Gerçekten Denemeden Bir Patika Koşucusu Gibi Görünmenin Yolları

Trail Runner dergisinde yayınlanmış eğlenceli bir makaleyi paylaşmak istiyorum.Yazının orjinal metnine bu adresten ulaşabilirsiniz.
Patika koşusunda yeni misiniz? Bunu kimsenin bilmesine gerek yok. İşte size deneyimli bir patika koşucusu gibi görünmenin 9 basit yolu.

donmuş sakal patikalarda epey zaman geçirdiğinizin iyi bir göstergesidir.

Spor, pek çoğumuz için hayat tarzımızda yaptığımız iyi bir değişikliktir fakat başlamak zor olabilir. Özellikle de kendinizi bir tepede aynı sıkıcı ses tonu ile konuşan bir grup usta koşucunun arasında bulduğunuzda (oysa ki sizin gibi çaylaklar kendi aranızda ancak yeni aldığınız koşu malzemelerini tartışabiliyorsunuz). Kamyoncuların taktığı şapkaları giyip, küçük bir çocuğu öldürebilecek yoğunlukta kahve içiyorlar. Onlar için VO2 Max neredeyse canları ne zaman isterse o zaman nefes almak anlamında. Bu durum epey korkutucu olabilir.
ve ardından…koşuya başlıyorsun ve kafanın içinde gidecek daha çoook yolun olduğunun farkına varıyorsun.Peki, tamam iyi haberlerimiz var: Yardım geliyor. Bu gibi koşucularla başa çıkabilmeniz için aşağıda 9 tane ipucu (ayrıca 1 tane de bonus) veriyoruz.

1. Başarana kadar kandırmaya devam edin

yarış sonrası ne kadar acı çekerseniz çekin,sırıtın

Kendinizi köpeğinizden bile zayıf, iddialı koşucuların arasında mı buldunuz? Ruhunuzun ezildiğini ve acıdan sızlanmak üzere olduğunuzda şunu hatırlayın: bir içe bir de dışa söylenen cümleler vardır. Koşu sırasında canınız ne istiyorsa söyleyin ama içinizden yapın bunu. İçinizden söylediğiniz sözler koşu sırasında sizi daha beter bir duruma düşünüyorsa, geleneksel Amerikan tüketicisi taktiğine başvurun. Koşuyu bitirebilirseniz kendinize en yeni çıkan I Phone’u alacağınıza söz verin.

2. Molaya mı ihtiyaç duydunuz? Sakatlığı bahane edin.

Profesyonel ipucu (p.i.) : Bazen iç sözler yetmez ve önünüzde koşan arkadaş maskesi takmış kardiovasküler makineye yetişecek tempoya ulaşamazsınız. Olur böyle şeyler.
Molaya mı ihtiyacınız var? Şöyle terimler kullanın " ah! eski sakatlığım…ameliyat bölgem!..ortopedik" gibi daha çok fiziksel terapi ile ilgili sözler sarfedin. Ardından durun ve bacaklarınızdan birinin herhangi bir yerine dikkatlice bakmaya başlayın. Ovalayın ve çok endişeli görünmeyi ihmal etmeyin. Bu, karşı tarafın size kısa süreliğine bir empati kurmasını sağlayacaktır.Siz de bu esnada yeterli oksijeni geri alarak kalıcı beyin hasarından kurtulmak için kısa bir zaman kazanmış olacaksınız.
(P.İ.) : Herkeste hamstring sakatlığı vardır.IT bant ve Plantor fosilis sakatlığı da yaygındır. Bunları bilmenizde fayda var.Evet bunlar sıkıcı gelebilir fakat kaç kişi bu tür spesifik ayak sakatlıklarının nüksetmesi durumunu dile getirebilir ki? Ne kadar anlaşılmaz olursanız o kadar iyidir.

3. Eski patika koşu ayakkabılarını sergile (bunlarla ilgili mevzu aç)

İpuçlarından birisi de kapınızın önünde duran haşat durumda patika koşusu ayakkabılarına sahip olmaktır. Fakat profesyonelmiş gibi görünebilmek için her bir çiftin hikayesini anlatabilecek ve ayrıca neden hala elinizde tuttuğunuzu açıklayabiliyor olmalısınız. Mesela; Şu S-Lab 3 XT Wings’ler dolunaydan sonraki sabah ayazında oluşan buzlu ve çamurlu teknik zeminde çok iyiler" filan gibi.

