Garmin mi Suunto mu?

Ben de yurtdışından Garmin almayı planlıyorum, açıkçası sizin yaşadıklarınız markaya özel değil de bizim insanımıza özel hareketler. Bizden alsaydınız böyle olmazdı diye cezalandırıcı, iyi oldu bozulmuş işte şeklinde içinden geçen ama söylenemeyen hisler biraz da.
Bu sebeple ben de yurtdışından almaya çekinsem de fiyat farkından dolayı yine de yurtdışından alacağım.

Doğrudan suunto ya yazsanız durumu, yol çizebilirler mi?

Peki Suunto Türkiye yetkili servisini, Finlandiya’ya şikayet edecek şekilde e-posta atsanız. Bu şekilde bazı kazanımları olan kişiler mevcut. Bisiklet vb ürünlerde duyduğum olaylar var. Türkiye’de ki firmalar profesyonellikten uzak, bakkal gibi şirket yönetiyor. Kimse aynı ürünün Türkiye’den almak zorunda değil. Fiyatı 300 Dolar olan ürünü, doları 5.30 la çarparak değil de 7 ile çarparak 2100 hatta daha yükseğe satarken sorun olmuyor fakat teknik servise gelince sorun oluyor.

@hasansaylik @thpozitif

Suunto ana ofis ile başından beri irtibattayım. Sorun bildiriminde bulunduğumda (birçok firma gibi) onlar da önce modifiye edilmiş klişe bot mesaj ile yanıt veriyorlar. Basmakalıp kitabi cümleler, aşırı ısı farklılıklarında buğulanma olabilir. Peki. Mesaj 2: ama bu buğulanma geçmiyor ve artıyor. Bir süre bekleyin, tekrar olursa aktivite esnasında görüntü alıp bize iletin anlamaya çalışalım. Mesaj 3: Peki, buyurun görüntü. Bir sorun olabilir, merkezimize iletin, adresimiz şu, Finlandiya.

Anlayacağınız diyalog çok da farklı değil. Önce bilgisayarınız fişe takılı mı muamelesi. Eminseniz, yeniden başlatın. Düzelmediyse sorun var demek ki bize gönderin. Ok, ben de onu istiyorum.

İyi göndereyim ama bu Eminönü’ne göndermekle bir değil ki! Dönüşte gümrüğe takılırsa, elektronik olduğu için takılma ihtimali yüksek, git Başakşehir’de uğraş dur. Bir gün mesai harca saati almak için, saatin bedeli ne ki?

Türkiye’de faaliyet veren resmi distribütörü ve servisi var ama işten anlayan teknik eleman yok. Yani öyle ya da böyle her kanaldan saatte sorun olduğunda Finlandiya’ya gitmek zorunda. Distribütör diyor ki benden aldıysan sorun yok yollarım, almadıysan ayak sürerim. Ana merkez de diyor ki onlar yapmıyorsa direk bize yolla. Ama asıl soru onlar neden yapmıyor demiyor? Yani uluslararası garanti ve servis masal.

Dediğim gibi netleşmesini bekliyorum, çözümlenmezse sırf hobi için hukuki yolu izleyeceğim. Saat umrumda değil artık.

1 Beğeni

Demek Suunto aşırı sorunlardan uğraşamayacak hale gelmiş, münferit olaylar olsa bunlar şirket müdehale ederdi , bence dünya genelinde bir çok sorunları mevcut ve uğraşmamak için böyle yapıyorlar. En iyisi Türkiye Suunto ile parayla tamirat yaptırıp en azından tamirat garantisi alabilmek ve 2-3 sene daha kullanıp Polar yada Garmin’e geçmek en mantıklısı.

[Garmin mi Suunto mu?]
Forumda genel tercih Garmin gibi?.. Yine de Suunto insanın aklını karıştırıyor :upside_down_face:

Konu açılalı çok olmuş ama… acaba Suunto servis ile alakalı pozitif bir gelişme oldu mu Türkiye de? SPX lerden mi alınıyor Suunto lar?

Cürret ederek Suunto 9 G1 Baro mu, Garmin Forerunner 945 mi diye sorsam? :roll_eyes: :grimacing:

1 Beğeni

Garmin 945 kullanıcısı olarak kesinlikle öneririm, koşu için konuşuyorum ihtiyacım olup ta yapamadığım bir şey yok, müzik dinlemek dahil.

3 Beğeni

Benim problemim Suunto’daki marka sorumlusu arkadaşın kendi inisiyatifi ile çözüldü ama burnumdan geldi. Arızalı olanın yerine gönderilen de tahmin edildiği gibi gümrüğe takıldı, onlar bile bayağı uğraştı.

Benim yaşadığım olaydan sonra garanti koşullarını değiştirdiklerini gördüm, artık sadece satın alındığı ülkede geçerli diye bir ifade var.

Spx’deki marka sorumlusu arkadaşın çabasını bir kenara koyarsak her yönden Garmin ağır basıyor. Suunto’nun bende sadece isminden ve menşeinden gelen sempatisi kaldı.

4 Beğeni

Yaklaşık 2 senedir Suunto Ambit3 Peak Sapphire kullanıcısıyım. Pil süresi, basitliği, dayanıklılığı vs çok memnunum aslında. Çok kaba, yontulmamış görünüyor ve benim baya hoşuma gidiyor bu. Ama Suunto bu saati artık öldürmeye çalışıyor. Bunu da hiç saklamıyor.

Bundan birkaç ay öncesine kadar Movescount uygulaması ile aktivite yükler, rota yüklerdik vs. Gayet işimi görüyordu. Sonra Suunto app çıkarttılar. Bizi bunu kullanmaya zorladılar. Ancak bu yeni uygulamada GPS rotası yükleme özelliğini Ambit3’lere açmamışlar. Bunu da sonunda bir yerlerde FAQ bölümünde öğrendim. Baya utanmadan yazmışlar “haa ambit3 mü, ona yeni uygulamada rota yükleme özelliği vermedik ya, ehehe” diye. Niye abi? Ne eksiği var bizim saatin?

Bu saati binlerce kişi kullanıyor. Yapılan şey çok ayıp. Açıkça gidin yeni saatlerimizden alın diyorlar. Ben bu teknik sorunu bir şekilde aşıyorum. Ama Suunto’nun yaptığı bilinçli eskitme çabasını unutmam. Bu saati öldürene kadar kullanacağım (Suunto da lütfedip daha fazla engel çıkartmazsa). Ama sonraki saatimin Suunto olacağını hiç sanmıyorum.

4 Beğeni

Suunto Ambit3 peak kullanıcısıydım sizin gibi, tam da yazdığınız sebeplerden ötürü hazır elden çıkartılabiliyor iken elden çıkarttım, suunto nun yaptığını unutmam.

4 Beğeni

Sizi bilmiyorum ama ben Suunto android uygulamasını zaten hiç sevmedim, diğer uygulamalar ile senkronize etmek için bir araç olarak kullanıyorum. Her güncelleme ile daha da soğuyorum. Misal cep telefonu ekranında harita oluşturmaya çalışmak tam bir eziyet. Son güncelleme önesinde lapleri 0.5 km olarak görebiliyordum, nedendir bilmem bir anda gitti. Sanki iyi olan özellikleri tek tek kaldırıp kendilerini yok etmeye mi çabalıyorlar anlamak mümkün değil? Suunto app Movescount uygulamasının yanında bir nevi Fitbit uygulaması gibi kalıyor. Bu sene 430. koşu harika gibi yazılar çıkmıyor mu yeminle çoluk çocuğa verip unutasım geliyor.

4 Beğeni