Garmin Pay'in Türkiye'de Çalışmaması

Bilindiği üzere yeni model Garmin saatlerde kredi kartı tanımlayarak temassız ödeme özelliği var. Ancak ne yazık ki bu özellik Türkiye’deki bankalar ile anlaşma yapılmadığı için çalışmıyor.

Burada mevcut ülkeler listesi var. Ukrayna, Bulgaristan gibi bizden özellikle bankacılık olarak geri olan ülkeler de bile Garmin Pay var.

Garmin yetkilileri buraya gelip bu anlaşmaları yapmayacaklarına göre, bu iş Türkiye distribütörü Baytekin’e düşüyor. Ama sanırım onların çok da ilgilendikleri bir konu değil bu. Hani buraya bir yazayım dedim. Sporcular olarak çok işe yarayacak bu özellik açılsa hem anlaşma yapılan banka hem de Garmin iyi bir reklam yapar. Belki yetkili biri görür de bir adım atılır.

9 Beğeni

Böyle bir operasyon yükünü çekmek için yeterli kullanıcı sayısının Türkiye’de olduğunu sanmıyorum.

Alım gücü, alışkanlıklar ve sporcu adedi düşünüldüğünde bazı markalarda ayakkabı gibi major ürünlerde bile tedarik sıkıntısı çekilirken model numara bulunamazken,
koşu bilgisayarı/saati gibi satış adetleri ayakkabının da çok altındaki bir ürün için, hatta ürüne sahip olanların %100’ünün kullanacağı garantisi olmadığı için sürdürülebilir bir operasyon gözükmüyor.

Ek olarak kredi kartı bilgilerimiz her yerde olabilir ama yine de Garmin gibi kullanıcı verisi çaldırmış mimli bir firmaya sanırım bu bilgileri vermezdim.

4 Beğeni

Makedonya’nın Halkbank şubesinden garmin pay ödeme desteği var. Hatta Makedonya’da ilk olarak geçen ay Halkbank devreye sokmuş.Avrupa birliği üyesi ve AB üyesi ülkelerde daha kolaymış bu işler.
Güzel bir analiz:

Halkbank Üsküp:
2 Beğeni

Türkiye’de Garmin’in pazarı paylaştığım listede yer alan bir çok ülkeden daha büyük. Bu tip özellikler satış argümanı olarak ve ayrıca kullanıcı tercihlerinde önemli rol oynar. Baytekin’in sitesinde saat özelliklerinde bu özellik çalışıyormuş gibi sunuluyor. Daha sonra saati alanlar çalışmadığını görünce hayal kırıklığına uğruyor.

Diğer konu ise,2 ayaklı. İlk ayak öncelllikle Garmin kredi kartı bilgilerini telefonda ya da kendi server’larında tutmuyor. https://explore.garmin.com/en-AU/garmin-pay/

İkinci ayağı ise, Garmin kullanıcı bilgilerini çaldırmadı. Sadece kendileri de ulaşamayacakları şekilde veriler şifrelendi. Forumda diğer bir konuda durumu açıklamıştım. Yeniden uzun uzun anlatmayacağım.

3 Beğeni

bu konunun baytekin’in yetki alanını aşan çok daha prosedürsel ve bürokratik bir süreç olduğuna inanıyorum…apple pay kullanılabiliyor mu ?

3 Beğeni

Türkiye pazarı kimi ülkelerinkinden büyük olsa da özellikle Avrupa Birliği ülkeleri ortak pazar gibi hareket ediyor veya refleks olarak yakın konumlanmış ülkeler, birlikte olmasalar bile hemen altyapı, kanun gibi konuları uyumlandırıyor. Garmin Pay konusunda benim duyumum, saat kanadının değil, bankaların buna yanaşmadığı ve farklı zorluklar çıkardığı. Bunu bir kenara bırakırsak, @fahrettinakansu 'nun dediği gibi Garmin güvenlik konusunda çok ciddi itibar kaybetti. NFC özelliğini ben telefonumda çok kullanıyorum ama saatte olsa tercih etmezdim.

Bir de PayPal, Uber, diğer global sosyal medya ve eğlence şirketleri gibi başka sancılı konularda da ülkenin sorunları çözüm yöntemi ortada. Bütün bu engelleri düşününce neden şirketler buna yatırım yapsın ki?

Kaç tane global şirket sükse yaratan satınalmalar ile pazara girdi, arkalarına bakmadan sessiz sedasız kaçtı.

