sakatlandigin takdirde de donusun o kadar hizli olur…Sakatlandigimiz takdirde geri donuste kaybettigimiz zamani,gucu dusunursek YAPMAKTA YARAR VAR.yok ben yapmam da diyebilirsin ama uzun sure kosmak veya saglikli kosmak ??? Kosucularda iliotibial tractus (iliotibial bant )hasari fazla oluyor.tedavisinden biride (ben oyle biliyorum )duzenli germelerdir.Tendonlar yay gibi esneme kabiliyetine sahiptir

2 Beğeni

Koşudan önce, sadece interval antrenmanlarında, ısınmadan sonra, açma-germe yapıyorum. Ancak tüm sert uzunlar hariç :slight_smile:

2 Beğeni

Öncesinde yapmıyorum. Sonrasında muhakkak 5 dk kadar ayırıyorum. Haftada 1 30 dk da sadece esneme antrenmanı yapıyorum.

Germe ve Esnetme niyetine Yoga yapan var mı?
varsa Yoga’dan ne gibi faydalar gördünüz?
görüşlerinizi alabilir miyim?

Trabzon sahilde koşudan önce üstümü değiştirip ısınırken bile milletle uğraşamıyorum.Birde yoga yapmaya kalksam herhalde katil olurum :slight_smile:

5 Beğeni

Vakit olsa da yapsak keşke.

Ben yapmıyorum ama yapan birinin çok büyük faydalar göreceğini düşünüyorum.

Genel bir esnetme rutini içerisinde uygun yoga pozlarını kullanmak faydalı oluyor ama bir disiplin olarak yoga dersen bu işin milyar çeşidi var. Sanıyorum @Esma buna yorum yapabilir.

Ben kişisel olarak bir dönem gün aşırı vinyasa yaptım, statik esnetmeler içeren. Sabah rahat uyanmamı sağladı gerçekten.

Bende haftada 1 nadiren 2 olacak şekilde kullanıyorum, oldukça başarılı geliyor sizlerinde belirttiği gibi ama 40-60 dakika üstünde kalıyorum bir başladım mı o biraz can sıkıcı oluyor :smile:

1 Beğeni

Beyine daha fazla kan gitmesini sağlıyor ve mental olarak güne kendini daha hazır hissediyorsun.

antreman koşularında hiç yapmıyorum, koşudan sonrada yapıyormuş gibi görünüyorum ama hakkını vermiyorum en fazla 2 dk :smile: Yarışlardan önce bolca vakit olduğu için ısınıyor ve esneme yapıyorum ve faydalı olduğunu düşünüyorum.

Koşu öncesi ısınmam, koşarak ısınırım ; koşu sonrası germe ve esneme yaparım.

2 Beğeni