4. Vahşi yaşamla yüzleşmek mi? Sakin davranın.

_yolunuza sizi boynuzlayabilecek bir hayvan çıkarsa,yarış rotasından 20 metre dışarı çıkıp dolanarak döndüğünüz için ihtar almazsınız

_Yaklaşık 15 yıl kadar önce patika koşucusu arkadaşımla evimin yakınlarındaki ağaçlık alanda dolaşıyorduk. 20 yarda kadar önümüzde bir parıltı görüp, “geyiiik!!” diye bağırmıştım.Budala bir şekilde gizlenmek için hemen eğildim. Gördüğüm şey bir geyiğin beyaz kuyruğu değildi,oluğun birinden akan suyun parıltısıydı. Aradan yıllar geçti,20 bin mil koştum ama halen sağdan soldan başımdan geçen bu hikayeyi işitiyorum.

  1. Sohbetlerinize yarışların isimlerini ve elit koşucuların takma adlarını serpiştirin. Yaptığın spor konusundaki bilginden çok elit sporcuların hayatlarının detaylarını öğrenin. Mesela “Frosty ve Ellie gerçekten görkemli bir dönüş yaptılar, acaba onları HRN,UTMB veya WS100 yarışlarında görebilecek miyiz?”

6. Eski bir yarış tişörtü için yalvar, ödünç al veya çal, sonra da o tişört bulabildiğin tek temiz tişörtmüş gibi davran.

yarış koşmamış olsan bile tüm koşularını yarış tişörtüyle yap

Pek isim yapmamış bir patika koşusunda eski veya çalıntı bir yarış tişörtü giyerek nam yapabilirsiniz. Bu bir kumardır, eğer koşu arkadaşlarınızdan biri google’da giydiğiniz tişört üzerinde adı yazan yarışın sonuçları ile ilgili bir araştırma yaparsa ve sizin 2000 millik Les Kilomètres Verticaux de Chandolin yarışında hiç bulunmadığınızı öğrenirse ona açıkla yapmak için pek çok şeye ihtiyacınız olacaktır.
(P.İ.) : Tişörtü içinize giyin ve şov yapmadığınızı gösterin.

7. Patika yarışı başlamak üzereyken endişesiz takılın

İlk patika yarışınızda yaşadığınız muazzam heyecanı bastırmak için uğraştığınızın farkındayız. En önemli nokta burası işte, bunun katıldığınız kaçıncı yarış olduğunu unutmuş gibi hareket edin. Biraz daha ileri gitmek mi istiyorsunuz? Yarış tişörtünü kibar fakat küçümseyen bir havayla reddedin. “Teşekkür ederim, bende çok var”
(P.İ.) : Geçen seneki Transvulcania Skyrunning yarışının başlangıç çizgisinde bekleyen Kilian Jannet’a baksanıza.Start tabancasının sesini kaçırmış gibi görünmüyor mu? işte böyle olmalısınız. İsterseniz aynada pratik yapabilirsiniz.

8. Diğerlerini geçerken sakin bir şekilde muhabbet edin

Kanındaki oksijen açlığını kandırmanızın yolu yoktur. Bilmeniz gereken tek şey, klinik olarak ölmenin sadece bir kalp atımı kadar Uzağında olduğunuzdur.3.600 metne irtifada % 10’luk eğime sahip bir güzergahta koşarken sahilde uzanmışçasına mutlu cümleler kurun ki herkes sizin 3 tane akciğeriniz olduğunu düşünsün." Hey, nasıl gidiyor? Ne güzel bir gün değil mi? iyi günleeer". Ardından kimsenin olmadığı bir dönemeçte can halinizle nefes alıp vermeyi unutmayın.

9. Birisi yarış rotası hakkında soru sorarsa umursamaz davranın

bumakalenin yazarı kendi tavsiyelerine pek uymuyor anlaşılan

Başlayacağınız yarışı çok da kafanızda büyütmediğinizi gösterin. Biri size ilkyardım istasyonu nerede diye sorduğunda " hımmm,eee,emin değilim, Sanırım şu taraftaydı" gibi cevaplar verin. Yardımcı olamadığınız için üzgün olduğunuzu ve yarış rotasına ve profiline pek dikkatli bakmadığınızı itiraf edin.
(P.İ.) : Aslında yarış rotasında fotoğrafçıların tam olarak nerede bulundukları gibi bilgileri edinmekte fayda var. Bu sayede yarış sonunda epey para ödeyeceğiniz fotoğrafçılara haşat olmuş şekilde yakalanmamış olursunuz. Bitiş çizgisini geçerken “bitti mi ya?” bakışı atmayı unutmayın.

10. Bonus ipucu: Sadece koşun

Aslında yazdığım her şeyi unutun. Çömez gibi görünmek istemiyor musunuz? O zaman sadece koşun. Maalesef ultra maraton dünyasında da, hayattaki pek çok alanda olduğu gibi ukala tiplerin, klişelerin, sahte alçakgönüllülük gibi davranışlarla karşılaşabilirsiniz. Kendiniz olun. Sizin için en doğru olanı arayın. İster bir antrenör tutun,ister arkadaşınızla veya köpeğinizle koşun. Ya da tek koşun fark etmez, sadece koşun.

11 Beğeni