Kanaatim, şu an mevcut olanlar buradaysa, buna da şükür.

4 Beğeni

Ukrayna ve Makedonya Avrupa birliği ülkesi değil ve bu konularda bizden çok gerideler. Ukrayna’da bir süre yaşamış birisi olarak bırakın NFC ile ödeme yapmayı kredi kartı geçen yer bulmak bile zor. Emin olun kredi kartı kullanımı konusunda bir çok Avrupa ülkesinden daha ilerideyiz.

Blok-alıntı

Tips for banks

Are you a bank wanting to offer Garmin Pay to your customers? If so, contact your local Visa and/or Mastercard representative to begin the setup process. If you have questions and would like to discuss the Garmin Pay process, contact us at eng.busdev@Garmin.com.

Interested in a marketing collaboration with our collective customers or prospects? We can help. Contact us at MarketingGarminPay@Garmin.com.

Blok-alıntı

Yukarıda verdiğim linkte Garmin bankalara master/visa temsilcinizle görüşün ve süreci başlatın diyor. Diğer taraftan operasyonel yükten bahsedilmiş. Bunun nasıl operasyonal bir yükü olabilir ki. Saate tanımlanan kredi kartı NFC ile çalışacak. Kime ne yük çıkaracak? Telefondakinden farkı ne?

Benim istediğim şu. Garmin Türkiye’nin bu konuda bir adım atıp atmadığını öğrenmek. Attı ve olumsuz bir durum var ise sitesinde neden olmadığını yayınlaması. Ürünlerinde de bu özelliğin Türkiye’de kullanılmadığını belirtmesi.

Ama ben bu konuda hiç bir adımın atıldığını düşünmüyorum. Makedonya Halkbank’ta olan şeyin Türkiye’de olmaması bana komik geliyor.

edit: Bir Halkbank müşterisi olarak, Halkbank’a yazdım, gelecek cevabı buradan paylaşırım.

1 Beğeni

Garmin’in bunun için çabaladığını ve netice alamadığını ikinci ağızdan işittim. Daha somut bir cevap almak isterseniz, foruma yazmak yerine bizzat temsilcisi ile görüşmeniz daha yerinde olur. Buradaki herkes mış, mişin ötesinde yanıt veremez.

Türkiye’de kredi kartının daha yaygın kullanılması başka bir konu, üçüncü parti ile ödemeye olanak tanımak bambaşka bir konu. Bunun ne gelmişlikle ne de geri kalmışlıkla ilgisi var. Avrupadakiler NFC ne ki derken Çin de çatır çatır kullanılıyordu. Yani birçok şey bize komik geldiği gibi tersi de mümkün. Dışarıdan bakan biri için eminim biz de komik uygulamalarda bulunuyoruzdur.

Bugün Türkiye’de beş dakikada kredi alabilirsiniz, gidin Avusturya’da o sürede randevu bile alamazsınız. Bu tarz şeyler bir gelişmişlik ölçütü değil, kanunlar, düzenlemeler, risk alma iştahı, kurum stratejisi vesaire.

Ben bu konuda hiç bir adım atıldığını düşünmüyorum diyorsunuz ya nasıl bu kadar emin olabilirsiniz? Kişileri, kurumları zan altında bırakmaktan hiç tereddüt etmiyor musunuz?

Bu arada oturup Baytekini müdafaa eder gibi oldum ama ironik kısmı, bir kere kapısından girmişliğim yok. Ben Suunto kullanıyorum.

5 Beğeni

Amacım kimseyi zan altında bırakmak değil. Bir kullanıcı olarak, yetkiliden bir açıklama bekliyorum. Bunu da telefonla sorgulayarak değil resmi olarak sayfalarında görmek isterim. Eleştirim budur. Eğer ortada bir yanlış varsa bu da aşağıdaki linklerdeki saat özelliklerinde yazmaktadır.

1 Beğeni

Bankacılık düzenlemeleri ile ilgili anladığım.
Şubat 2020deki bir makaleden:

Kaynak:https://hotan.medium.com/bankacılık-ve-ödeme-teknolojilerinde-haftanın-öne-çıkan-5-gelişmesi-640a225dd0fc

Garmin Pay, Visa Delegated Authentication (VDA) Programına Katıldı

Ülkemizde kanunlar ve düzenlemeler, işlemlerde doğrulamanın bizzat issuer’lar tarafından yapılmasını gerektiriyor.

• Avrupa’da ise düzenleyiciler, PSD2 ile güçlü müşteri doğrulama (SCA) sürecini issuer’ların cihaz üreticileri/işyerleri gibi üçüncü parti kurumlara delege etmesine olanak veriyor.
  • Bu kapsamda Visa Delegated Authority (VDA) isimli programı devreye alan Visa, programa katılan kurumların listesini güncelleyip issuer’ları bilgilendirecek. Programa katılan ilk oyuncu ise Garmin Pay olacak.
3 Beğeni

Soner Bey ile pandemi öncesinde bir toplantıda karşılaşmıştık sanırım görevinden ayrılmış,
çok uzun yıllardır bu görevdeydi artık yoruldu mu acaba dedim, sorun bitmiyor çünkü sektörde : /

.

Murat Bey, ellerindeki içeriği doğrudan çeviri yapıp eklediklerini tahmin ediyorum.

Güvenebilmek için kaynak olarak firmanın pazarlama sayfası değil de bağımsız kuruluşların / denetleyicilerin verisi varsa buna bakmak gerekli. Borsaya açık hiçbir şirket benim elmam ekşi demez.
Nacizane 20 seneye yakındır sektörünün çeşitli alanlarında mesai yaptım, bu süreçte PayPal ayrılmadan önceki dönemde eBay de var, bir süredir GDPR üzerine de çalışıyorum ve aksine emin olamıyorum.

Kullanıcı verilerinin çalınamadığına nasıl eminsiniz bilemiyorum açıkcası,
bilgi tazelemek için anlatırsanız memnun olurum,

Garmin firması diğerlerinden daha iyi/kötü karşılaştırması değil amacım,
-ama spor odaklı ürünler için konuşursak;
ücret ödeyip ürününü almış kullanıcılara stabillikten uzak beta-tester muamelesi yaptıkları için bir kısmımız başka markalara geçmek zorunda kaldık, şahsen Suunto ve Wahoo kullanıyorum artık.

Bazı kullanıcıları da sadık kalmayı tercih ettiler ve uzun sürse de artık daha stabil ve detaylı bir platforma ulaştılar sonunda.
Örnek vermek gerekirse Fenix1-2 kullandığım dönemde aynı zamanda Tactix ve Quatix’de kullanıyordum hiçbirinde aynı bağlantı problemleriyle karşılaşmıyordum, hatta tanıdığım ticari pilotlar da D2 kullanmaktan memnunlardı.
anlatmak istediğim konu şirket içi önceliklerin son kullanıcıya negatif etkisini özetlemek içindi.

Konu bizim burada yazıştığımızdan daha kapsamlı bir şey, giyilebilir teknolojiler ve spor odaklı ürünler için kendi pazarında büyük paya sahip olabilir ama şirketin kendi içerisindeki diğer kategoriler çok daha büyük ve köklü.

Onbinlerce dolarlık Garmin panelleri kullanan uçakların rota çizmesini / kalkışını erteleyebilmiş bir sorundan bahsediyoruz ki marin kısmının daha da büyük olduğunu düşünürsek, yaşanan problemde;

Daha düşük güvenlikteki / önemdeki son kullanıcı verisiyle ticari/profesyonel alt yapıyı aynı sunucuda bağlaması beni korkutuyor.

Malesef ki bağlı olduğum NDA’lar sebebiyle kurumları daha detaylı yorumlamam doğru olmaz,
Yatırım tarafında takip ettiğim verilere ve kullanıcı deneyimime göre yazabiliyorum ancak.

geçmişte çalıştığım kurumlarda böyle bir operasyonu yürütebilmek için onlarca personel beslemek gerekiyordu,
mevzuatları, prosedürleri, açıkları derken sonu gelmeyen ve her an yaşayan bir operasyonel süreç.

3 Beğeni

Fahrettin Bey,

Uzun uzun yazmışsınız elinize sağlık. Ben daha konuyu dallandırıp budaklandırmayacağım. Söylediğim konunun ilk mesajından beri gayet net. Siz zaten Garmin kullanıcısı değilmişsiniz, güvenlik vs. kullanmadığınıza da göre sizin endişeniz değil.

Son bir özet geçeyim;
Ben bir Garmin kullanıcısı olarak, bu özelliği kullanmak istiyorum. Alırken para verdiğim bir özelliğin neden çalışmadığını sorguluyorum ve bununla ilgili bir açıklamayı da şahsıma özel değil, ilk ağızdan tüm Garmin kullanıcılarına yapılması gerektiğini düşünüyorum. Son olarak da, sanki bu özellik kullanılıyormuş gibi hala niye ürün özelliklerinde satış argümanı olarak veriliyor, bu tüketiciyi kandırmak değil mi diyorum.

Bence gayet netim.

3 Beğeni

Hocam, güzel özetlemişsiniz ve netlik açısından da sorun yok ama bu haklı beklentinizden haberdar olması gereken adres firmanın kendisi. Bizler burada kısıtlı veri ile en fazla karşılıklı yorum yapabiliriz, maksat da kendi referans aralığımızda bildiğimizi sandığımız konulara makul açıklamalar getirmek. Diyorum ki firmaya bunu iletseniz, hem onlar varsa bu konuda aksaklıkları farketmiş olurlar hem siz de kullanıcı olarak ya somut bir yanıt ya da belki bu özelliği kullanma imkanı elde etmiş olursunuz. Ben sormadan onlar açıklama yapsın, zaten olması gereken bu diye ısrar ederseniz günün sonunda sizin enerjinize yazık.

2 Beğeni

Hocam teşekkürler iyi niyetin için.

Zaten amacım bir farkındalık yaratmak. Forum da bunun için yok mu? Bu konuyla alakalı eminim bir çok insan firmayı aramıştır. Ben ararsam ne ilk olacağım ne de son.

https://www.google.com/search?q=garmin+pay+türkiye&rlz=1C1CHBD_trTR907TR907&oq=garmin+pay+türkiye&aqs=chrome..69i57j0j69i60l2j69i61.4950j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Şu anda google aramalarında başlık 8. sırada çıkıyor. Ben bunun çok daha etkili bir yöntem olduğuna inanıyorum. Yani Garmin Pay Türkiye ile ilgili bir arama yapıldığında bu başlıkta konuşulanlara insanların ulaşması bence daha etkili. Farklı düşünüyor olabilirsiniz saygı duyarım.

2 Beğeni

Genelde son model televizyonlar karasal yayın alır.Ama bu özellik her ülkede desteklenmez. Firma ülkenizde bu özellik kullanamazsınız der. Teknik olarak mümkün değil.Sadece garmin degil başka modeller de şu an yapamaz. Muhatap Garmin , Xiomi vb değil BDDK .Cimer veya iletişime yazarsanız, dönen yanıt ile veya yanıt dönmezse talebiniz ile Kamu Denetçilik kurumunda talepte bulunursunuz, bulunuruz vs.

2 Beğeni

Murat Bey, parasını ödediğiniz bir ürünün tüm özelliklerini kullanmayı beklemek en doğal hakkınız,
buna asla itirazım yok, spor odaklı ürünlerinde kişisel beklentilerimle uyuşmadığı için farklı markalara yöneldim ama konfor alanı dışına çıkan azınlıkta olduğumun da farkındayım, ihtiyacını sorunsuz karşılayan çok kullanıcısı olduğunu da biliyorum.

Eski hesapları temizleyip/silip yeni bir başlangıç %100 oranda mümkün değil internet çağında tabi,
ama hala handleheld, zümo gibi bazı Garmin ürünlerini aktif kullanmaya devam ediyorum.

Baytekin veya Garmin’de çalışan bir arkadaşımız burada üye mi ya da bu firmaların kurumsal olarak koşuforum içerisinde hesabı var mı bilemiyorum. Eğer hesapları yoksa, keşke olsa da sizin sorularınızın cevaplanması beklentinizin karşılanması daha net çerçevede sonuçlansa.
Sonuçta Türkiye’de çöpe dönmüş forum kültürü içerisinde nasılsa tertemiz kalabilmiş nadir bir platform burası.

Diğer taraftan diğer arkadaşlara da katılıyorum, sadece buraya yazmak malesef yeterli değil.
Halkbank’a yazdığınız soru cevaplanınca burada paylaşmayı planladığınız gibi, benzeri Garmin ve Baytekin iletişimlerini de gerçekleştirip paylaşabilirsiniz veya sizinle ortak talepler yazan başkaları da çıkabilir.

Sonuç olarak aynı taraftayız yani ( :

2 Beğeni

Arkadaşlar uğraşmayın hiç bir PAY yakın zamanda ülkemizde çalışmayacak, samsung Apple hepsi çünkü bir kaç yıl önce devlet bakkaların komisyonu kayboluyor diyerek bu gibi uygulamaları bitirdi Uber gibi artık istesenizde çalışmaz.

2 Beğeni